Baseny ogrodowe stelażowe czy rozporowe? Zobacz, które wybrać

Basen pozwala na natychmiastowe schłodzenie się w upalne dni. Dla dzieci zabawa w wodzie to świetna letnia rozrywka. Nie można zapomnieć i o tym, że hydroterapia jest doskonałym remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Warto więc na tarasie, w ogrodzie, ale i na dużym balkonie, rozważyć postawienie basenu. Jaki wybrać?

Basen do ogrodu – co jest do wyboru?

Budowa basenu murowanego to kosztowne i dość trudne zadanie, nie mówiąc o późniejszym dbaniu o zbiornik. Na szczęście dzisiaj są i inne rozwiązania. Z powodzeniem można kupić baseny ogrodowe, które da się rozłożyć dosłownie w chwilę, napełnić wodą i cieszyć się z uroków kąpieli. A co jest do wyboru? Jeśli basen ma służyć głównie dzieciom, można kupić taki niewielkich rozmiarów, stworzony z myślą o pociechach. Dużą popularnością cieszą się niewielkie plastikowe brodziki, ale i dmuchane oraz rozporowe baseny o niewielkiej średnicy i niewysokich ściankach. Dzieciom można kupić także dmuchany plac zabaw, który częściowo napełnia się wodą. W sytuacji, gdy z basenu korzystać ma cała rodzina, wówczas lepiej rozważyć zakup większego modelu. Może być zarówno okrągły, kwadratowy, jak i prostokątny. Każdy może mieć inną wysokość, a więc i pojemność. Różna może być też konstrukcja. Wyróżnia się przede wszystkim basen stelażowy i rozporowy. Czym się różnią?

basen okrągły

Basen rozporowy – wady i zalety

Basen rozporowy najłatwiej rozpoznać po dmuchanym, gumowym kołnierzu, który znajduje się na jego górnej krawędzi. Jego największą zaletą jest to, że bardzo szybko się go rozkłada. Wystarczy uzupełnić kołnierz powietrzem i zacząć napełniać wodą. Pod jej naporem zacznie się wręcz sam rozkładać i rosnąć w oczach.

Trzeba jednak pamiętać, by uprzednio dobrze przygotować podłoże pod basen rozporowy. Musi być równe, idealnie gładkie i wypoziomowane. Jeśli tak się nie stanie, woda może wypływać, a basen – szybko ulegać zniszczeniu.

Większość modeli posiada odpowiednie otwory, aby możliwe było podłączenie pompy filtrującej. Dzięki temu z łatwością można zadbać o czystość wody. Raz napełniony z reguły nie wymaga jej wymiany w czasie sezonu. Pod warunkiem że stosuje się odpowiednią chemię. Tak jak basen rozporowy się szybko rozkłada, tak i składa. Wystarczy opróżnić go z wody. Jest to proste dzięki zaworowi spustowemu. Po wysuszeniu wystarczy poskładać basen i odłożyć na kolejny rok. Można z niego korzystać tylko w sezonie. To, co warto wiedzieć, to że basen rozporowy z uwagi na swoją konstrukcję, występuje tylko w kształcie koła. Wybierać za to można różną średnicę i wysokość. Dzięki temu z łatwością da się dopasować jego rozmiar do potrzeb. Plusem basenów rozporowych jest ich niska cena. Za niewiele ponad 100 zł można mieć model, który pomieści 4 osoby. Płacąc więcej, można mieć tak większy basen, jak i zestaw z pompą filtrującą.

basen stelażowy, rozporowy

Baseny stelażowe — cechy charakterystyczne

Basen stelażowy, jak sama nazwa wskazuje, rozpostarty jest na stelażu. Jest to wzmocniona rama, na którą naciąga się ścianki z tworzywa sztucznego. Najczęściej taki stelaż wykonany jest z metalu. Dobrze, gdy jest to stal. Tak solidny szkielet nie zmienia kształtu i nie niszczy się pod wpływem naporu wody na ścianki basenu.

Do wyboru są różne wielkości. Zarówno jeśli chodzi o średnicę w basenach stelażowych okrągłych, jak i długość oraz szerokość w prostokątnych i owalnych. Postawić można także na różną głębokość. Posiadając dużo miejsca w ogrodzie, można wybrać basen stelażowy, w którym da się pływać. Wiele osób decyduje się nawet na zakup przeciwprądu, dzięki któremu możliwy jest trening w wodzie jak w otwartym zbiorniku.

Wybierając basen stelażowy, można postawić nawet na taki o głębokości ponad 1 m. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im większy, tym wzrasta ilość wody, którą należy wlać, aby z niego korzystać. To dodatkowe koszty, ale i konieczność zapewnienia jej zdatności na większym litrażu. Tak więc zarówno urządzenia filtrujące, jak i chemia basenowa będą musiały być mocniejsze. Warto wiedzieć, że choć uchodzą za sezonowe, są osoby, które traktują baseny stelażowe jako całoroczne. Często zagłębiają je w ziemi lub budują im zabudowę. To rozwiązanie, które jest bardzo estetyczne.

Jaki basen do ogrodu: stelażowy czy rozporowy?

Który z basenów wybrać? Przede wszystkim zależy to od budżetu. Basen rozporowy jest znacznie tańszy. Jego montaż i demontaż jest też prostszy i szybszy niż stelażowego. Jednak jest to mniej trwałe rozwiązanie. Basen stelażowy jest droższy, ale występuje w wielu kształtach, wielkościach i głębokościach. Każde z rozwiązań wymaga dobrego, równego, wypoziomowanego podłoża, stosowania pompy filtrującej i chemii basenowej.

- Home Broker -

Warto przeczytać: