Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Aranżowanie mieszkania w stylu skandynawskim ma tworzyć wnętrza, w których chce się przebywać. Zrozumiemy tę ideę, gdy zdamy sobie sprawę, że w regionie, z którego się wywodzi, przez wiele dni w roku surowa pogoda nie nastraja zbyt optymistycznie, szczególnie podczas nocy polarnych. Dlatego jasny, ciepły, przytulny i funkcjonalny dom powinien być miejscem, do którego wraca się z przyjemnością.

Styl skandynawski – podstawowe cechy

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, wnętrza urządzone w stylu skandynawskim powinny być jasne, przytulne i praktyczne. Dominujące kolory, jakie możemy w nich spotkać to przede wszystkim biel, szarość i delikatny brąz, nie brakuje jednak kolorowych akcentów, które pojawiają się przede wszystkim w postaci dodatków. Jasne barwy i dobre oświetlenie optycznie powiększą pomieszczenie. Z kolei naturalne materiały jak drewno, bawełna, len czy wełna ocieplą je.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Salon to bez wątpienia miejsce, w którym w wielu domach spędza się najwięcej czasu. Tam odpoczywamy, spędzamy czas całą rodziną czy przyjmujemy gości. Dlatego warto zwrócić uwagę, by urządzić go tak, byśmy dobrze się tam czuli i by jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Przy wyborze mebli do salonu powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wygodę i komfort ich użytkowania. W drugiej kolejności istotny będzie kolor, by wpisały się w spójne skandynawskie wnętrze. Doskonale będą prezentowały się białe komody, szafki i stoliki z drewnianymi elementami. Z kolei w przypadku sofy możemy nieco bardziej zaszaleć i postawić na bardziej wyrazisty kolor, by nieco ożywić pomieszczenie.

styl skandynawski duzy pokoj

Dodatki w stylu skandynawskim powinny spełniać wszystkie powyższe kryteria i tworzyć z pozostałymi elementami spójną całość. Pastelowe lub bardziej wyraziste poduszki, koce, pledy czy dywan przy kanapie doskonale dopełnią pomieszczenie. Jeśli lubimy wzorzyste tkaniny postawmy na elementy geometryczne lub nawiązujące do natury. Nie zapomnijmy także o żywych roślinach.

Jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim?

Jadalnia, szczególnie gdy mamy możliwość spotykania się na posiłkach z bliskimi, to bardzo ważne miejsce w domu. Jej najważniejszym elementem jest bez wątpienia stół. W stylu skandynawskim najczęściej jest wykonany z litego drewna w naturalnym kolorze jasnego brązu. Doskonale ociepli on pomieszczenie. Dobierzmy do niego pasujące krzesła – mogą być w tym samym kolorze lub białe z nogami w naturalnym odcieniu. Możemy potraktować je jako dekoracje i umieścić na nich pastelowe lub granatowe czy turkusowe specjalne poduszki. Bardzo dobrze sprawdzą się tam w roli dekoracji także rośliny doniczkowe i kwiaty cięte.

Jak udekorować okna w stylu skandynawskim?

Skandynawskie wnętrza powinny być dobrze oświetlone, dlatego jeśli tylko możemy skorzystać z naturalnego światła, powinniśmy to robić. Nie należy więc wybierać gęstych firan ograniczających promienie słoneczne ani ciemnych, ciężkich zasłon, które będą przytłaczać wnętrze. Dużo lepiej sprawdzą się delikatne firanki i jasne zasłony, na przykład w odcieniach szarości.

- Home Broker -

Warto przeczytać: