Oszczędne domy – nowe technologie w służbie naszej kieszeni

Osoby, które poszukują przestrzeni lub chcą wypoczywać latem na tarasie, najczęściej decydują się na zakup domu. Przy jego poszukiwaniach należy zwrócić uwagę na parametry inne niż w przypadku mieszkania. Szczególnie istotne jest to, czy nieruchomość jest energooszczędna. Co wskazuje na to, że eksploatacja budynku nie będzie kosztowna?

Stan techniczny budynku okiem eksperta

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera wiele osób korzysta z pomocy eksperta – najczęściej inżyniera budownictwa lub inspektora budowlanego. Ta zasada obowiązuje również przy ocenie stanu technicznego domu. To właśnie specjalista powinien zbadać stan poszczególnych elementów budynku. Szczególnie istotne są fundamenty, instalacje, wentylacja, podłogi i dach. Każda przegroda zewnętrzna przyczynia się do straty ciepła. Dla potencjalnego właściciela nieszczelny i nieocieplony dom oznacza konieczność remontu albo wyższe rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym.
energooszczędny dom
Skrupulatne sprawdzenie stanu technicznego budynku to nie wszystko. Energooszczędne domy wyróżniają się również specyficzną budową oraz zastosowanymi materiałami. Ekspert na podstawie przeprowadzonego przeglądu będzie mógł oszacować koszty eksploatacji budynku.

Niewielka powierzchnia i jednospadowy dach

Od powierzchni budynku zależy jego zapotrzebowanie na ciepło. Zasada jest prosta – im powierzchnia jest mniejsza, tym mniejsze koszty ogrzania domu poniesie właściciel. Energooszczędne domy wyróżnia jednak nie tylko niewielki metraż, ale również zwarta bryła, dzięki której możliwe jest wyeliminowanie mostków termicznych. Balkon, wykusze czy lukarny – w oszczędnych domach na takie elementy nie ma miejsca, gdyż przyczyniają się one do strat ciepła.

Znaczenie ma również kształt dachu. Nowoczesne, energooszczędne budynki najczęściej buduje się z dachem jednospadowym. By zminimalizować straty ciepła, dodatkowo stosuje się izolację termiczną. Zastosowanie dachu jednospadowego powoduje, że budynek od strony nasłonecznionej (południowej) ma większą powierzchnię. To przyczynia się do uzyskania lepszych parametrów i pozwala osiągnąć standardy domów energooszczędnych.

Układ pomieszczeń i wielkość okien

Osoby poszukujące domu zwracają uwagę na układ pomieszczeń, ale nie zawsze jest to priorytet z uwagi na dużą powierzchnię. Tymczasem energooszczędny dom powinien być zbudowany w taki sposób, by z jednej strony zapewnić komfort mieszkańcom, z drugiej zaś ograniczać zapotrzebowanie na ciepło. Z tego względu od strony nasłonecznionej powinny znajdować się te pomieszczenia, z których domownicy korzystają na co dzień. Są to m.in. kuchnia, salon czy sypialnia. Z kolei pomieszczenia gospodarcze czy garaż lokalizuje się po drugiej stronie budynku.

By zminimalizować wydatki na ogrzewanie domu, od strony południowej wykorzystuje się duże przeszklenia. To sposób, by pozyskać jak najwięcej naturalnego ciepła i ograniczyć wysokość rachunków. Zwrócić uwagę należy też na wysokość pomieszczeń. Im będą one wyższe, tym więcej energii będzie potrzebne na ich ogrzanie.

Pompy ciepła, rekuperatory i odpowiednia wentylacja

W energooszczędnych domach często spotykane są zarówno pompy ciepła, jak i rekuperatory. O ile w starszym budownictwie ciężko o nowoczesne materiały budowlane, o tyle bez problemu można zastosować w nim pompę ciepła i pozyskać niezbędną do ogrzania nieruchomości energię z otoczenia (np. gruntu lub powietrza). Przy wyborze domu warto więc brać pod uwagę, czy poprzedni właściciele zmodernizowali budynek i zainwestowali w tego typu instalację.

Co z wentylacją? W energooszczędnych budynkach często spotykana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją powietrza. Dzięki tej ostatniej właściciele nie tylko obniżają rachunki, ale również uzyskują optymalne warunki do życia zarówno zimą, jak i latem.

Czy kupno starego domu się opłaca?

Domy budowane w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku trudno uznać za energooszczędne. Wiele z tych budynków wymaga gruntownego remontu. Osoby, które rozważają zakup domu jednorodzinnego, często są kuszone niską ceną. Czy jednak w czasach, gdy w stosunku do budynków są stosowane coraz bardziej restrykcyjne normy zakup takiej nieruchomości to dobra inwestycja?

Przed kupnem starszego domu jednorodzinnego warto skorzystać z pomocy specjalisty, by oszacować nakłady, które będzie trzeba ponieść na jego modernizację. Warto też pamiętać, że od kilku lat w Polsce realizowane są programy, z których właściciele nieruchomości mogą pozyskać środki (dofinansowanie) do pomp ciepła, montażu kolektorów słonecznych czy wymiany pieca. Inaczej mówiąc, decyzję najlepiej podjąć w oparciu o przygotowany przez eksperta kosztorys.

FacebookLinkedInTwitterEmail