Narzędzia przydatne w pracy projektanta wnętrz

Praca projektanta wnętrz jest bardzo wymagająca. To w końcu od niego zależy, czy wnętrze mieszkania będzie funkcjonalne i estetyczne. Zanim jednak powstanie projekt, specjalista musi poznać oczekiwania klientów, ich gusty i upodobania co do materiałów, kolorów czy stylów. Chyba każdy klient ma jakąś swoją wizję idealnego mieszkania czy domu, a zadaniem projektanta jest wcielenie tego pomysłu w życie. Aby ułatwić sobie pracę, projektanci i architekci wnętrz korzystają z wielu pomocnych narzędzi. Bez czego nie może się obyć żaden specjalista?

  1. Komputer z oprogramowaniem

Współcześnie chyba nie wyobrażamy sobie projektowania bez odpowiedniego komputera. To właśnie sprzęt przede wszystkim musi być wydajny. Ważna jest również dobra karta graficzna i wysoka rozdzielczość ekranu. W przeciwnym razie komputer może nie udźwignąć zaawansowanych programów graficznych. Do takich zadań znakomicie sprawdzają się stacjonarne stacje robocze, choć dobrze byłoby mieć również mobilnego laptopa czy tablet, który będziemy mogli zabrać na spotkanie z klientem.

  1. Program do projektowania

To właśnie w różnego rodzaju programach do projektowania powstają dokumentacje techniczne i wizualizacje wnętrz, które dają klientom wyobrażenie, jak będzie wyglądało ich mieszkanie. Projektanci korzystają z różnych programów typu AutoCAD, Cinema 4D, ZWCAD, Photoshop, ArchiCad+ itp. Wybór jest naprawdę ogromny, ale musimy liczyć się z faktem, że nie są to tanie rozwiązania.

  1. Biblioteki mebli 3D

Podstawowe biblioteki mebli, znajdujące się w programach, mogą być niewystarczające. Czasami klienci chcą, by wizualizacja zawierała konkretny model i kolor sofy czy fotela. Na szczęście coraz więcej producentów mebli udostępnia takie biblioteki na swoich stronach. Takie możliwości oferuje m. in. firma Gala Collezione. Prócz wszystkich modeli mebli 3D znajdujących się w ofercie marki, dostajemy także dostęp do biblioteki tekstur i kolorów skór, tkanin i drewna.

  1. Aparat

Być może nie jest to narzędzie, z którego korzysta każdy architekt, ale z pewnością jest bardzo przydatne. Czasami warto zrobić sobie zdjęcia pomieszczeń, by pamiętać, gdzie rozmieszczone są rury czy kable.

  1. Dalmierz lub miarka

Dalmierze laserowe to narzędzia pomiarowe, które ułatwiają nam zbieranie pomiarów na budowie czy w mieszkaniu. Obecnie na rynku możemy spotkać zaawansowane urządzenia z wbudowanym kalkulatorem czy łączem Bluetooth, dzięki któremu możemy przesłać dane na telefon czy tablet.

  1. Inne programy

Zakładając własną firmę, będziemy z pewnością potrzebowali dobrego programu do wystawiania faktur. Warto też zainwestować w kalkulator budowlany, który ułatwi nam wycenę orientacyjnych, całościowych kosztów aranżacji wnętrza.

No i nie zapomnijcie też o kubku gorącej kawy, która pobudzi Was do działania i zmusi do kreatywnego myślenia!

- Home Broker -

Warto przeczytać: