Polak-sąsiad: typologia polskiego sąsiedztwa

Dobroduszny, pomocny i sympatyczny – o takim sąsiedzie marzy wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych. Tymczasem rzeczywistość bywa bardziej różnorodna. Już wkrótce przeprowadzasz się do swojego pierwszego mieszkania? Szukasz lokalu, który będziesz mógł wynająć? Poznaj 7 typów sąsiada.

1) Wieczny student

Jeżeli głośna muzyka i odgłosy rozmów dobiegają z mieszkania obok nie tylko w piątkowy wieczór, ale również w środku tygodnia, możesz mieć pewność – mieszkasz obok młodego człowieka lub Twoim sąsiadem jest „wieczny student”, który nie przepuści żadnej okazji, by poimprezować. Jak skutecznie poradzić sobie z pojawiającym się nieregularnie hałasem? Ten typ sąsiada z całą pewnością nie będzie unikał kontaktu. Warto z nim po prostu porozmawiać – hałas na pewno jest uciążliwy nie tylko dla Ciebie, ale skarżyć będą się również pozostali mieszkańcy budynku.
Odsniezanie dachu kamienicy
2) Majsterkowicz

Kto powiedział, że majsterkowanie jest zajęciem wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych? Okazuje się, że niektórzy z prawdziwą pasją wiercą, stukają i skrobią – w rezultacie czego powstaje kolejny mebel. Niestety, ten typ sąsiada najczęściej godzi swoje hobby z pracą zawodową, a to oznacza, że najbliżsi sąsiedzi muszą przygotować się na wczesne pobudki w weekendy i długie wieczory. Jeżeli jednak przyzwyczaisz się do tych uciążliwości, prawdopodobnie zostaniesz wynagrodzony, a na naprawę zepsutego kranu czy szafek w kuchni nie będziesz musiał czekać dłużej niż kilka godzin.

3) Miły staruszek

Często kupujesz przez internet? Prawdopodobnie szybko docenisz, że tuż za ścianą mieszka sąsiad-emeryt. Wystarczy poprosić, a z pewnością przypilnuje listonosza i odbierze ważny dla Ciebie list czy przesyłkę. Jeżeli mieszka on sam, spodziewaj się częstych odwiedzin. Niewykluczone też, że będziesz spotykał sąsiada tuż przed pracą lub po powrocie do domu. Mimo że nie ma nic złego w niezobowiązujących pogawędkach, to jednak z czasem możesz zacząć przekradać się do mieszkania, by ich uniknąć – wszystko zależy od Twojego usposobienia – czy jesteś ekstrawertykiem, czy introwertykiem.

4) Sąsiad-lornetka

Wielu osób na emeryturze to sąsiedzi, którzy mają wiele wolnego czasu. Niektórzy z nich z nudów pilnie śledzą współmieszkańców – potrafią dokładnie powiedzieć, o której z pracy wraca sąsiad mieszkający obok lub piętro wyżej. Mimo że w tej sytuacji trudno o prywatność, sąsiad-lornetka może okazać się nieoceniony, jeśli często wyjeżdżasz w delegację lub w mieszkaniu przebywasz tylko okazjonalnie, bo większość roku spędzasz np. za granicą. Ten typ sąsiada z pewnością pomoże Ci też, gdy będziesz chciał wynająć należący do Ciebie lokal.

5) „Kucharz”

Wchodzisz do klatki i… codziennie wita Cię inny zapach? To znak, że w tym samym budynku mieszka ktoś, kto wolny czas spędza w kuchni i eksperymentuje z nowymi smakami. Niestety, nie zawsze są to udane testy. Być może pocieszy Cię fakt, że to jedynie zapachy, a nie hałasy. Bardzo możliwe też, że po kilku miesiącach (lub latach) praktyki Twój sąsiad w końcu nauczy się gotować. Wówczas warto skorzystać z jego wiedzy – prawdopodobnie niejedno widział i mało jaki pomysł go zdziwi. Przyjdzie Ci z nieocenioną pomocą, jeżeli będziesz planował imprezę lub wyjątkową kolację okolicznościową.

6) Miłośnik zwierząt

Nie dla każdego jest jasne, że trzymanie kilku psów, kotów, papużki i do tego królika lub chomika na 40 mkw. mieszkania nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo możliwe, że wynajmiesz lub kupisz mieszkanie obok miłośnika czworonożnych (i nie tylko) przyjaciół. Czego możesz się wówczas spodziewać? Najczęściej hałasu, jeżeli właściciel nie zadbał o dobre wychowanie swoich zwierząt. Jeżeli jednak sam masz psa, kota lub inne zwierzę, masz też doskonały temat do rozmowy i nawiązania dobrych, sąsiedzkich relacji. Takiego sąsiada warto mieć obok siebie, zwłaszcza gdy planujesz np. wakacyjny wyjazd.

7) Sąsiad-pożyczacz

W pożyczeniu szklanki cukru od sąsiada nie ma nic złego – każdy może zapomnieć o kupnie takiego, czy innego produktu spożywczego. Kłopot jednak w tym, że sąsiad-pożyczacz nie tylko często puka do drzwi, ale chce pożyczać coraz dziwniejsze rzeczy. Bądź ostrożny – w przeciwnym razie może się okazać, że w pewnym momencie będziesz mógł równie dobrze zamieszkać za ścianą, bo to właśnie w sąsiednim mieszkaniu będzie znajdować się większość Twoich rzeczy. Na takich sąsiadów jest tylko jedna skuteczna rada – konsekwentnie odmawiać pożyczania.

FacebookLinkedInTwitterEmail