Obniżka limitów MdM w woj. pomorskim

Maksymalnie za 5425,75 zł za metr kwadratowy będzie można od 1 lipca kupować w Gdańsku mieszkania z rządowymi dopłatami w programie Mieszkanie dla Młodych. Jak policzył Home Broker, to o 256,30 zł i (4,5 proc.) mniej niż przez poprzednie pół roku. To oznacza, że limit nadal będzie wyższy od średniej ceny mieszkania w tym mieście, która według ostatniego notowania Indeksu Cen Transakcyjnych wynosi 5312 zł za mkw. i chętni na dopłaty od Banku Gospodarstwa Krajowego nie powinni mieć większego p...


roblemu ze znalezieniem nieruchomości dla siebie.
 

Limity cen MdM w woj. pomorskim na III I IV kw. 2014 r.

Źródło: obliczenia Home Broker na podst. obwieszczenia wojewody pomorskiego

Limit cenowy w MdM został obniżony nie tylko w Gdańsku, ale i na pozostałym obszarze województwa pomorskiego. W gminach sąsiadujących z Gdańskiem (wśród nich m.in. Gdynia i Sopot, pełna lista poniżej) w III i IV kwartale 2014 r. kupować będzie można mieszkanie z dopłatą za maksymalnie 5000,88 zł (spadek o 171 zł, czyli 3,3 proc.), a na pozostałym obszarze województwa za 4576 zł (spadek o 85,80 zł, czyli 1,8 proc.).

Lista gmin sąsiadujących z Gdańskiem
Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna, Żukowo

Województwo pomorskie jest jedynym, w którym limity zmienią się na przełomie czerwca i lipca. Standardowo nowe limity wchodzą w życie co sześć miesięcy: 1 kwietnia i 1 października. Woj. pomorskie jest tu wyjątkiem, bo nowe limity dla niego pojawiają 1 stycznia i 1 lipca.

Jak dotąd program MdM najwięcej chętnych przyciągnął właśnie w województwie pomorskim. Z danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że przez pierwszych pięć miesięcy działania programu, w woj. pomorskim zaakceptowano 1 266 wniosków o kredyt z dopłatą na łączną kwotę dofinansowania blisko 31,5 mln zł. W samym Gdańsku wniosków było 652 na kwotę dopłat równą 16,8 mln zł.

Limity cenowe w MdM (jednym z warunków skorzystania z dofinansowania jest, aby cena kupowanego mieszkania nie przekraczała określonego dla danego obszaru poziomu) wyliczane są z tzw. wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie (publikowanych przez wojewodów). Do obliczeń brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika (zmienia się on co pół roku), którą powiększa się o 10 proc. i to jest właśnie limit cenowy w MdM. Wskaźniki są zróżnicowane – inne dla siedzib wojewodów i sejmików samorządowych oraz inne dla pozostałych obszarów danego województwa.

Wyjątkiem są gminy bezpośrednio sąsiadujące z miastami wojewódzkimi, gdzie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z limitu dla stolicy województwa i reszty województwa. Z zastrzeżeniem jednak, że wskaźnik nie może być wyższy o więcej niż 20 procent od limitu w pozostałych gminach.

Marcin Krasoń, Home Broker, nr tel. 609 980 403, marcin.krason@homebroker.dev

FacebookLinkedInTwitterEmail