Niemrawe ożywienie w apartamentowcach

Powoli rośnie aktywność deweloperów na polu budowy luksusowych mieszkań, które zasługują na miano apartamentów. Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek nie rozwija się tak samo we wszystkich ośrodkach miejskich, a obecne ożywienie w porównaniu do boomu sprzed kryzysu wygląda skromnie – wynika z opinii zebranych wśród doradców Home Broker. Kraków W Krakowie brakuje wysokich apartamentowców, większość najwyższej klasy budynków ma 3-4 piętra. Do tego dochodzi renowacja kamienic, w których mi...


eści się około dziesięciu apartamentów. Marcin Bajorek z krajowskiego oddziału zwraca uwagę, że miasto cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku inwestycyjnym, a to ze względu na unikalne połączenie walorów biznesowych, kulturalnych i turystycznych.

Wśród niedawno rozpoczętych apartamentowców uwagę przyciąga przede wszystkim Angel Wawel, który oferuje m.in. piwnicę do wina, prywatną salę kinową i palarnię cygar. Oferowany w ramach inwestycji apartament królewski będzie miał 600 mkw. powierzchni i powstanie w miejscu dawnej kaplicy. Zainteresowaniem cieszą się także inne luksusowe inwestycje, m.in. Browar Lubicz (rozpoczęła się realizacja drugiego etapu inwestycji) oraz Wiślane Tarasy (trwa realizacja końcowych etapów). W obu inwestycjach nie brakuje mieszkań o powierzchni większej niż 100 mkw., a ich ceny kształtują się na poziomie od 10 do 13-14 tys. zł za mkw.

Wrocław
We Wrocławiu część deweloperów uważa, że kryzys się skończył i rozpoczyna realizację luksusowych apartamentowców. Karolina Wabia uważa, że znamienny jest przypadek OVO Apartments, multifunkcjonalnego budynku (łączy biurowiec, hotel i mieszkania). Na rozpoczęcie realizacji czekał on kilka lat i dopiero teraz deweloper się na to zdecydował. To unikalny budynek, a największe wrażenie robią penthouse’y na ostatnim piętrze, z których każdy ma taras, a powierzchnia użytkowa największych przekracza 200 mkw. Ceny w OVO zaczynają się od kilkunastu, a kończą na poziomie ponad 20 tys. zł za mkw.

Oprócz tego we Wrocławiu pojawiają się niewielkie kameralne inwestycje o bardzo wysokim standardzie. Przykładem może być La Boheme. W tej inwestycji są zarówno małe mieszkania (kawalerki od 23 mkw.) jak i ponadstumetrowe apartamenty w cenie ok. 10 tys. zł za mkw. Oprócz tego postępuje renowacja kolejnych zabytkowych kamienic, do czego przyczynia się także samo miasto – w tym roku na ten cel przeznaczone zostanie 4,5 mln zł. Do tego część budynków kupowana jest przez prywatne firmy, które zamieniają je w ekskluzywne apartamentowce.
 

Nie ma na rynku nieruchomości definicji apartamentu. Deweloperzy często nadużywają tego pojęcia, chcąc na siłę podnieść prestiż swojej inwestycji. Home Broker prezentuje listę cech, którymi powinien charakteryzować się apartament z prawdziwego zdarzenia:

– Prestiżowa lokalizacja (dobra komunikacja, bliskość terenów zielonych, centrów kultury i rozrywki)
– Estetyczny widok z okna, zieleń na terenie osiedla
– Miejsca parkingowe dla gości
– Podjazd dla taksówek
– Projekt sporządzony przez znanego architekta
– Materiały wykończeniowe najwyższej jakości
– Mała liczba lokali na piętrze
– Winda, Spa, fitness, basen w budynku
– Tarasy widokowe na dachu budynku
– Pełna ochrona (monitoring, recepcja, ochroniarze)
– Klimatyzacja i instalacje inteligentnego budynku
– Wysokość lokalu blisko 3 m
– Powierzchnia lokalu minimum 100 m kw. (z możliwością niewielkich odstępstw)
– Kilka łazienek, garderoba, balkony, tarasy, loggie oraz podział mieszkania na część dzienną i nocną
– Dobre wyciszenie
– Usługi dodatkowe – np. pomoc w prowadzeniu domu i opieka nad zwierzętami

Warszawa
Choć Warszawa jest największym rynkiem nieruchomości w kraju, to nawet tutaj liczba nowych apartamentowców jest ograniczona. W bieżącym roku nie uruchomiono wielu nowych inwestycji, najwięcej dzieje się na Powiślu, w okolicy ulicy Tamka, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik, gdzie powstaje m.in. inwestycja Dynasy Dembudu czy Tamka 28 budowana przez Ronson.

Niezmiennie prestiżem cieszy się Saska Kępa, gdzie przy ul. Londyńskiej wkrótce ma rozpocząć się realizacja inwestycji Londyńska 5. Będzie to niewielki budynek z 27 mieszkaniami od 30-metrowych kawalerek do pięcio-sześciokrotnie większych apartamentów. Ten sam deweloper (Yareal) realizuje na Dolnym Mokotowie inwestycję Rezydencja Konstancińska. Na Muranowie z kolei uwagę zwraca Kamienica Muranów przy ul. Dzielnej, gdzie znaleźć można dwupoziomowe apartamenty, a ceny to często kilkanaście tys. zł za mkw.

Poznań
Rynek apartamentowców w Poznaniu jest słaby, praktycznie nie rozwija się, a nowe inwestycje wysokiej klasy policzyć można na palcach jednej ręki. Wśród nich wymienić można m.in. zlokalizowaną pomiędzy Wartą a Starym Rynkiem Wenecjańską, która oferuje m.in. dwa przynależące do penthouse’ów patio i trudne do powtórzenia widoki. Marcin Grzelczyk z poznańskiego zwraca też uwagę na projekt Ostrówek 12. Niedawno rozpoczęła się tam gruntowna przebudowa XIX-wiecznego budynku, w którym powstać mają luksusowe mieszkania, z których dwa umieszczone na ostatnim piętrze będą miały wyłączny dostęp do tarasu na dachu.

Rynek mieszkań premium w Polsce w pozostałych miastach jest mały. W Łodzi, Szczecinie i Trójmieście właściwie nie widać ożywienia, deweloperzy boją się podejmować ryzyko rozpoczynania nowych inwestycji, skoro na kupujących wciąż czekają mieszkania, których budowa rozpoczęła się kilka lat temu. Aktualnie działania garstki aktywnych deweloperów skupiają się w kilku najważniejszych ośrodkach, ale i w nich podaż mieszkań luksusowych jest znacząco mniejsza niż pod koniec boomu kredytowo-nieruchomościowego w 2008 r.

Marcin Krasoń, Home Broker, nr tel. 609 980 403, marcin.krason@homebroker.dev

FacebookLinkedInTwitterEmail