Dobór odpowiedniego kranu do umywalki nablatowej to istotny aspekt podczas aranżowania wnętrza. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą nie mieć tak dużego znaczenia, jak w przypadku zwykłych umywalek wpuszczanych w blat. Jak wybrać idealną baterię? Podpowiadamy!
Czym różni się bateria do umywalki nablatowej od standardowej?
Umywalki nablatowe to oryginalna i przyciągająca wzrok armatura. Są dostępne w wielu kształtach, wielkościach i kolorach, a ich największą zaletą jest fakt, że na widoku pozostaje cała misa. Tak okazały element łazienki zasługuje na równie ciekawy dodatek, jakim jest bateria. Czym różni się ona od standardowych modeli?
Kran do umywalki nablatowej różni się od tradycyjnych konstrukcją i sposobem montażu. Przede wszystkim jest zazwyczaj wyższy, aby woda mogła swobodnie wpływać do misy, która (zależnie od modelu) również jest dość wysoka. Ponadto standardowe krany montuje się zazwyczaj bezpośrednio w otworach umywalki, z kolei baterie do modeli nablatowych są instalowane najczęściej w blacie lub ewentualnie na ścianie (modele specjalnie do tego przeznaczone).
Różnica jest widoczna także w designie kranów do umywalek nablatowych. Baterie są w tym przypadku efektownym elementem dekoracyjnym (szczególnie modele stojące). Takie rozwiązanie rzadko sprawdza się przy zwykłych umywalkach, gdzie wysoka bateria mogłaby wydawać się nieproporcjonalna lub po prostu przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Krany do umywalek nablatowych pozwalają również na dobór bardzo ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Możliwe jest zamontowanie baterii z wyciąganą wylewką czy też modelu z kaskadowym wypływem wody.
Wysokość i zasięg wylewki – jak dobrać do umywalki?
Wysokość i zasięg wylewki wpływają na codzienną wygodę użytkowania kranu i umywalki nablatowej. Zbyt niska bateria będzie niepraktyczna. Powinna być na tyle wysoko, aby swobodnie móc umieścić pod nią dłonie. Zbyt wysoka może powodować rozpryskiwanie wody poza umywalkę. Aby więc określić optymalną wysokość, należy dodać co najmniej 12-15 cm od krawędzi misy.
Równie istotny jest zasięg wylewki, czyli odległość od osi baterii do punktu, w którym woda spada do umywalki. Jeśli będzie ona za krótka, to ponownie – istnieje ryzyko rozchlapywania wody na blat. Z kolei za długa wylewka nie pozwala na wygodne i swobodne mycie rąk czy twarzy. Powinna ona być oddalona od krawędzi około o 12-18 cm.
Rodzaje baterii – stojące, podtynkowe, ścienne
Baterie stojące prezentują się doskonale w towarzystwie umywalek nablatowych. Dostępne są w wersjach jednouchwytowych (z jedną dźwignią regulującą temperaturę i ciśnienie wody) lub dwuuchwytowych (z osobnymi pokrętłami do ciepłej i zimnej wody). Baterie stojące zajmują miejsce na blacie, co należy uwzględnić na etapie projektowania łazienki, ale dają największą swobodę wyboru stylu i kształtu. Szczególnie efektownie prezentują się wysokie modele o wyrazistych, geometrycznych formach lub inspirowane klasyczną elegancją.
Umywalki nablatowe to jednak nie tylko klasyczny, tradycyjny styl. Równie dobrze można postawić na nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania. W takim przypadku warto zdecydować się na baterię podtynkową. Sprawdzi się w szczególności, jeśli na blacie nie ma dużo miejsca. To estetyczne rozwiązanie – na ścianie widoczne są tylko wylewka i dźwignie. Krany tego typu są nieco trudniejsze w instalacji, ponieważ wymagają planowania już na etapie projektowania łazienki, natomiast efekt zdecydowanie jest wart wysiłku.
Kran do umywalki nablatowej może być również zamontowany bezpośrednio na ścianie. Oznacza to, że wszystkie elementy baterii są widoczne. To rozwiązanie jeszcze do niedawna mogło wydawać się nieco przestarzałe, jednak obecnie znów staje się popularne! To doskonała opcja do mieszkań w stylu retro. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga ingerencji w strukturę ściany.
Materiały i wykończenia kranu – jak je dobrać do umywalki nablatowej?
Kran powinien być dopasowany do umywalki nie tylko pod względem konkretnego modelu, ale i materiału oraz wykończenia. Najpopularniejsze są baterie wykonane z mosiądzu. Tworzywo to zapewnia wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Tego typu armatura jest dostępna w różnych kolorach – od miedzianych i złotych, przez biel i czerń, po srebro.
Innym rozwiązaniem jest chrom. To klasyczna propozycja, która pasuje do większości umywalek i jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Błyszcząca powierzchnia dobrze komponuje się z ceramicznymi, szklanymi i kamiennymi umywalkami – dodaje łazience nowoczesnego, świeżego charakteru.
Kran do umywalki nablatowej – na jaki styl się zdecydować?
Wybór stylu baterii powinien współgrać z ogólną koncepcją aranżacji łazienki. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się baterie o prostych, geometrycznych kształtach, z wyraźnymi krawędziami i minimalistycznym designem. Dobrym wyborem będą modele w wykończeniu chromowanym lub matowym.
W łazienkach urządzonych w stylu industrialnym efektownie prezentują się baterie utrzymane w surowym designie. Są zazwyczaj gładkie i pozbawione zdobień. Często wybierane są czarne matowe lub miedziane krany ścienne z długimi, prostymi wylewkami.
Przeciwieństwem stylu loftowego jest klasyczny czy retro. Kran do umywalki w takim stylu może być bogato zdobiony, z dekoracyjnymi uchwytami i łukową wylewką. Tutaj również sprawdzą się wykończenia w kolorze mosiądzu, ale i złotym. Dodadzą wnętrzu eleganckiego, ponadczasowego charakteru. Takie baterie pięknie komponują się z ceramicznymi umywalkami nablatowymi o klasycznych, okrągłych kształtach.