Decydując się na budowę domu w pierwszej kolejności musimy wybrać jego projekt. Najpopularniejsze i najczęściej przez nas wybierane są projekty domów z poddaszem. Ten typ domu wymaga wmurowania jednego z bardzo istotnych elementów konstrukcyjnych, a mianowicie ścianki kolankowej. Jej wysokość zależy od tego, czy poddasze w naszym domu będzie posiadało powierzchnię użytkową czy też nie.
Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana poddasza, która stoi na stropie ostatniej kondygnacji budynku i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się konstrukcja więźby dachowej.
Wysokość pomieszczeń na poddaszu decyduje o wysokości ścianki kolankowej. Często inwestorzy chcąc powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, zlecają (podczas adaptacji projektu) podwyższenie ścianki kolankowej. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu zmiany mogą mieć zły wpływ na konstrukcję całego budynku!
Według architektów zajmujących się adaptacją gotowych projektów, bezpieczną zmianą w wysokości ścianki jest jej podwyższenie o jedną cegłę, przy równoczesnym obniżeniu okapu dachu. Taka zmiana nie wpłynie negatywnie na wygląd oraz konstrukcję naszego domu.
Opracowując projekty domów, architekt bierze pod uwagę przede wszystkim to, czy poddasze będzie spełniało funkcję użytkową czy też nie.
Ważna jest także szerokość budynku, typ dachu i kąt jego nachylenia. Dopiero w oparciu o te parametry architekt wybiera najbardziej optymalną wysokość ścianki kolankowej. W przypadku poddasza nieużytkowego wysokość ta nie musi być większa niż 70 cm. Natomiast jeśli poddasze pełni funkcję mieszkalną, wysokość ścianki najczęściej wynosi 110 cm.
Jeśli inwestor pragnie na poddaszu ustawić bardzo wysokie meble czy też swobodnie się poruszać, ścianka kolankowa może wynieść nawet 200 – 210 cm.
Musimy wiedzieć, że w przypadku tak wysokiej (2 metry) ścianki, całkowicie zmieni się wygląd naszego domu. Architekt adaptujący nasz projekt uprzedzi nas, że po wprowadzeniu takich zmian, nasz domek w szlacheckim stylu zmieni się w zwykły piętrowy budynek. Poprzez podniesienie poziomu okapu dachu (niezbędne przy wyższej ściance) nasz dom straci proporcje pierwotnie ustalone przez autora projektu.