3 powody, dla których mieszkanie warto kupić przy pomocy pośrednika

Decyzja zapadła – postanowiłeś, że kupujesz mieszkanie. Niezależnie od tego, czy zakup zamierzasz sfinansować ze środków własnych, czy też zamierzasz skorzystać z pomocy banku, rozważ współpracę z profesjonalistą. Poznaj 3 powody, dla których warto zwrócić się o wsparcie do eksperta.

1) Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zakup nieruchomości to duża inwestycja. Od skrupulatności klienta zależy to, czy nie będzie on żałował podjętej decyzji. Przed sfinalizowaniem transakcji trzeba m.in. sprawdzić zawartość księgi wieczystej, zweryfikować, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni oraz skompletować całkiem sporo dokumentów. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości można powierzyć właśnie pośrednikowi.

Rozmowa z pośrednikiem nieruchomości
Profesjonalni doradcy z agencji nieruchomości doskonale wiedzą, na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowo pomagają oni klientom, którzy zamierzają sfinansować zakup mieszkania przy pomocy kredytu. Ta pomoc jest nieoceniona, bo lista dokumentów, jakich bank będzie wymagał do wydania decyzji i uruchomienia kredytu, jest bardzo długa.

Wielu nabywców mieszkań błędnie zakłada, że pośrednicy specjalizują się we wtórnym rynku nieruchomości. W ostatnich latach wielu z nich współpracuje również z deweloperami. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w stanie deweloperskim także mogą liczyć na pomoc specjalisty. Pośrednik sprawdzi dewelopera, jego sytuację finansową, przedstawi prospekt informacyjny i podpowie, na czym się skupić przy zapoznawaniu się z ofertą. Wszystko to ma wpływ na bezpieczeństwo transakcji i decyduje o tym, czy po zakupie nieruchomości klient będzie mógł się nią w pełni cieszyć.

2) Wygoda – bez samodzielnego szukania nieruchomości

Na portalach ogłoszeniowych codziennie pojawiają się dziesiątki, jeżeli nie setki nowych ogłoszeń. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców szeroki wybór jest bardzo korzystny. Z drugiej strony przebrnięcie przez te wszystkie ogłoszenia zajmuje dużo czasu. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości rozwiązuje ten kłopot. W jaki sposób?

Profesjonalni pośrednicy dokładnie wypytują klientów o ich preferencje i wymagania. W ten sposób są w stanie zaprezentować oferty spełniające oczekiwania nabywcy. Zdarza się też, że kupujący nie wie, jakiej nieruchomość chciałby stać się właścicielem. Wówczas rozmowa z pośrednikiem pomaga sprecyzować potrzeby i zawęzić obszar poszukiwań.

Przewaga pośrednika obrotu nieruchomościami polega również na tym, że doskonale zna on lokalny rynek nieruchomości. Jest to istotne nie tylko podczas poszukiwania mieszkania, ale również przy szacowaniu jego wartości. Bez tej wiedzy łatwo przepłacić, a w przypadku mieszkań kwoty te są liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

3) Oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów

Zarówno poszukiwanie mieszkania, jak i weryfikowanie jego stanu prawnego jest czasochłonne. Klient, który nie ma doświadczenia w czytaniu księgi wieczystej, będzie musiał dodatkowo zapłacić prawnikowi. Można tego uniknąć, podejmując współpracę z pośrednikiem. Dzięki znajomości rynku i branży, profesjonalista może też reprezentować klienta podczas negocjowania ceny lokalu. W zależności od modelu przyjętego przez agencję nieruchomości, wynagrodzenie pośrednika może w całości pokrywać sprzedający, a nie kupujący.

Zakup nieruchomości to transakcja skomplikowana. Kłopoty mogą pojawić się na każdym z jej etapów – podczas rozmowy z właścicielem mieszkania, przy sprawdzaniu stanu prawnego nieruchomości czy podczas podpisywania umowy przedwstępnej. Jeżeli w umowie znajdą się zapisy niekorzystne dla potencjalnego nabywcy, to może on stracić pieniądze. Przy współpracy z pośrednikiem taka sytuacja jest nie do pomyślenia – to na profesjonaliście spoczywa obowiązek zadbania o interesy klienta.

W samodzielnym zakupie nieruchomości nie ma nic złego, pod warunkiem jednak, że kupujący ma już pewne doświadczenie. W przeciwnym razie podjęcie współpracy z pośrednikiem nieruchomości to rozwiązanie rozsądne i zapewniające bezpieczeństwo.

FacebookLinkedInTwitterEmail