Podstawowe sposoby wyceny nieruchomości

Mało kto z nas zastanawia się na co dzień jaka jest wartość rynkowa mieszkania, czy też domu, w którym mieszka. Nad wartością i wyceną nieruchomości myślimy najczęściej w sytuacji, gdy zachodzi konieczność lub potrzeba jego sprzedania lub zamiany na inne.

Czasami określenie wartości nieruchomości potrzebne jest dla celów podatkowych. Taka sytuacja zachodzi na przykład w sprawach dotyczących spadków darowizny, amortyzacji mieszkania oraz w przypadku spraw związanych z kredytem. Wycena nieruchomości jest również niezbędna przy sporządzaniu zeznania majątkowego, które muszą składać politycy i urzędnicy. Poniżej znajdziecie Państwo kilka rad jak można w łatwy sposób orientacyjnie, wycenić nieruchomość?

Ogólnodostępnym źródłem danych o cenach są ogłoszenia zamieszczane w prasie lub na branżowych portalach internetowych. Należy jednak pamiętać, że wiele mieszkań, wycena domów i działek wystawionych na sprzedaż ma cenę znacznie zawyżoną. Średnia cena transakcyjna nieruchomości w mieście typu Warszawa, Poznań, czy Wrocław różni się od tej z ofert przeciętnie o kilkanaście procent. Porównując nasze mieszkanie czy inną nieruchomość do tych z ogłoszeń, musimy pamiętać, że na cenę nie wpływa jedynie lokalizacja. Dużą rolę odgrywa standard budynku, stan lokalu oraz piętro.
Rzeczoznawca majątkowy.

Są jednak sytuacje, gdy warto zainwestować w profesjonalną wycenę, której dokonać jej może tylko uprawniony rzeczoznawca majątkowy. Operat szacunkowy będzie potrzebny nabywcy, gdy będzie chciał się ubiegać się o kredyt. Może być również potrzebny przy rozliczaniu podatku.

- Home Broker -

Warto przeczytać: