Własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Nie każdy jednak może je kupić za własne oszczędności. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zaciągnięcie kredytu w banku. Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie? Czy jest to możliwe bez wkładu własnego? Wszystko stanie się jasne po przeczytaniu tego tekstu!
Jak dostać kredyt na mieszkanie – skutecznie?
Każdy, kto chce dostać kredyt na mieszkanie, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim posiadać zdolność kredytową. Bank dokładnie przeanalizuje sytuację finansową kredytobiorcy. Pod uwagę weźmie zarówno dochody, jak i zobowiązania. Sprawdzi też, czy wcześniej nie było żadnych opóźnień w spłacaniu rat. W ten sposób nastąpi wstępna kalkulacja. Bank ustali, jaką maksymalną kwotę może pożyczyć oraz oceni możliwości spłaty. Należy więc zauważyć, że większe szanse na dostanie kredytu na mieszkanie będzie miała osoba zatrudniona na umowę o pracę i niemająca wcześniej problemów ze spłatą zadłużenia.
Co ciekawe, bank chętniej udzieli kredytu hipotecznego osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, niż właścicielowi przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, że istnieje mniejsze ryzyko upadłości i bankructwa. Wbrew pozorom brak wcześniej zaciągniętych kredytów nie jest dla banku dobrą informacją, ponieważ nie może zweryfikować, czy kredytobiorca będzie uiszczał ratę w określonym terminie.
Poza tym bank na pewno rozważy też koszty utrzymania klienta i jego rodziny. W korzystniejszej sytuacji są osoby, które nie mają dzieci i nie posiadają niepotrzebnych wydatków.
Kolejnym ważnym aspektem jest wiek. Okres kredytowania z reguły trwa kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też w wielu instytucjach finansowych warunkiem do otrzymania kredytu na mieszkanie jest nieukończone 35 lat. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że pożyczka zostanie spłacona przed śmiercią kredytobiorcy.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego
Wiele osób zastanawia się, czy można wziąć kredyt na mieszkanie bez wnoszenia wkładu własnego. Niestety nie jest to możliwe. Kiedyś banki nie oczekiwały od klientów dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Z tym że więcej osób zaciągało kredyty, przeceniając swoje możliwości. Tym sposobem nie były one spłacane, a banki na tym traciły. Ze względu na te doświadczenia teraz nie można dostać kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego.
Z reguły wynosi on 10%. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia i tym samym zwiększa się koszt całego kredytu. Korzystniej jest więc posiadać 20% kredytu na wkład własny. Zresztą niektóre banki mają takie właśnie warunki. Warto zaznaczyć, że im wyższy wkład, tym niższy kredyt i krótszy okres kredytowania.
Co więcej, w Polsce wymagania dotyczące wkładu własnego na mieszkanie są coraz bardziej radykalne. Skutkuje tym, że mało kto może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu. Co prawda nowa ustawa ma pomóc Polakom i to rząd będzie brał odpowiedzialność za to, że kredytobiorca nie posiada wkładu. Czy takie rozwiązanie polepszy sytuację w kraju? Czas pokaże.