Salon w stylu rustykalnym – jak wykorzystać naturalne materiały i kolory w projektowaniu?

Styl rustykalny nawiązuje do wystroju wiejskich chat, które kojarzą się z beztroską i sielskimi widokami. Za pomocą odpowiedniego wykończenia, mebli i akcesoriów możemy przenieść odrobinę tego klimatu do wnętrza swojego salonu.

Jak stworzyć rustykalny salon? Pamiętajmy, że liczą się nie tylko wykończenia z naturalnych materiałów, ale też dodatki, które potrafią odmienić całą aranżację!

Salon w stylu rustykalnym – czym się charakteryzuje?

Urządzenie salonu w stylu rustykalnym to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie prostotę, funkcjonalność oraz naturalne materiały. Taki salon wyróżnia się ciepłym, przytulnym wystrojem i nawiązuje do klimatu wiejskiego domu. W artykule przedstawimy kilka porad i pomysłów, jak urządzić salon w stylu rustykalnym, aby uzyskać piękne i przytulne pomieszczenie, w którym zawsze będzie się chciało przebywać. O czym warto pamiętać, decydując się na salon rustykalny?

  • Kolory nawiązujące do natury – w takich wnętrzach idealnie sprawdzą się zielenie, beże i brązy, ale też tapety z kwiatowym motywem.
  • Naturalne materiały – nie ma stylu rustykalnego bez drewnianych czy kamiennych elementów! Tutaj sprawdzi się też cegła, która nadaje wnętrzom przytulnego charakteru i ociepla wizualnie pomieszczenie.
  • Prostota i trwałość – styl rustykalny nawiązuje do wystroju wiejskich domów. Wiele rozwiązań ma korzenie w tradycyjnym rzemiośle – proste drewniane meble są nie tylko piękne, ale przede wszystkim trwałe.

salon w stylu rustykalnym Wykorzystanie naturalnych materiałów to podstawa

Naturalne materiały – wykorzystaj je w swoim salonie

Kluczem do stworzenia przytulnego i jednocześnie funkcjonalnego salonu w rustykalnej aranżacji jest wykorzystanie naturalnych materiałów – zarówno do wykończeń, jak i mebli czy dodatków.

Jakie rodzaje drewna zastosować?

W zależności od tego, do czego chcemy wykorzystać drewno, projektując rustykalny salon, możemy wybrać różne jego rodzaje:

  • Sosna – cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na dużą dostępność i korzystną cenę, ale także wysoką trwałość. Sosnę można wykorzystać do stolarki okiennej, ale też dekoracyjnych belek, które są nieodłącznym elementem stylu rustykalnego.
  • Jesion – drewno jesionowe jest chętnie stosowane w meblarstwie, ale także na podłogi czy schody. Wykorzystując je w formie desek podłogowych lub parkietu, należy odpowiednio je zabezpieczyć przed ścieraniem i zabrudzeniami – najczęściej używa się w tym celu oleju lub lakieru.
  • Modrzew – ten rodzaj drewna częściej stosuje się na zewnątrz, ale może także znaleźć zastosowanie w salonie, na przykład przy stolarce drzwiowej czy belkach sufitowych.
  • Olcha – to stosunkowo miękkie drewno, dlatego nie używa się go do elementów konstrukcyjnych. Łatwo wchłania wilgoć i ją oddaje, dlatego dobrze nadaje się do produkcji mebli i podłóg. Należy jednak pamiętać, że takie drewno jest podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

To, jaki rodzaj drewna wybierzemy do stworzenia salonu, zależy też głównie od naszych upodobań. Wymienione powyżej gatunki drzew mają jasne drewno, dlatego dobrze pasują do rustykalnego stylu, który charakteryzuje się lekkością.

Kamień i cegła

Nieodłącznymi elementami stylu rustykalnego są kamień i cegła. Ten pierwszy idealnie nadaje się jako okładzina kominka, drzwi lub okien, podłoga czy wykończenie parapetów. Surowy kamień nadaje wnętrzu wiejskiego charakteru. Cegłę można wykorzystać zarówno jako wykończenie ściany, ale tak samo, jak kamień, dobrze będzie też wyglądać jako wykończenie kominka. Jeżeli w projekcie są ścianki działowe, do ich wybudowania można użyć cegły. Najlepiej będzie oczywiście wyglądać stara cegła lub stylizowana na taką – dzięki temu salon zyska duszę i poczujemy się w nim, jak w starym domu z charakterem, niezależnie od tego, kiedy został zbudowany.

salon rustykalny materiały Tkaniny to niezwykle ważny element, jeśli chcemy, aby nasz salon był przytulny

Dobierz odpowiednie tkaniny

Nic tak nie nadaje przytulności pomieszczeniu, jak tkaniny. Tych w salonie można użyć naprawdę wiele – koce, zasłony, obicia kanapy i foteli, dywany, obrusy… Wymieniać można dalej. Tkaniny powinny być miłe w dotyku i być oczywiście jak najbardziej naturalne. Dlatego we wnętrzach rustykalnych chętnie stosuje się:

  • Wełnę – idealna na zasłony, dywan, narzutę czy koc. Często jest też wypełnieniem poduszek. Charakteryzuje się wyjątkową miękkością.
  • Len – tworzy się z niego stylowe obrusy, zasłony, a także dywany. Stosuje się go także do wykonywania tapicerki. To bardzo trwały materiał odporny na zabrudzenia, jednak bardzo łatwo się gniecie.
  • Bawełna – tak jak i len, chętnie jest używana do wyrobu tapicerki, ale także zasłon i obrusów. Bawełna jest łatwo dostępna, a ponadto jest dostępna w naprawdę wielu wzorach i kolorach.
  • Naturalne skóry i futra – tych materiałów używa się przede wszystkim jako dywany lub obicia czy narzuty na kanapę oraz fotele.

To, jakie tkaniny i materiały wybierzemy do salonu, zależy oczywiście od naszych preferencji, jednak warto wybrać któryś z powyższych lub ich zestawienie, jeśli chcemy, aby wnętrze miało prawdziwie rustykalny charakter.

Rustykalny salon – kolory i dodatki

Tym, co jest bardzo istotne w stylu rustykalnym, to ciepła i naturalna paleta barwna – od brązów i zieleni, przez czerwienie, żółcie, na pastelach kończąc. Najważniejsze jest to, aby użyte kolory były stonowane i współgrały harmonijnie z resztą wystroju i wykończenia – czyli drewnem, kamieniem, cegłą i tkaninami.

Dodatki nadają indywidualnego charakteru każdemu wnętrzu, dlatego tworząc rustykalny salon, nie powinniśmy o nich zapomnieć! Mogą być to już wspomniane poduszki, koce i dywany, ale nie tylko. To też rośliny, które można umieścić w ceramicznych donicach lub wyplatanych z wikliny koszach, abażury lamp z naturalnych materiałów, wśród których można wymienić skórę, dzianinę, wiklinę, ale też bawełnę czy len. Pamiętajmy też o lustrach, ramkach na zdjęcia i obrazach – ramy do nich powinny mieć raczej prostą formę i być wykonane z drewna lub metalu.

Często spotykanymi ozdobami w rustykalnych wnętrzach są stare narzędzia i sprzęty rolnicze, którym nadaje się nową funkcję lub też mają czysto dekoracyjną formę. Dobrze w takich aranżacjach sprawdzą się wszystkie rzeczy, które mają ciekawą historię i swoją duszę – stare meble, makatki i wiele innych.

Jeżeli nie wiecie, jak zaaranżować salon, możecie skorzystać z usług projektowych Maxfliz, gdzie specjaliści pomogą stworzyć przytulne i komfortowe wnętrze w wybranym stylu.

- Home Broker -

Warto przeczytać: