Jak wybrać odpowiedni młotek?

Młotek można zaliczyć do podstawowych narzędzi w każdym domu. Przydaj się przy wielu pracach domowych, ale również znajduje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach. Do wyboru jest wiele rodzajów młotków, jednak jak wybrać najbardziej odpowiedni do naszych prac?

Z czego składa się młotek?

Dawniej młotek służył do wbijania gwoździ. Jednak z czasem narzędzie to zaczęło służyć kolejnym pracom. Młotek jako urządzenie warsztatowe służy do rozbijania różnych materiałów, klepania oraz złamywania blachy czy usuwania resztek zaprawy murarskiej. Młotek składa się z dwóch części: trzonu oraz obucha. Obuch wykonany jest zahartowanej stali, która musi być wysokiej jakości. Można się też spotkać z obuchem gumowym, drewnianym czy wykonanym z tworzywa sztucznego. W sklepach znajdziemy również młotki służące do wyciągania gwoździ.

Młotki — podział ze względu na zastosowanie

Rozpoczynając pracę, warto skorzystać z solidnych oraz praktycznych narzędzi, które skrócą oraz ułatwią wykonywanie zadań. Robota związana z wbijaniem może być trudniejsza do wykonania typowym młotkiem. Wybór narzędzia musi być związany z dopasowaniem konstrukcji obucha oraz materiału, z którego wykonany jest trzon. Jeśli dopasujemy wszystkie elementy, to możemy być pewni, że praca będzie łatwiejsza. Dobrej jakości oraz różne rodzaje młotków znajdziemy na stronie https://allemen.com/.

Młotki ślusarskie — jakie mają zastosowanie

Tego typu młotek bardzo często spotkamy w piwnicy czy garażu. Młotki ślusarskie najczęściej kojarzone są z typowymi pracami w domu. Jego obuch wykonany jest ze stali narzędziowej, więc jego konstrukcja jest trwała i sprawdzi się do pracy z twardymi materiałami. Jednak taki młotek będzie dobry do większości prac, można nimi podbijać inne narzędzia albo wbijać gwoździe. Takie narzędzie może też służyć do prac wyburzeniowych, jednak w tym wypadku jego masa musi przekraczać 5 kg.

Kupując młotek, warto też sprawdzić, czy narzędzie posiada normę DIN 1041. Zgodnie z tą normą produkt musi posiadać na obuchu odbitą normę. Jest to potwierdzenie solidności wykonania tego narzędzia. W momencie, gdy logo znajdziemy tylko na nalepce, możemy się spodziewać, że młotek nie jest wykonany na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

Młotki stolarskie — jakie mają zastosowanie

 Takie młotki przeznaczone są do pracy z drewnem. Młotek stolarskie bardzo często używa się warsztatach stolarskich, w takich miejscach możliwe jest również używanie innych rodzajów młotków, jednak ten sprawdza się naprawdę dobrze. Młotki stolarskie nazywa się również szewskimi. Charakteryzują się one obuchem, który jest zakończony z jednej strony podwójnym, wygiętym łukiem zębnym. Takie zakończenie służy do podważania, a następnie wyciągania gwoździ. W większości przypadków druga część narzędzia jest gładka. Trzonek jest stalowy bądź drewniany.

Młotki ciesielskie — jakie mają zastosowanie

Młotek ciesielski swoim wyglądem przypomina młotek szewski. Jednak jeden jego ząb jest dłuższy, a drugi krótszy. Bardzo dobrze przydaje się do wyciągania gwoździ oraz podważania. Można go także zastosować do prac ciesielskich. Posiada też płaski obuch, który zakończony jest specjalnym nacięciem z magnesem. Pozwala to na wbijanie gwoździ nawet jedną ręką. Trzonek takiego młotka może być wykonany z różnych tworzyw. Na przykład drewna, metalowej rurki. Coraz częściej w sklepach można znaleźć młotek w całości wykonany ze stalowego elementu.

Młotki gumowe posiadają obuch wykonany z gumy, a trzonek jest najczęściej drewniany. Ich zastosowanie jest szerokie, a ich największą zaletą jest to, że nie uszkadzają powierzchni uderzanego materiału. Bardzo często używa się ich w pracach blacharskich.

- Home Broker -

Warto przeczytać: