Mieszkanie w programie MdM w Warszawie

W drugim i trzecim kwartale 2016 r. limity ceny za metr kwadratowy w ramach programu MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, wynoszą w Warszawie 6 353,30 zł na rynku pierwotnym i 5 198,16 zł na rynku wtórnym. Liczba mieszkań mieszczących się w limitach jest ograniczona, najwięcej znajdziemy ich w następujących dzielnicach: Praga Południe, Białołęka, Targówek i Ursus.


 

Mieszkanie dla młodych. Zasady i warunki – na czym polega program MDM?

Program Mieszkanie dla Młodych polega na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania dla osób do 35. roku życia. W przypadku małżeństw decydujący jest wiek młodszego małżonka. Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą na tę pomoc liczyć również wtedy, gdy ich wiek przekracza ten limit.

Aby otrzymać dofinansowanie nie można posiadać własnego mieszkania, również w przeszłości. Warunek ten nie dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na nie mniej niż 15 lat. Ważny jest także limit ceny metra kwadratowego nieruchomości, różny dla poszczególnych miast. W Warszawie do końca trzeciego kwartału 2016 r. stawka za metr kwadratowy na rynku pierwotnym nie może przekroczyć 6 353,30 zł., na rynku wtórnym – 5 198,16 zł. Kwota dopłaty do jednego metra kwadratowego wynosi w stolicy maksymalnie 5 775,73 zł.

Wobec wyczerpania środków na dopłaty w tym roku, beneficjenci programu mogą składać wnioski o dopłaty na 2017 i 2018 rok. Wówczas pieniądze zostaną wypłacone dopiero wtedy, co oznacza, że sprzedający musi się zgodzić na to, że część środków dostanie dopiero za jakiś czas. Tempo składania wniosków jest ogromne, i istnieje poważne ryyzko, że wnioski na dopłaty w 2017 r. zostaną zablokowane już w wakacje. W ostatnim tygodniu maja kwota rejestrowanych środków wyniosła prawie 20 mln złotych, w tygodniu wcześniejszym – 19,5 mln złotych z puli na 2017 rok.

Koszt metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym

Najdroższą dzielnicą w Warszawie pozostaje Śródmieście. Tam średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym wynosi 11-12 tys. zł. Na rynku wtórnym to ponad 8 tys. zł. Niewiele niższe ceny są na Żoliborzu i Mokotowie. W takich dzielnicach, jak Ursynów, Wilanów, Bemowo, Ochota, Wola, Bielany, a nawet oddalonych od centrum miasta Włochach, gdzie zapłacimy na rynku wtórnym ponad 7 tysięcy złotych, na dofinansowanie z MdM nie ma szans. W limicie programu mieszczą się głównie mieszkania na Pradze Południe, Białołęce,Targówku i  Ursusie, gdzie ceny na rynku pierwotnym i wtórnym pozwalają na staranie się o dofinansowanie z programu MdM.

Obrzeża miasta coraz bliżej centrum

Jeszcze łatwiej zmieścić się w limicie w pozostałych dzielnicach stolicy, bardziej oddalonych od centrum, stanowiących do niedawna dalekie przedmieścia. W ofercie Home Brokera można znaleźć chociażby mieszkania na Targówku, skąd dzięki drugiej linii metra będzie można za kilka lat bardzo szybko dojechać do centrum miasta, i na Ursusie, którego z centrum łączy kolejka. Dzielnice te dotychczas kojarzyły się z brakiem rozrywki i niezbyt urokliwymi widokami, ale dzięki nowoczesnym inwestycjom zmieniają swój charakter i zyskują na atrakcyjności. Pojawia się tam coraz więcej restauracji, a także prywatnych szkół i przedszkoli. Te obszary są także znacznie lepiej niż przed laty skomunikowane z resztą miasta.

Wybór mieszkań na rynku wtórnym

Możliwość zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym jest dużym ułatwieniem, choćobowiązujący limit (5 198,16 zł za mkw.)to, jak na Warszawę niewiele. Trudno jest w stolicy kupić atrakcyjne mieszkanie w tej cenie. Najłatwiej uzyskać dofinansowanie do mieszkań w wymienionych wcześniej dzielnicach obrzeżnych takich jak Targówek czy Ursus.. Najwięcej mieszkań w ramach limitu znajdziemy w blokach z lat 70. oraz w kamienicach. W tych ostatnich często mamy możliwość rozbudowania mieszkania o antresolę lub powiększenia, dzięki adaptacji strychu. Na rynku wtórnym można szukać mieszkań przeznaczonych do remontu, ta cecha sprawia, że lokale są dużo tańsze.

FacebookLinkedInTwitterEmail