Bezpieczne i wygodne schody – wytyczne do zakupu

Jak sprawdzić czy schody, które zamontowaliśmy jednakowo służą wszystkim członkom rodziny, czy dzieci mogą korzystać z nich bezpiecznie, czy nie stwarzają problemu ludziom starszym, czy mogą służyć do transportu większych przedmiotów.

Dzieci zwykle ze schodami nie mają żadnych trudności. Nawet jeśli nie mogą dosięgnąć poręczy, bez problemu znajdują oparcie na poszczególnych stopniach. Ale dzieci bardzo lubią się bawić na lub pod schodami. Jeśli już im na to pozwalamy, pamiętajmy żeby odstępy między pojedynczymi słupkami balustrady nie były większe niż 12 cm i aby nie było możliwości wspinania się po szczebelkach jak po drabinie. Dzieci, które jeszcze raczkują najlepiej niech nie przebywają w pobliżu schodów. Aby na wszelki wypadek zapobiec nieszczęściu dobrze jest zamontować małe drzwiczki lub przegrodę przy schodach.

Starsi ludzie najczęściej źle radzą sobie ze schodami stromymi lub bardzo krętymi. Najbardziej wygodne są schody, których wysokość stopni nie jest zbyt duża (ok. 25 cm). Starsi ludzie najlepiej poruszają się po schodach prostych, bez różnic w szerokości stopni. Również poręcz powinna być mocna i solidna, o wysokości ok. 90 cm po obu stronach.

Zwierzęta domowe: aby schody nie stanowiły problemu dla naszych pupilów jest tylko jedna rada: mniejsze zwierzęta trzeba wnosić, a większe wytrenować w chodzeniu po stopniach. Chodzi tu przede wszystkim o psy, ponieważ dla kotów schody nie stwarzają żadnych trudności.

Zasady budowy schodów:

  • Przeciętna długość jednego kroku wynosi ok. 63 cm; szerokość płaszczyzny poziomej stopnia + 2 x wysokość powinna być równa 63 cm (graniczne wymiary wg obowiązujących przepisów od 60 do 65 cm).
  • Dla wygody chodzenia po schodach (aby zminimalizować wysiłek potrzebny do wejścia pod górę) szerokość (głębokość) stopnia powinna być ok. 12 centymetrów większa niż jego wysokość – wg obowiązujących przepisów min. 25 cm.
  • Bezpieczeństwo poruszania się na schodach zapewni nam spełnienie warunku aby szerokość i wysokość stopni wynosiła ok. 46 centymetrów.
  • Optymalny stosunek wysokości stopnia do jego szerokości wynosi odpowiednio 17 cm/ 29 cm (maks. wysokość stopnia wg obowiązujących przepisów to 19 cm).
  • Maksymalna liczba stopni w jednym biegu nie może przekraczać 17.

- Home Broker -

Warto przeczytać: