Budowa własnego wymarzonego domu wymaga od nas podejmowania wielu ważnych decyzji. Zanim w nim zamieszkamy musimy m. in. zastanowić się nad jego wyglądem oraz wielkością. Wybierając projekt powinniśmy przeanalizować realne potrzeby całej rodziny tak, aby nie okazał się on ani za mały, ani za duży.
W pierwszej kolejności ważne jest określenie liczby pokoi, którą chcemy mieć w domu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko stan obecny, ale także to czy w przyszłości nie będziemy potrzebować więcej pokoi. Wiąże się to z oszacowaniem liczby domowników i przygotowaniu im odpowiedniej ilości sypialni oraz przestrzeni wspólnej, czyli salonu, kuchni z jadalnią i łazienek. Warto także pomyśleć nad dodatkowym pokojem gościnnym lub gabinetem. Przyjmujemy, że dla czteroosobowej rodziny wystarczy siedem pokoi, czyli ok. 100 m² całkowitej powierzchni domu, która w zależności od upodobań inwestora oraz wymiarów działki może być domem parterowym lub piętrowym. Oczywiście w grę wchodzi także budynek o większej powierzchni, jednak wiąże się to automatycznie z wyższymi kosztami całej budowy.
Który będzie lepszy?
Dom parterowy to doskonałe rozwiązanie dla pary lub małej rodziny, która ceni sobie komfort mieszkania, ale także zwraca uwagę na nowoczesny wygląd budynku. Tego typu dom trzeba dobrze rozplanować, aby mieszkańcy nie przeszkadzali sobie nawzajem, a jednocześnie każdy z nich czuł się swobodnie i komfortowo. Jednym z istotnych argumentów przemawiających za domem parterowym jest brak schodów, co daje dostęp do wszystkich miejsc bez względu na wiek i stan zdrowia mieszkańców. Budynek parterowy korzystniej wyglądać będzie na większej działce, ponieważ jego metraż równomiernie rozłoży się na placu nie przytłaczając go. Jednocześnie pozostanie miejsce na zagospodarowanie garażu, ogrodu, itp.
W przypadku mniejszych działek doskonale sprawdzi się dom piętrowy (najczęściej z użytkowym poddaszem), którego powierzchnia mieszkalna zdwaja się poprzez dodanie piętra. Moim zdaniem dom piętrowy jest zdecydowanie lepszym wyborem niż parterowy, m.in. z uwagi na lepsze proporcje i bardziej estetyczny wygląd. Budynek z piętrem to doskonałe rozwiązanie w przypadku niewielkiej działki, ale także komfortowe wyjście dla małych i dużych rodzin, które uwzględnia pokoje dla wszystkich domowników oraz dużą powierzchnię wspólną. Tego typu projekt pozwala na oddzielenie strefy dziennej, kuchni i jadalni od części sypialnej, którą można umieścić na piętrze. Wysokość budynku podnosi także jego bezpieczeństwo – mówi Michał Wacławski, Doradca Domowy.pl.
Koszty budowy i eksploatacji
Mały dom parterowy to najczęściej szybka i tańsza opcja, jednak może zdarzyć się tak, że koszty poniesione na dom parterowy będą wyższe niż na budynek z piętrem. Stanie się tak z pewnością, kiedy powierzchnia domu przekroczy 150 m². Projekty parterowe wymagają m.in. większej działki, co oczywiście wiąże się z jej ceną. Planując budowę dużego domu parterowego musimy zatem uwzględnić droższy grunt budowlany. O niższych kosztach budowy świadczy w dużej mierze brak konieczności budowy schodów wewnętrznych, które znacznie podwyższają koszty budowy domu piętrowego. Warto również wspomnieć o kosztach instalacji wodnej w domu parterowym. Może być ona często znacznie droższa z uwagi na fakt dużej odległości łazienki od kuchni. W przypadku domu piętrowego mniejsze koszty generuje z pewnością budowa dachu oraz jeden pion instalacyjny sieci wodno-kanalizacyjnej i ogrzewania.
Bez względu na rodzaj budynku warto wiedzieć, że koszt budowy podwyższa piwnica, która wpływa także na uciekanie dużej ilość ciepła. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%, a piętrowego o 20%. Możemy śmiało zastąpić ją spiżarnią i kotłownią usytuowanymi na parterze. Duże koszty budowy generuje również garaż, jeśli chcemy zaoszczędzić możemy zastąpić go np. tańszą wiatą o lekkiej obudowie. Jeżeli naszym priorytetem jest niski koszt budowy domu powinniśmy zdecydować się na budynek parterowy, który charakteryzuje się prostą, zwartą bryłą i mało skomplikowanym dachu. To także sprawia, że taki dom jest tańszy w eksploatacji – mówi Michał Wacławski, doradca domowy.pl. Musimy jednak pamiętać, że duży dom parterowy także może generować wyższe opłaty za ogrzewanie.
Obecnie dużą popularnością cieszą się domy parterowe. Ich nowoczesny wygląd przyciąga uwagę, a koszty porównywalne z budową domu piętrowego sprawiają, że wybór ten nie wymaga wielu wyrzeczeń. Jednak częściej wybieranymi projektami są nadal domy z poddaszem. Dają one większą swobodę użytkowania, mogą być zbudowane zarówno na większej, jak i mniejszej działce, a możliwość podzielenia domu na strefę dzienną i nocną sprawia, że czujemy się w domu znacznie bardziej komfortowo.
Wybór odpowiedniego i zgodnego z upodobaniami oraz potrzebami projektu zależy od wielu czynników:
- uwarunkowań i wymiarów działki,
- warunków prawnych
- stylu życia mieszkańców.
Pamiętajmy, że inwestycja jaką jest budowa domu wymaga wielu przemyśleń oraz podejmowania ważnych decyzji. W przypadku wątpliwości lub braku zdecydowania warto skorzystać z porad specjalistów, projektantów czy osób, które budowę domu mają już za sobą, aby mieć pewność, że nasz wymarzony dom będzie spełniał swoją rolę, a jego użytkowanie będzie komfortowe przez najbliższych kilkadziesiąt lat.