Jak wynająć lokal użytkowy? Najważniejsze informacje o wynajmie lokalu użytkowego

Lokale użytkowe to pomieszczenia lub nawet całe budynki wynajmowane na potrzeby zarobkowe. Potrzebne są, by na przykład prowadzić działalność gospodarczą. Można w nich świadczyć usługi biurowe, ale też wykorzystać je na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne.

Zapotrzebowanie na wynajem lokali użytkowych jest coraz bardziej zauważalne, często jednak pierwszą przeszkodą jest problem, jak wynająć lokal użytkowy. Główną rolę gra oczywiście cena. Osoba zainteresowana wynajmem musi wiedzieć, jakich mniej więcej zysków oczekuje po swojej działalności i na jaki czynsz jest w stanie sobie pozwolić.

Należy też wziąć pod uwagę, że właściciele lokali wystawiają faktury z podatkiem VAT, który wynosi 23%. Zwolnione z takiego podatku są usługi medyczne. Po określeniu budżetu, można zacząć szukać lokalu pod wynajem. Na tym etapie najważniejsza jest lokalizacja. Warto zwrócić uwagę na możliwość dojazdu do lokalu. Mile widziany będzie też parking.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego

Na początku warto zaznaczyć, że ubezpieczenie lokalu użytkowego nie jest obowiązkowe ani dla właściciela, ani dla wynajmującego. Jednak nawet jeśli nie jest to konieczne, warto rozważyć ubezpieczenie lokalu. Ubezpieczyć można w zasadzie wszystko, co się w lokalu znajduje.

Począwszy od sprzętu i mebli, na parkiecie, ścianach i oknach kończąc. Możliwe jest też ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych lub epizodów spowodowanych celowo przez osoby trzecie, na przykład zniszczenia i kradzieże. Ciekawe jest również to, że większość ubezpieczalni pozwala na uwzględnienie lokalu użytkowego w standardowej polisie mieszkaniowej. Trzeba tu jednak spełniać pewne warunki.

Lokal użytkowy nie może przekraczać 50% ubezpieczonej nieruchomości. Nie może też być wyjątkowo narażony na szkody, np. podatny na podpalenia i zniszczenia. Najważniejsze jest jednak to, że lokal użytkowy, który ma być objęty przez polisę mieszkaniową, musi być własnością ubezpieczającego. Sytuacja współwłasności lub najmu jest w tym wypadku traktowana jako własność.

Wynajem biura

Wynajem biura niekiedy okazuje się absolutną podstawą, by prowadzić działalność. Na wybór biura wpływ ma co najmniej kilka czynników. Priorytety zależą od specyfiki wykonywanej pracy lub świadczonych usług.

piekne biuro na wynajem

Jeśli praca opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientami, ważnym aspektem będzie lokalizacja. W przypadku pracy bardziej indywidualnej, w której z klientami i interesantami kontakt nawiązuje się zdalnie, lokalizacja ma mniejsze znaczenie. Warto skupić się bardziej na warunkach pomieszczenia biurowego oraz kosztach wykończenia i wyposażenia.

Należy też brać pod uwagę to, ile osób będzie pracować w biurze. Dla właścicieli działalności jednoosobowych interesująca może być możliwość wynajęcia biurka zamiast biura. Jeśli zaś chodzi o ceny wynajmu biura, są one bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od lokalizacji, stanu lokalu oraz jego powierzchni.

Biuro wirtualne w Warszawie

Wirtualne biura to znak naszych czasów. Jest to po prostu usługa oferująca wirtualny wynajem lokalu. Oznacza to, że biuro wirtualne wynajmuje swój adres, jednocześnie zapewniając dane kontaktowe, odbiór i przekazywanie korespondencji, wsparcie doradcze, a nawet tworzenie biznesplanów lub wynajem biurek.

Fascynujące w takim rozwiązaniu jest to, że można prowadzić działalność gospodarczą pod adresem danego przedsiębiorstwa lub centrum biznesowego, ale wcale się tam nie znajdować. Koszty wynajmu lokalu nie znikają, ale można je w ten sposób znacznie zredukować.

Płaci się tylko za adres, kontakt i współpracę, a to tylko drobne elementy standardowego wynajmu fizycznego lokalu. Jest to dobre i ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli jednoosobowych firm, którzy dobrze radzą sobie z pracą w domowym zaciszu.

- Home Broker -

Warto przeczytać: