Jakie są zalety i wady gotowej masy szpachlowej?

Podczas okresowego remontu mieszkania możesz zauważyć na ścianach drobne nierówności, zagłębienia czy uszczerbki w gładzi. Jeśli tego nie wyrównasz, Twoje ściany nie będą idealnie gładkie. Wykańczając je farbą satynową, tylko podkreślisz wszystkie mankamenty wykończenia, co sprawi, że estetyka całego pomieszczania znacznie się pogorszy. Zamiast zasłaniać uszczerbki w ścianie szafkami czy regałami na książki – sięgnij po odpowiedni produkt i wyrównaj ścianę. Jaki najlepiej nadaje się do tego zadania?

Różnice pomiędzy gotową masą szpachlową, a produktach w proszku

Na rynku znajdziesz wiele produktów, które służą do wyrównywania ścian. Należą do nich różnego rodzaju tynki, masy szpachlowe czy gładzie. Choć wszystkie produkty mają to samo zastosowanie, to jednak wybór właściwego zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Do naprawy niewielkich uszczerbków w gipsówce, dziur po wkrętach, rys czy wgłębień użyj masy szpachlowej. Możesz nakładać ją miejscowo. Jeśli uda Ci się uzyskać idealnie gładką ścianę, nie musisz nakładać dodatkowo gładzi na całej powierzchni. Przy wielu poprawkach, może okazać się, że na wyrównaną ścianę będziesz musiał dodatkowo nałożyć gładź, która idealnie wyrówna całą ścianę.

W sklepach budowlanych znajdziesz masy szpachlowe w proszku i gotowe produkty do nakładania. Masy w proszku są mieszankami na bazie cementu. Z kolei gotowa masa szpachlowa jest produktem na bazie żywic syntetycznych. Po otwarciu wiaderka z gotową masą możesz od razu nakładać ją na ścianę. Produkty w proszku należy najpierw rozrobić z wodą w odpowiedniej proporcji. Najlepiej użyć do tego mieszadła uniwersalnego zamontowanego do wiertarki.

Kiedy warto sięgnąć po gotową masę szpachlową?

Wybór pomiędzy gotową masą a w proszku zazwyczaj jest wyborem pomiędzy oszczędnością pieniędzy a czasu. Gotowe masy szpachlowe są droższe, zatem wybierając je, możesz przekroczyć założony budżet na remont. Jednak masy szpachlowe w proszku wymagają wcześniejszego rozrabiania, zatem przeznaczysz na wyrównanie ścian w mieszkaniu znacznie więcej czasu.

W wyborze może pomóc Ci ilość potrzebnej masy szpachlowej. Jeśli do naprawy masz niewielkie ubytki w ścianie – lepszym wyborem będzie masa w wiaderku. Zużyjesz tyle produktu, ile potrzebujesz, a resztę zamkniesz. Produkt będziesz mógł wykorzystać w późniejszym czasie, a jego przechowywanie nie sprawi Ci problemów. Masy szpachlowe w proszku sprzedawane są zazwyczaj w 25-kilogramowych workach. Nie potrzebujesz aż tylu do rozrobienia niewielkiej ilości masy. Ponadto przechowywanie pozostałego produktu może być kłopotliwe ze względu na rozmiar worka.

Masy szpachlowe są doskonałym produktem do wyrównywania ścian, naprawiania ich i usuwania ubytków powstałych w trakcie użytkowania pomieszczenia. W sklepach znajdziesz zarówno gotowe produkty w postaci masy zamkniętej w wiaderku, jak i produkty w proszku do rozrobienia z wodą. Podczas wyboru produktu weź pod uwagę budżet na remont, czas jaki chcesz na niego przeznaczyć, a także ilość potrzebnej masy. Dzięki temu wybierzesz produkt najlepiej dopasowany do stojącego przed Tobą zadania.

- Home Broker -

Warto przeczytać: