Jakie ogrodzenie wokół nowoczesnego domu?

Budowa ogrodzenia wokół działki to oczywistość. Problem zaczyna się, dopiero gdy musimy podjąć decyzję, po jaki materiał sięgniemy i jaką formę powinien przybrać nasz płot. Duże znaczenie mają kwestie finansowe, nasze własne preferencje oraz funkcje, jakie powinien spełniać. Jednak nie możemy patrzeć na ogrodzenie w odosobnieniu. By dobrze się prezentowało, musimy wziąć pod uwagę styl budynku, a nawet charakter okolicy. Jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się wokół nowoczesnego budynku?

Jakie rodzaje ogrodzenia nie sprawdzą się w połączeniu z nowoczesnym stylem?

Jak wspomnieliśmy na wstępie – dopasowanie ogrodzenia do charakteru budynku jest bardzo ważne. Pozwoli nam uzyskać efekt, w którym już na pierwszy rzut oka będą tworzyły spójną i przemyślaną całość. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesny projekt domu, kilka form płotu będziemy musieli od razu odrzucić.

Na pewno będzie to ozdobnie kute metalowe ogrodzenie oraz masywne pełne ogrodzenie granitowe czy wykonane z prefabrykowanych przęseł betonowych. Nie sprawdzi się także zwyczajny płot z siatki oraz z drewnianych sztachet od razu kojarzący się ze stylem rustykalnym.

Jaki płot wokół nowoczesnego domu?

Ze względu na formę ogrodzenia warto zwrócić szczególną uwagę na dwa typy – ogrodzenie palisadowe i gabionowe.

  • Ogrodzenie palisadowe doskonale prezentuje się w połączeniu z nowoczesnym budynkiem. Jego przęsła przypominające palisadę ułożone są poziomo lub pionową. Mogą być wykonane z metalu lub drewna, ale niezależnie od materiału zawsze prezentują się minimalistycznie i elegancko, dzięki czemu wpisuje się w formy stylu nowoczesnego. Decydując się na ogrodzenie palisadowe, należy zwrócić uwagę, by ułożenie palisady zostało dopasowane do budynku – do spadowego dachu i więcej niż jednego piętra ułożenie pionowe, a do parterowego budynku o płaskim dachu ułożenie poziome.

  • Ogrodzenie gabionowe to mniej oczywista forma, ale równie dobrze łącząca się ze stylem nowoczesnym. Gabiony w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność – jako donice, dekoracje, murki czy właśnie płoty. Są to metalowe kosze, które wypełnia się kamieniami, tłuczniem, drewnem, a nawet szkłem. W ten sposób możemy zaprojektować same słupki ogrodzenia lub stworzyć jednolite ogrodzenie. Przy czym warto pamiętać, że drugie rozwiązanie będzie sprawiało wrażenie mocnego, masywnego płotu. Zaletą gabionów jest bez wątpienia izolowanie od hałasu.

Jakie ogrodzenia powinny skupiać naszą uwagę pod względem materiału? Przy okazji płotu palisadowego wspomnieliśmy już o drewnie, które odpowiednio wykończone i ułożone może dopełniać nie tylko styl rustykalny, lecz także nowoczesny, oraz metalu. Jakie jeszcze materiały mogą się sprawdzić?

  • Beton architektoniczny jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w projektach w stylu nowoczesnym. Sprawdzi się również przy budowie ogrodzenia, nadając mu industrialnego, nieco surowego charakteru. Możemy go przełamać obfitą roślinnością w ogrodzie lub połączyć przęsłami palisadowymi czy chociaż bramą i furtką w takiej formie.

  • Żywopłot może być tutaj nieco zaskakujący, ale równo przycięty, minimalistyczny w formie doskonale wpisuje się w styl nowoczesny, a do tego doskonale chroni przed spojrzeniami sąsiadów, hałasem czy kurzem z drogi. Często bywa także łączony z bardziej tradycyjnym płotem. Jeśli decydujemy się jedynie na żywopłot i chcemy, by nie tylko zapewniał nam prywatność, lecz także faktycznie chronił naszą działkę, możemy wybrać krzewy kolczaste. Trzeba wówczas jedynie zwrócić uwagę, by nie stanowiły zagrożenia dla nas samych, dzieci bawiących się w ogrodzie czy przypadkowych przechodniów.

- Home Broker -

Warto przeczytać: