Oświetlenie idealne do małej łazienki – co warto wybrać?

Mała łazienka to duże wyzwanie. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, przynajmniej jedną szafkę i sporo innych elementów. Do tego oświetlenie! Funkcjonalna łazienka bez lamp nie istnieje, ale… jakie konstrukcje sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Oświetlenie główne – zrezygnuj z lamp wiszący

W łazience nie obejdzie się bez oświetlenia głównego, ale lampy wiszące niekoniecznie tu się sprawdzą. Nisko umieszczone światło sprawi, że przy suficie będzie na tyle ciemno, że łazienka zacznie wyglądać na niższą niż jest nią w rzeczywistości. Ponadto trudno będzie uniknąć zawadzania o lampę podczas poruszania się po łazience.

Co zamiast lamp wiszących? Świetną propozycją są plafony, które można znaleźć w sklepie Lampy.it. Niemalże płaskie lampy nie wystają znacząco ponad powierzchnię sufitu, więc problem zahaczania o obszerne oświetlenie wiszące zostaje wyeliminowany.

Atutem plafonów jest równomierne rozprowadzanie oświetlenia po całej przestrzeni. Można zatem wygodnie korzystać z łazienki na co dzień, a jej cotygodniowe sprzątanie nie przysparza problemów. Domownicy bowiem nie zasłaniają sobie światła, które byłoby zbyt nisko osadzone przy klasycznych lampach wiszących.

Oświetlenie w strefie umywalkowej

Umywalka i zawieszone nad nią lustro to bardzo ważna część łazienki. Tutaj domownicy wykonują czynności pielęgnacyjne. Panowie dbają o zarost, panie zaś pracują nad dziennym bądź wieczorowym makijażem. Właściwe oświetlenie to podstawa, aby nie zaciąć się przy goleniu oraz uniknąć niepożądanego efektu maski na twarzy, podczas wykonywania makijażu, a – niestety – nietrudnego do uzyskania przy niewłaściwym oświetleniu.

W tej strefie sprawdzą się kinkiety umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra, najlepiej na wysokości wzroku. Ich światło nie może oślepiać, dlatego żarówki powinny być osłonięte zamkniętymi kloszami lub półotwartymi, ale mlecznymi.

Kinkiety dodatkowo dodadzą przyjaznej atmosfery małej łazience. Uczynią ją nie tylko funkcjonalną, ale i przytulną, dzięki czemu relaks będzie tym, czego oczekują wszyscy domownicy!

Oświetlenie dekoracyjne

Łazienka bez dekoracji? Teoretycznie możliwe, ale przecież to właśnie dodatki i detale sprawiają, że panuje tu atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi, regenerującej kąpieli po całym dniu zmagań z obowiązkami. Jak jednak pogodzić ograniczoną przestrzeń z dekoracjami?

Zamiast niepraktycznych dodatków, zbędnych figurek, wazoników czy elementów, które poza estetyką nie są w stanie nic zaoferować, lepiej postawić na dekoracyjne oświetlenie. Wśród lamp – zarówno wspomnianych plafonów i kinkietów – można znaleźć konstrukcje, które są ozdobne. Łatwo je wkomponować w dowolną aranżację łazienkową. To zatem świetny pomysł na oszczędzenie miejsca, połączenie funkcjonalności z detalami, które podkreślą finalny efekt wystroju.

Czas na zakupy i wybór oświetlenia, które pokocha mała łazienka!

- Home Broker -

Warto przeczytać: