Moda na kominki w domach i mieszkaniach trwa nieprzerwanie od wielu lat. Kominek w domu pomaga stworzyć niepowtarzalną atmosferę, a także ma zastosowanie praktyczne, ponieważ pomaga ogrzać wnętrza w okresie jesienno- zimowym. Tradycyjne kominki sprzed lat nie były dostępne dla każdego, ponieważ ich budowa wymagała specjalnej infrastruktury, a codzienna obsługa była dosyć kłopotliwa.
Obecnie produkowane nowoczesne kominki na biopaliwo to zupełnie inne urządzenia, które można zainstalować właściwie w każdym domu. Ich obsługa jest bardzo łatwa, są bezpieczne i ekologiczne.
Kominki na biopaliwo najczęściej instalowane są w salonie, jednak można się pokusić również o montaż takiego urządzenia w sypialni. Kominek pomoże stworzyć romantyczną atmosferę i ogrzeje nas w mroźne zimowe dni. Sprawdź, jakie rodzaje kominków ekologicznych są najmodniejsze.
Ekologiczne kominki na biopaliwo – piękne i praktyczne rozwiązanie do domu
Wybór biokominków jest bardzo duży. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością, wyposażeniem, designem oraz sposobem montażu. To, jaki model wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu, budżetu oraz możliwości lokalowych.
Ze względu na sposób montażu do wyboru mamy trzy rodzaje kominków na biopaliwo:
Kominki ekologiczne wolnostojące
To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Tego rodzaju kominki są dostępne w różnych rozmiarach. Można je ustawić w dowolnym miejscu i przestawiać wedle potrzeby w obrębie pomieszczenia lub pomiędzy pomieszczeniami. Małych rozmiarów eko kominki wolnostojące można ustawić na przykład na meblu, z kolei duże modele najczęściej stawia się po prostu na podłodze.
Kominki ekologiczne wiszące
Ekologiczne kominki wiszące są z reguły mniejszych rozmiarów. Urządzenie może zostać podwieszone na ścianę lub na sufit. Tego rodzaju biokominki to najczęściej modele o prostej formie pasujące idealnie do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym oraz industrialnym.
Kominki ekologiczne pod zabudowę
Tego rodzaju kominki można wbudować w meble lub stylizować na tradycyjny kominek opalany węglem. Właśnie tego rodzaju kominki ekologiczne cieszą się największą popularnością, ponieważ wprowadzają do wnętrz swojski wiejski klimat. Są one dostępne w różnych wielkościach i sprawdzą się niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest nasze wnętrze.
Design kominka to oczywiście rzecz gustu, jednak poza sposobem jego montażu jest jeszcze jedna ważna kwestia, nad którą trzeba się zastanowić podczas wyboru urządzenia. Chodzi o wyposażenie w szybę oddzielającą palenisko od pomieszczenia. Niewątpliwie kominki z szybą hartowaną są o wiele bezpieczniejsze- nie ma tutaj ryzyka poparzenia się ogniem. Z pewnością warto wybrać taki model, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Musimy jednak liczyć się z tym, że szyba mocno ograniczy ciepło wydostające się z kominka.
Jeżeli więc bardzo zależy nam nie tylko na funkcji dekoracyjnej kominka, ale również na grzewczej, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się kominek bez szyby.
Ekologiczne kominki na biopaliwo – jak działają?
Tradycyjne kominki to takie opalane drewnem. Biokominki działają na zupełnie innej zasadzie. Nie ma tutaj typowego paleniska, na którym zachodzi proces spalania z wydzielaniem dymu oraz dwutlenku węgla.
Kominki ekologiczne zasilane są biopaliwem, które ma postać płynu lub żelu. Podczas spalania takiego paliwa wydzielają się jedynie śladowe ilości dwutlenku węgla oraz powstaje para wodna. Taki kominek więc w przeciwieństwie do tradycyjnego opalanego drewnem nie wymaga montażu kanałów wentylacyjnych ani dymowych.
Płynne paliwo ekologiczne do nowoczesnych kominków wytwarzane jest na bazie bioetanolu, który wytwarzany jest z surowców roślinnych, ulega całkowitej biodegradacji, jest ekologiczny i bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego.
Dodatkową zaletą takiego biopaliwa jest to, że możemy wybrać jego wariant zapachowy, dzięki czemu podczas używania kominka po domu rozniesie się przyjemny aromat. Bioetanol do kominków dostępny jest w wielu różnych wersjach zapachowych. Do wyboru mamy aromaty kwiatowe na przykład różany, zapach przypraw jak wanilia czy cynamon, a także zapachy natury jak leśny albo morski.
Cena kominka na biopaliwo to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. To, ile zapłacimy, jest uzależnione od wielkości urządzenia, jego wyposażenia oraz stylu, w jakim jest wykonane. Proste niewielkie kominki o wymiarach od 65 x 40 cm do 120 x 40 cm to koszt od 450 do 900 złotych. Natomiast duże bogato zdobione kominki wykonywane na zamówienie mogą kosztować nawet ponad 7 tysięcy złotych.
Decydując się na montaż kominka na biopaliwo w domu, poszukajmy sprawdzonej firmy z tradycją, która od dawna świadczy usługi tego typu. Kominek to urządzenie, na którym nie warto zbytnio oszczędzać. Wybierzmy certyfikowany sprzęt dobrej jakości, ponieważ od tego zależy nie tylko jego estetyka oraz bezawaryjność, ale również co bardzo ważne, bezpieczeństwo jego użytkowania.