Nowe okna do domu – ważne parametry stolarki

Dobre okna PCV czy okna drewniane minimalizują straty energii cieplnej, co spowoduje zmniejszenie opłat za ogrzewanie. Kupując nowe okna zwróćmy więc uwagę na informacje zamieszczone na karcie produktu, dotyczące współczynnika U i współczynnika g. Co takiego określają te współczynniki i jakie zapewnią ciepło w naszym domu, dowiemy się czytając ten artykuł.

Dzięki wysokiej izolacyjności cieplnej okien, możemy zmniejszyć ilość traconej energii cieplnej w domu nawet o 30% !

Pamiętajmy jednak, że materiał z którego okna są wykonane – czy to okna plastikowe czy okna drewniane – nie ma wpływu na oszczędność energii.

Współczynnik U

Informacją dla nas najistotniejszą jest współczynnik przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła, jakie przenika w ciągu jednej sekundy przez 1m2 okna. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym okno posiada lepszą izolację, a co za tym idzie – straty ciepła są niższe.

Symbolem Uw określony jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Dzięki niemu wiemy, które okna są najcieplejsze. Wpływ na to ma kilka czynników, między innymi sposób osadzenia szyby w ramie i ich procentowy udział w całej konstrukcji czy cechy profilu i pakietu szybowego.

Ważne!

Wyróżniamy także inne współczynniki przenikania ciepła dla okien. Są to:

  • Uf – współczynnik ramy okiennej – istotny przy wyborze małych okien, gdzie głównym elementem jest rama okienna,
  • Ug – współczynnik szyby – ważny przy dużych oknach, gdzie większość konstrukcji stanowi szyba.

Współczynniki te mają znacznie niższą wartość niż współczynnik dla całego okna Uw! Dlatego pamiętajmy, aby podczas zakupu nowych okien dokładnie sprawdzić, który ze współczynników został nam przedstawiony przez sprzedawcę.

Oba współczynniki są również bardzo istotne dla energooszczędności okien, jednak samodzielnie nie mogą określać ich izolacyjności.

Współczynnik g

Kolejny symbol, z którym zetkniemy się przy wyborze okien, to współczynnik g, czyli współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Określa on jaki procent promieniowania słonecznego przedostaje się do wnętrza budynku poprzez jego oszklenie. Im wartość procentowa współczynnika przepuszczalności energii g jest wyższa, tym szybciej i mocniej nagrzewać będą się pomieszczenia pod wpływem słońca.

Wysoki współczynnik przepuszczalności energii ma swoje wady i zalety. Tak jak zimą chcielibyśmy, aby słońce możliwie jak najmocniej ogrzewało pomieszczenia w naszym domu (co spowoduje mniejsze wydatki na ogrzewanie), tak latem, ta sama wartość współczynnika może doprowadzać do przegrzania powierzchni.

Sposobem na uniknięcie wymienionych wyżej problemów jest wybór okien z wysokim współczynnikiem g wtedy, gdy okna skierowane są na północ. W momencie gdy okna skierowane są na południową stronę i pomieszczenia mogą być nadmiernie nagrzewane przez słońce, wybrane przez nas okna PCV czy okna drewniane powinny posiadać niższą wartość tego współczynnika.

- Home Broker -

Warto przeczytać: