Kuchnia pełna światła – jak prawidłowo oświetlić kuchnię?

Oświetlenie kuchni to niezwykle istotny i zajmujący temat. W kuchni spędzamy mnóstwo czasu, nie bez powodu uznawana jest ona za serce domu. Warto więc zadbać o to, aby była dobrze oświetlona.

Światło jest bardzo istotnym aspektem w urządzaniu wnętrz, dobrze oświetlone wnętrze nie tylko przyciąga i zachęca ale także ułatwia życie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele źródeł światła, poczynając od finezyjnych żyrandoli, poprzez kinkiety, plafony, a także oświetlenie LED i halogeny. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że nasze kuchnie zazwyczaj dzielimy na kilka stref, które spełniają różne funkcje.

Statystyczna kuchnia nie jest pomieszczeniem zbyt wielkim – w blokach może osiągać w porywach powierzchnię do piętnastu metrów kwadratowych, w domach, gdy jest połączona z jadalnią – jest to ponad dwadzieścia metrów.

Jak więc oświetlić kuchnię, aby dzieliła strefy i jednocześnie była kompozycją spójną?

Konieczny jest przede wszystkim plan pomieszczenia. Rozmieszczenie i układ mebli pod zabudowę a także określenie strefy, w której będzie się znajdowało miejsce do spożywania pokarmów, zdecydowanie ułatwia zadanie. Zazwyczaj potrzebne są dwa rodzaje instalacji oświetleniowej. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem okazuje się tutaj połączenie tradycyjnego oświetlenia z tym w zabudowie. W miejscu przygotowania potraw, gdzie zdecydowanie potrzebne jest dobre światło, warto postawić na żarówki Smart LED.

Dają one mnóstwo światła przy jednoczesnym minimalnym poborze energii i dobrze komponują się z zabudową kuchenną. Są też neutralne, co oznacza, że bez problemu dopasujemy do nich inny rodzaj oświetlenia. Na rynku dostępne są żarówki Smart LED dające dwa odcienie światła: zimny i ciepły.

Gdy decydujemy się na halogeny, musimy liczyć się z tym, że pochłaniają one o wiele więcej prądu, a więc i rachunki będą większe.

W miejscu spożywania posiłków można spokojnie zastosować tradycyjne oświetlenie. Niezwykle popularne ostatnimi czasy są designerskie ultranowoczesne lampy wiszące bezpośrednio nad stołem, oraz finezyjne plafony, które nadają wnętrzu charyzmy. Miłośnicy stylu tradycyjnego także znajdą coś dla siebie – sklepy z oświetleniem proponują klasyczne kuchenne żyrandole odporne na wilgoć.

Dla gospodyni domowej oświetlenie w kuchni jest kwestią niemal tak istotną, jak ostry nóż i sprawny sprzęt – nie warto więc inwestować w półśrodki. Poza tym dobrze rozmieszczone i dobrane źródło światła podkreśla idealnie walory pomieszczenia a maskuje jego niedoskonałości.

- Home Broker -

Warto przeczytać: