Jak wybrać odpowiednie i trwałe farby elewacyjne?

Nowe projekty parterowe czy z poddaszem są atrakcyjne i estetyczne. Po latach na fasadzie budynku pojawiają się jednak nieuniknione zabrudzenia. Jeśli planujemy zmianę koloru elewacji naszego domu, możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to położenie kolorowego tynku cienkowarstwowego, drugi – pomalowanie ściany farbą elewacyjną.

Białe lub kolorowe cienkowarstwowe tynki elewacyjne nakłada się na ściany dwuwarstwowe ( wykonane np. z gładkich bloczków komórkowych). Tynk tradycyjny, którego użycia wymaga tradycyjna technologia budowy, zostawia chropowatą powierzchnię elewacji oraz nadaje jej białoszary, mało estetyczny kolor.

Farby elewacyjne na tynki tradycyjne

W przypadku zmiany koloru elewacji budynku na tynku tradycyjnym, są dwie możliwości:

  • kładziemy tynk cienkowarstwowy, zmieniając tym zarówno kolor jak i fakturę elewacji,
  • malujemy bezpośrednio elewację farbą elewacyjną.

Wybór farby elewacyjnej jest ogromny. Dzięki temu, że tradycyjne tynki cementowo-wapienne należą do grupy mineralnych i nie kolidują ze składnikami farby, do pomalowania elewacji możemy użyć takich farb jak: akrylowe, silikatowe czy silikonowe.

Farby elewacyjne na tynki cienkowarstwowe

Farbę elewacyjną możemy stosować także bezpośrednio na tynki cienkowarstwowe. I nie ma znaczenia czy stanowią one ostateczną warstwę elewacji czy też są nakładane na tynki tradycyjne. Bardzo istotne jest za to,  zwrócenie szczególnej uwagi na rodzaj tynku cienkowarstwowego znajdującego się na elewacji – od tego zależy dobór odpowiedniej farby elewacyjnej.

Ze względów ekonomicznych najczęściej spotykamy połączenie tynku białego z farbą elewacyjną. Kolorowe tynki cienkowarstwowe są niestety dość drogie.

Elewacja naszego domu ma za zadanie chronić warstwę ocieplenia i ściany zewnętrzne, powinna być odporna na czynniki atmosferyczne, a co najważniejsze musi być trwała. Dlatego tak ważny jest odpowiedni i przemyślany dobór produktów.

Cienkowarstwowe tynki silikonowe – nie wymagają malowania i są dostępne w każdym z kolorów z palety RAL. Odporne na czynniki atmosferyczne, ich czyszczenie jest bardzo łatwe. Nie płowieją. Chcąc jednak zmienić kolor elewacji pokrytej właśnie tym rodzajem tynku, możemy to zrobić tylko i wyłącznie farbą silikonową.

Cienkowarstwowe tynki akrylowe – dużo tańsze niż tynki silikonowe. Dostępne w wielu kolorach. Wybierając biały tynk akrylowy, możemy go pomalować farbą elewacyjną akrylową lub silikonową – przy czym ta druga posiada właściwości „samoczyszczące”, co w praktyce oznacza, że elewacja oczyszcza się z zabrudzeń np. pod wpływem opadów deszczu.

Cienkowarstwowe tynki silikatowe – dostępne w mniejszej gamie barw niż tynki wymienione wcześniej. Do ich pomalowania możemy użyć farb akrylowych, silikatowych czy silikonowych.

Cienkowarstwowe tynki mineralne – dostępne głównie w kolorze białym, ewentualnie w jasnych pastelach. Ten rodzaj tynku pozwala na pomalowanie go praktycznie każdą farbą elewacyjną. Mając jednak na uwadze fakt, że bardzo łatwo ulegają zanieczyszczeniu, proponujemy użyć do pomalowania farby silikonowej lub akrylowej, które wykazują dużą odporność na zabrudzenia. Farba silikatowa natomiast ochroni elewację przed rozwojem zanieczyszczeń organicznych.

Farby elewacyjne a ocieplenie

Farby akrylowe zmniejszają paroprzepuszczalność tynku. Dlatego, jeśli ściany zewnętrzne naszego domu zostały ocieplone wełną mineralną, nie powinniśmy nakładać farby akrylowej na tynk mineralny lub tynk silikatowy.

- Home Broker -

Warto przeczytać:

HOMEBROKER LOGO 2