Jak dbać o bezpieczeństwo w domu w 2024 roku?

Bezpieczny dom to taki, w którym ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i ich konsekwencji jest ograniczone. Jego stworzenie wymaga podjęcia zaplanowanych działań, nakładów finansowych i odpowiedniej integracji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Pozwala to jednak cieszyć się spokojem.

Dbanie o bezpieczeństwo w życiu nie jest łatwe, ale bardzo potrzebne. Dotyczy to wielu różnych obszarów życia, w tym właśnie troski o dom, jego otoczenie, a także o wszystko, co znajduje się w jego murach.

Bezpieczny dom w 2024 roku — jak go stworzyć?

Dbanie o dom w 2024 roku nie jest takie łatwe. Dzisiaj pies na podwórku i kamera nie wystarczą do tego, aby odstraszyć potencjalnych złodziei i uniemożliwić im okradzenie Cię z Twojego mienia. Tak jak rozwijają się różne technologie, tak i przestępcy dostosowują do tego działania, którymi operują. Mimo to możesz jednak podjąć kroki, dzięki którym maksymalnie zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, ograniczysz ich konsekwencje, a przy tym będziesz mógł czuć się na co dzień bezpieczniej i spokojniej. Jak to zrobić? Na co się zdecydować w swoim mieszkaniu?

Inteligentny system bezpieczeństwa

Inteligentny system bezpieczeństwa to zestaw składający się zaawansowanych technologicznie urządzeń i oprogramowania, które umożliwiają obserwowanie tego, co dzieje się w domu, kontrolę określonego środowiska, a także reagowanie na występujące zagrożenia.

W ramach tego systemu w mieszkaniach montuje się przede wszystkim:

  • rejestratory IP — gromadzą i zapisują obrazy z kamer;
  • czujniki ruchu — wykrywają, gdy niepożądana osoba dostanie się do domu lub nawet w jego otoczenie;
  • systemy alarmowe — umożliwiają odstraszenie złodzieja;
  • kamery dające całodobowy dostęp do obrazu z każdego miejsca na świecie — dzięki temu właściciel może mieć podgląd na to, co dzieje się na posesji czy w mieszkaniu.

Inteligentny zespół urządzeń powinien być dopasowany do konkretnego domu, jego specyfiki oraz oczekiwań inwestora. Wtedy zapewni najlepszy efekt.

Zintegrowany system automatyki w domu

W nowoczesnych domach obecnie stosuje się wiele zautomatyzowanych rozwiązań, takich jak np. obsługa rolet, sterowanie światłem czy ogrzewaniem. Jeżeli będą zintegrowane, pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo. Dzięki nim będziesz mógł utrudnić dostęp do okien, przez które można potencjalnie włamać się do domu. Wystarczy bowiem, że zasuniesz rolety antywłamaniowe za pomocą jednego przycisku w aplikacji. Można z niej też włączać światło podczas nieobecności, aby osoby o złych zamiarach nie wiedziały, że dom stoi pusty, gdy jesteś na urlopie. Inteligentne systemy pozwalają też m.in. odcinać dostęp do prądu, co sprawdza się np. wtedy, gdy nie masz pewności, czy wyłączyłeś żelazko.

Systemy automatyki montuje się przede wszystkim w inteligentnych domach. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/inteligentny-dom. W poradniku przeczytasz m.in., ile kosztuje cała instalacja, jak wpływa na wartość domu czy np. gdzie można wdrożyć takie rozwiązania.

Ubezpieczenie obejmujące wszystkie najważniejsze elementy

Bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest wykupienie polisy dla domu czy dla mieszkania. Dzięki niej możesz objąć ochroną np.:

  • mury i stałe elementy,
  • lokatorów i zwierzęta domowe,
  • szklane elementy,
  • wyposażenie,
  • garaż i bramę wjazdową,
  • ogród i znajdujące się w nim rzeczy (w tym nawet rośliny).

Polisa nie ochroni Cię przed przykrymi zdarzeniami. Nie zmniejszy też ryzyka ich wystąpienia. Sprawi jednak, że nie będziesz musiał sam w pełni ponosić finansowych konsekwencji np. kradzieży, aktów wandalizmu czy zniszczeń, do których dojdzie np. w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych.

Gdzie znaleźć ofertę ubezpieczenia domu?

Możesz znaleźć ubezpieczenia domu i mieszkania na rankomat.pl. W kalkulatorze zestawiono najważniejsze informacje dotyczące polisy, w tym jej kosztów, zakresu ochrony czy przykładowych ofert konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu dowiesz się, jak wybrać najlepszą opcję dla siebie, ile może ona kosztować i co realnie możesz dzięki niej zyskać.

Regularne przeglądy domu i infrastruktury, która się w nim znajduje

Dom to skarbonka bez dna. Każdy właściciel wie, jak często pojawiają się w nim nowe wydatki. Trzeba robić remonty, dokonywać napraw, dostosowywać jego parametry do aktualnych wymogów prawno-technicznych. To jednak nie wszystko. W domu trzeba też przeprowadzać regularne przeglądy np. instalacji elektrycznej, systemu wentylacji czy kominów. Niektóre z nich są wymagane prawnie, inne są z kolei związane z prawem i z kwestią bezpieczeństwa lub tylko z tym drugim aspektem. Pozwalają ograniczyć np. ryzyko pożaru czy poważnych awarii, które mogą uszkodzić np. mury. Dokonując przeglądów, minimalizujesz zagrożenia i ryzyko ich wystąpienia.

Dbanie o bezpieczeństwo w domu nie jest łatwe. Jest jednak konieczne do tego, aby się w nim dobrze czuć i ograniczyć stres związany z wystąpieniem niespodziewanych sytuacji oraz z ich konsekwencjami.

- Home Broker -

Warto przeczytać: