Jak oszczędzać energię i wodę – kilka prostych tricków

Oszczędzanie energii i wody pozwala na znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu. W tym celu warto zdać się na proste tricki, które zrealizować można bez konieczności robienia remontu.

Jak oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii uzyskać można np. dzięki ograniczeniu zbędnego zasilania. W tym celu warto wyłączyć funkcję stand-by w sprzęczie RTV oraz wyjąć z gniazdek ładowarki i zasilacze. Jeżeli nie jest przez dłuższy czas używany, lepiej wyłączyć również komputer. Sprzęt dodatkowy, taki jak np. drukarka lub skaner, powinien być podłączony do sieci tylko wówczas, gdy ma być używany.

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, lepiej nie zasłaniać grzejników grubymi zasłonami czy ubraniami. Warto stosować głowice termostatyczne, a także automatykę ogrzewania, która obniża temperaturę pod nieobecność domowników. Opłacalne jest również korzystanie z energooszczędnych źródeł światła. Odpowiednie świetlówki, diody LED czy halogeny zużywają znacznie mniej energii niż żarówki tradycyjne. Rzadziej używane strefy można oświetlać przy pomocy źródeł o niedużej mocy. Natomiast w łazience i przedpokoju doskonale sprawdzają się czujniki ruchu.

Jak oszczędzać wodę?

Aby zaoszczędzić wodę, można zamontować w baterii umywalkowej perlator. Napowietrza on strumień i zmniejsza zużycie wody o ok. 35%.

Warto również zmniejszyć czas używania prysznica. Może to ułatwić specjalna słuchawka prysznicowa z różnymi natężeniami i rodzajami strumienia. Toaletę najlepiej spłukiwać przy pomocy przycisku dwudzielnego lub wyposażonego w funkcję stop. Należy unikać wrzucania do niej chusteczek czy papierków, korzystając w tym celu z kosza w łazience.

Pranie i zmywanie najlepiej przeprowadzać na pełnym załadunku, przy użyciu programów ekonomicznych. O ile nie jest to niezbędne, lepiej unikać wstępnego prania. W przypadku mniejszych zabrudzeń, warto ustawić niższą temperaturę oraz korzystać z programów skróconych. Również w kuchni możliwe jest oszczędzanie wody. Zamiast płyty ceramicznej lepiej zamontować indukcyjną, a wodę gotować tylko w niezbędnej ilości, przykrywając garnki przykrywką.

- Home Broker -

Warto przeczytać: