Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Dach jest jednym z ważniejszych elementów domu. Stanowi ochronę przed wiatrem, opadami atmosferycznymi czy temperaturą. Dlatego tak ważny jest prawidłowy projekt dachu,  polegający na wyborze odpowiedniego kształtu, konstrukcji oraz doborze pokrycia. W celu wykonania odpowiedniego projektu dachu zwróćmy się do uprawnionego do tego architekta.  

W zależności od środków finansowych przeznaczonych na budowę dachu możemy wybrać jego kształt. Od skromnych dwuspadowych konstrukcji,  po dachy wielospadowe o imponujących kształtach. Musimy wiedzieć, że kształtów dachu jest bardzo dużo , jednak im bardziej skomplikowany projekt,  tym większy będzie koszt budowy dachu.

Koszty budowy dachu

Dach dwuspadowy jest jednym z najprostszych i najtańszych w wykonaniu. Jego prosta konstrukcja sprawia, że doskonale chroni nasz dom przed opadami atmosferycznym. Jest pozbawiony załamań połaci, co powoduje brak zalegania śniegu czy wody.

Planując poddasze użytkowe w naszym domu, wybór projektu dachu dwuspadowego ma dodatkowa zaletę – dach ten ma ograniczoną liczbę skosów we wnętrzu, co pozwala nam w pełni wykorzystać przestrzeń powstałą pod dachem.

Natomiast budowa dachu wielospadowego, posiadającego dodatkowe oraz skomplikowane elementy takie jak np. lukarny, powoduje znaczy wzrost kosztów budowy dachu. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko na błędy dekarskie powstałe w trakcie trwania budowy dachu, co może skutkować w późniejszym czasie np. przeciekaniem pokrycia dachowego.

Ponadto konstrukcja dachu wielospadowego wiąże się z dużą ilością obróbek blacharskich oraz powstaniem wielu odrzutów. Zmusza nas to wtedy do zakupu dodatkowych akcesoriów dachowych, które często są nietypowe, a co za tym idzie – ich cena jest dużo wyższa.

Wybierając projekt dachu wielospadowego pamiętajmy również, że im bardziej skomplikowana połać dachu, tym trudniej wykorzystać miejsce powstałe na poddaszu. Zdarza się, że ściany zewnętrzne są pochyłe, a ściany do nich prostopadłe są ścięte. Przez to powierzchnia powstała na poddaszu naszego domu jest niewielka.

Wtedy też, najczęstszym błędem popełnianym przez inwestorów, jest podwyższenie ścianki kolankowej, aby poprawić ustawność pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Rodzaje dachów

  • Dach regularny – to taki, w którym w każdym punkcie węzłowym przecinają się dokładnie trzy krawędzie.
  • Dach nieregularny – kiedy tych krawędzi jest więcej lub gdy istnieje połać o więcej niż jednym okapie.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje dachów – dachy płaskie i dachy spadziste. Oba posiadają swoje typy.

  • Dachy płaskie

Kąt nachylenia dachów płaskich może wynosić od 5 do 20 stopni. Dachami płaskimi nazywamy np. stropodachy. Jest to strop ostatniej kondygnacji naszego domu.

Najczęściej spodnią warstwę stropodachu stanowi żelbetonowa konstrukcja nośna przejmująca wszelkie obciążenia. Następnie znajduje się izolacja cieplna, która zapewnia odpowiednie warunki termiczne, a wierzch stanowią połacie dachowe.

Istnieje jednak klasyfikacja typów konstrukcji, która wskazuje inny możliwy układ warstw:

  • stropodach niewentylowany – najprostszy i najtańszy w konstrukcji, ze względu na liczne wady  stosowany głównie w budynkach gospodarczych lub nad  pomieszczeniami domowymi nieogrzewanymi.
    stropodach wentylowany – strop w którym warstwa z ociepleniem jest oddzielona od pozostałych warstw szczeliną powietrzną. Dzięki temu wilgoć zostaje odprowadzona z warstwy ociepleniowej.
  • stropodach odwrócony – w tym przypadku pierwszą warstwę stanowi hydroizolacja, potem izolacja termiczna. Doskonałą warstwą dociskową w tego typu konstrukcji jest żwir, który chroni przed opadami i zwiększa powierzchnię parowania. W przypadku budowy tarasu nad ogrzewaną kondygnacją budynku, dach odwrócony jest najlepszym rozwiązaniem.

Stropodachy, dawniej stosowane w budowie domów jednorodzinnych ,tzw. kostek oraz w budowie  bloków z wielkiej płyty, dziś najczęściej wykorzystywane są w projektach ogrodów na dachach  budynków. Potocznie mówimy wtedy o dachu zielonym. Coraz częściej możemy je spotkać również w projektach domów nowoczesnych.

Dachy spadziste

Połacie dachu pochylone pod kątem najczęściej 20 – 60 stopni, są to dachy spadziste. Tworzą je zestawione ze sobą wielokąty płaskie, a ich liczba klasyfikuje kształt dachu. Wyróżniamy :

  • dach jednospadowy (pulpitowy) – posiada jedną połać, najczęściej o prostokątnym kształcie. Wykorzystywany na niewielkich budynkach gospodarczych lub garażach, ze względu na brak możliwości przykrycia większej powierzchni, oraz mało atrakcyjny wygląd.
  • dach dwuspadowy (szczytowy) – tani oraz prosty w konstrukcji. Składa się z dwóch skośnych połaci, zamkniętych ścianami szczytowymi od strony dwóch pozostałych elewacji.
  • dach czterospadowy (brogowy) – posiada dwie połacie boczne trójkątne oraz dwie podłużne trapezowe
  • dach naczółkowy – naroża szczytów i dwóch połaci są ścięte płaszczyznami ukośnymi, co tworzy niewielkie połacie.
  • dach  mansardowy – posiada dwa rodzaje połaci – dolną bardziej stromą i górną o mniejszym nachyleniu. Ta konstrukcja dachu pozwala nam na maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza.
  • dach wielospadowy – jest to konstrukcja zawierająca kombinację różnych rodzajów dachów wymienionych wcześniej. Występuje nad budynkami o złożonych kształtach rzutu poziomego.

Zobacz: Czy warto zakupić saunę do domu?

- Home Broker -

Warto przeczytać: