Jak zaprojektować funkcjonalny pokój dzienny?

Każda rodzina stara się spędzać jak najwięcej chwil razem, po to, aby móc poczuć bliskość i miłość. Oczywiście w tym czasie każdy członek rodziny wykonuje inne zadania. Jak w takim razie sprawić, aby być razem a jednocześnie nie przeszkadzać sobie nawzajem? Taką możliwość osiągnąć można dzięki podziałowi przestrzeni mieszkania, na kilka stref funkcjonalnych.

Wokół kominka

Coraz częściej zdarza się, że aż dwie trzecie naszego mieszkania zajmuje pokój dzienny, dlatego też jest on zazwyczaj wielofunkcyjny. Dzięki temu rodzina może przebywać razem, a jednocześnie każdy z domowników ma zapewnione doskonałe warunki pracy i pewnego rodzaju intymność.

Jednym z często stosowanych rozwiązań jest połączenie pokoju z kuchnią. W tej sytuacji najczęściej na środku tak połączonego pomieszczenia stawia się komin, który zdobi znakomita i nowoczesna obudowa. Obudowa kominka wykonana została ze stali nierdzewnej, co sprawia, że doskonale komponuje się z każdym rodzajem ścian.

Dzięki takiej konstrukcji może zostać ujęty podział na kilka stref, czyli kuchnię, jadalnię oraz trzecią strefę – wypoczynkową. Aby odrębność stref została w szczególny sposób wyznaczona można ułożyć podłogę z trzech różnych typów materiałów.

Materiałami tymi może być na przykład: drewno, kamień czy też płytki. Jeśli chcemy szczególnie mocno podkreślić granicę będącą w obrębie kuchni oraz strefy wypoczynkowej, można zastosować reflektorki halogenowe, które umieszcza się na przykład na podwieszanym suficie.

Ładnie schowane

W części wypoczynkowej naszego pokoju dziennego znajdujące się szafki oraz regały muszą nie tylko pięknie i estetycznie wyglądać, ale także być w pełni funkcjonalne. Oczywiście możemy zastosować bardzo różnorodną formę mebli oraz wybrać te, które zbudowane są z najładniejszego dla nas materiału.

Wybór jest ogromny, dlatego też, jeśli posiadamy zamiłowanie do muzyki, czy też kina warto wyposażyć się w pojemne schowki. Pamiętaj jednak – musza zostać tak dobrane, aby nie zburzyć wypoczynkowej i relaksacyjnej funkcji danego pomieszczenia.

Warto więc zbudować w ściennych wnękach półki na płyty CD i DVD oraz szafki o charakterze zamkniętym, w których można umieścić rzeczy, jakie do eksponowania się nie nadają. Taka zabudowa jest bardzo trafnym pomysłem, bowiem nie wypełnia całego wnętrza, a tym samym go nie przytłacza.

Zazwyczaj w takim pomieszczeniu pozostaje także niezagospodarowane miejsce pod sufitem, dlatego też warto tutaj zawiesić szafki, w których można chować różnorodne przedmioty, a dla ich ładniejszego wyglądu można podświetlić je żarówkami.

Korzystna umowa

Podział przestrzeni dziennej jest dla osób mieszkających w domu bardzo korzystny. Kolorystyka i styl poszczególnych stref są spójne ze sobą, jednakże odgradza je od siebie zróżnicowane oświetlenie. Dzięki takiemu podziałowi mamy wrażenie, że istnieje we wnętrzu mieszkania przestronność.

Część kuchenno – jadalna jest oddzielona od części wypoczynkowej, co nie zakłóca relaksu domowników. Takie wyraźne oddzielenie sprawia, że rodzina przebywa razem, a jednak nie przeszkadza sobie w wykonywaniu różnych czynności.

- Home Broker -

Warto przeczytać: