Aranżując kuchnię największą uwagę przywiązujemy do tego, aby wyposażona była ona w dobrej jakości sprzęty kuchenne, które będą jednocześnie funkcjonalne i oszczędne. Nie bez znaczenia jest także aspekt wizualny. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej, kompletujemy niezbędne sprzęty.
Najważniejszym urządzeniem w kuchni jest oczywiście kuchenka. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z kuchenek wolnostojących na rzecz płyt i piekarników do zabudowy. Pozwala to na oszczędność miejsca i duże pole manewru jeżeli chodzi o aranżację przestrzeni. Do tej pory zazwyczaj wybieraliśmy tradycyjne płyty gazowe, omijając szerokim łukiem ceramiczne płyty grzewcze oceniając je jako mało ekonomiczne i często ulegające awariom. Jednak na rynku pojawiła się ostatnimi czasy intrygująca nowość – płyta indukcyjna.
Działanie płyty indukcyjnej opiera się na stosunkowo prostych właściwościach fizycznych zjawiska zwanego indukcją elektromagnetyczną. Dzięki cewce indukcyjnej pomiędzy powierzchnią płyty a powierzchnia garnka wytwarza się pole magnetyczne pobudzające prądy wirowe, które z kolei skutkują nagrzaniem garnka. Co ważne, indukcja zachodzi jedynie pomiędzy powierzchnią płyty do której przylega garnek, a więc cała płyta w zasadzie się nie nagrzewa. Aby spełniała swoje funkcje musimy używać do niej odpowiednich garnków zbudowanych z tworzywa ferromagnetycznego.
Czas gotowania na płycie indukcyjnej jest o wiele krótszy niż w przypadku tradycyjnej płyty gazowej. Wiąże się to z minimalnymi stratami ciepła w przypadku indukcji, gdzie nagrzewana jest jedynie powierzchnia garnka. Gotowanie na gazie powoduje straty rzędu nawet 40% ciepła, które ucieka w eter.
Montaż płyty indukcyjnej wymaga obecności elektryka i odpowiednio przygotowanej instalacji. Dotyczy to szczególnie płyt trójfazowych o większym rozmiarze i mocy. Instalacja ta nie musi posiadać specjalnych wymogów, montaż płyty zajmuje zaledwie chwilę. Również miejsce montażu płyty jest w zasadzie dowolne. Należy jedynie kierować się ogólną zasadą bezpieczeństwa montażu urządzeń elektrycznych – nie montujemy ich w bliskim sąsiedztwie wody (zlewozmywaka).
Płyty indukcyjne stopniowo wypierają tradycyjne płyty gazowe, a liczba zadowolonych z ich użytkowanie klientów stale rośnie. Oprócz niezwykłej funkcjonalności producenci oferują nam także niezwykle ciekawy design i wzornictwo oraz niebanalne kształty i różne rozmiary.