Zabezpieczenie budowy na zimę – na co należy zwracać uwagę?

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej i czy się tego chce czy nie, zima zbliża się wielkimi krokami. Pewnie część z Was jest w trakcie budowy domu albo planuje to zrobić w przyszłości, warto więc dowiedzieć się jak wygląda odpowiednie zabezpieczenie budowy na zimę. Nie ukrywajmy, okres zimowy nie jest najlepszym czasem na prowadzenie prac budowlanych, co więcej mróz, wahania temperatury, opady deszczu i śniegu mogą wyrządzić wiele szkód w nieukończonym budynku.

Wbrew pozorom nie aż tak często zdarza się sytuacja, kiedy w jednym sezonie można zbudować dom od zera aż do stanu surowego zamkniętego, można więc liczyć się z sytuacją, kiedy zima zastanie nas podczas pracy. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że niektóre etapy budowy domu pozwalają na jego bezpieczne “przezimowanie”, natomiast niedokończenie niektórych prac przed zimą jest bardzo niekorzystne – czego konkretnie unikać dowiecie się z dalszej części artykułu.

Wykopy i fundamenty

No cóż, robienie wykopów tuż przed zimą musimy Wam niestety wyperswadować – to zdecydowanie najgorszy czas na tego typu prace. Mróz, a konkretnie zamarzająca w ziemi woda pochodząca z opadów oraz topniejącego śniegu rozsadza strukturę gruntu. Na wiosnę konieczne byłoby przeprowadzenie prac ponownie utwardzających grunt, co pochłonęłoby nie tylko czas, ale niepotrzebnie podwyższyło również koszty budowy. Jeśli tak się niestety zdarzyło i tuż przed zimą mamy przygotowany wykop pod fundamenty można ratować się wyłożeniem jego dna matami słomianymi i przykryciem folią, ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej, raczej odradzamy Wam dopuszczanie do takiej sytuacji.

Znacznie korzystniejszy scenariusz ma miejsce wtedy, gdy zostały już wykonane fundamenty. W nowoczesnych budynkach posiadają one (lub powinny posiadać :)) odpowiednią izolację przeciwwilgociową, przeciwwodną oraz cieplną (to temat na odrębny artykuł, więc na pewno możecie się go w przyszłości spodziewać ;)), dlatego ich zabezpieczenie na zimę jest stosunkowo proste.

Jeśli dom zbudowany jest na gruncie ilastym lub gliniastym boki ław obsypuje się ziemią, natomiast ich wierzch pokrywa słomą, układa folię oraz przykrywa warstwą ziemi. W przypadku, gdy dom zbudowany jest na piaszczystym gruncie, a poziom wód gruntowych jest niski, można pozwolić sobie na to, aby fundamentów dodatkowo nie zabezpieczać.

Stan zerowy

Stan zerowy ma miejsce wtedy, gdy wykonane zostały fundamentyściany fundamentowe i podłoga na gruncie (domy bez piwnicy) lub fundamenty, ściany piwniczne i strop piwnicy (domy z piwnicą). Zabezpieczenie budowy na zimę na tym etapie jest stosunkowo proste i polega na położeniu na podłogę lub strop mat ze słomy lub płyt styropianowych i przykryciu ich folią. Jeśli poszukujecie folii dobrej jakości warto zajrzeć na www.rutkowscy.pl, wybór jest naprawdę różnorodny, my polecamy Wam np. folię czarną 0,2 mm 6×25 m – posiada odpowiednią wytrzymałość i trwałość, poza tym jest niedroga – do zabezpieczenia budowy na zimę idealna.

W celu ochrony przed zerwaniem przez wiatr na powierzchni należy ułożyć np. cegły, kamienie lub obsypać ją cienką warstwą ziemi. Oprócz tego trzeba oczywiście pamiętać o zabezpieczeniu otworu do piwnicy oraz zabiciu deskami (lub zabezpieczeniu za pomocą folii na drewnianej ramie) okien piwnicznych. Identycznie jak to opisaliśmy powyżej wygląda zabezpieczenie budowy na zimę, gdy wykonane zostały już ściany i strop parteru.

Zabezpieczenie budowy na zimę – stan surowy otwarty

Stanem surowym otwartym nazywa się ten etap budowy, gdy dom posiada już wszystkie ściany nośnekominystropy oraz więźbę dachową z pokryciem stałym lub tymczasowym. Panuje powszechne przekonanie że jest to najlepszy moment na przerwę w budowie. W nowo powstałym budynku znajduje się duża ilość wilgoci (tzw. wilgoć technologiczna lub budowlana), która pochodzi ze ścian, wylewek lub tynków, przerwa jest więc nawet wskazana, ponieważ pozwala na odpowiednie osuszenie obiektu.

Zabezpieczenie budowy na zimę na tym etapie nie jest zbyt trudne i czasochłonne, ponieważ dom posiada już dach, dzięki czemu jest odpowiednio chroniony przed opadami atmosferycznymi. Tak naprawdę jedyną czynnością, którą należy wykonać jest zabezpieczenie otworów drzwiowych i okiennych za pomocą desek lub folii osadzonej na drewnianej ramie. Szczeliny między deskami lub te, które występują pomiędzy ramą z folią i murem, umożliwią swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu budynek stopniowo wysycha i wiosną można od razu rozpocząć dalsze prace.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty występuje wtedy, gdy dom jest już pokryty dachem, posiada ściany działowe oraz zamontowane okna i drzwi. Na tym etapie nie trzeba robić zbyt wiele, tak naprawdę wystarczy zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku (wspomniana wcześniej wilgoć technologiczna). Należy udrożnić wszystkie kanały wentylacyjne, a okna bez nawiewników rozszczelnić. Jeśli w budynku mają być prowadzone prace wykończeniowe, należy zapewnić jego odpowiednie ogrzewanie (to szczególnie istotne wtedy, kiedy kładzione są tynki).

Nie wiąże się to co prawda bezpośrednio z naszym głównym tematem, czyli zabezpieczeniem budowy na zimę, ale myślimy, że trzeba o tym wspomnieć. Dom w stanie surowym zamkniętym warto odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą. Drzwi, okna, materiały instalacyjne, materiały wykończeniowe lub narzędzia mogą stanowić łakomy kąsek dla amatorów cudzej własności. Dobrym pomysłem będzie na przykład montaż alarmu.

- Home Broker -

Warto przeczytać: