100 tysięcy nowych mieszkań w rok

Mieszkanie Plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań. GUS zanotował rekord także w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania, ich liczba przekroczyła 85,5 tys. lokali. Nowe mieszkania wciąż powstają.

nowe mieszkania - aż 100 tys. w rok

101 308 lokali mieszkalnych zaczęli budować w ostatnich 12 miesiącach deweloperzy w Polsce. To pierwszy w historii polskiego rynku przypadek, gdy przekroczona została bariera 100 tys. mieszkań. Sierpniowe 9330 sztuk to o 27 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Liczba rozpoczynanych budów rośnie z kwartału na kwartał, a efektem tego są rekordy w innej kategorii danych raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny: lokali oddawanych do użytkowania.

Liczba Zmiana r/r
Oddane mieszkania 85 541 +10,5%
Rozpoczęte budowy 101 308 +8,7%
Wydane pozwolenia na budowę 127 415 +24,3%
Aktywność deweloperów w okresie wrzesień 2016 – sierpień 2017 r.

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Z obliczeń wykonanych przez Home Brokera na podstawie danych opublikowanych przez GUS wynika, że w okresie wrzesień 2016 – sierpień 2017 budujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż i wynajem oddali do użytkowania 85 541 lokali, o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym sierpniu były to 7943 mieszkania, o 45 proc. więcej niż przed rokiem.

Nie spada też aktywność deweloperów na polu pozyskiwania pozwoleń na kolejne budowy. W ostatnim roku liczba nowych pozwoleń przekroczyła 127 tys., co oznacza wzrost o ponad 24 proc. rok do roku.

Rośnie nie tylko podaż. Wciąż są chętni na nowe mieszkania

Póki co deweloperzy nie narzekają na brak chętnych, którzy kupują nowe mieszkania. W wielu inwestycjach duża część lokali zostaje sprzedana na pierwszych etapach budowy. Mieszkania z rynku pierwotnego są kupowane przez inwestorów i wprowadzane na rynek najmu by przynosiły zyski posiadaczowi. Inwestycje te są często realizowane bez udziału finansowania bankowego, jak policzył Open Finance, kwartalnie w siedmiu największych miastach za gotówkę kupowanych jest ponad 12 tys. mieszkań.

W pierwszym półroczu 2017 r. deweloperzy notowani na giełdzie zanotowali niemal 25-proc. wzrost, a w niektórych firmach dynamika przekroczyła 40 proc. Liderami rynku są Dom Development, Murapol i Robyg, które w pierwszym półroczu sprzedały po 1600-1700 lokali mieszkalnych.

Aktywność deweloperów w ujęciu 12-miesięcznym

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Marcin Krasoń, Home Broker, marcin.krason@homebroker.pl

FacebookLinkedInTwitterEmail