Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy z drugiej ręki – co wybrać?

Osoby, które planują zakup mieszkania, często zastanawiają się pomiędzy rynkiem deweloperskim, a wtórnym. Bywa, że ceny takich mieszkań w jednym mieście, na jednym osiedlu potrafią się pomiędzy sobą różnić o około tysiąc złotych za metr kwadratowy powierzchni. Jakie mieszkanie lepiej wybrać – nowe, czy z drugiej ręki?

Jeżeli istotne są przede wszystkim kwestie finansowe – na pewno tańsze będzie mieszkanie z rynku wtórnego, nawet stosunkowo nowe. Nieruchomości co prawda nie tracą na wartości, ale każdy w tej samej cenie woli kupić nieruchomość nową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zarówno jedno, jak i drugie mieszkanie trzeba będzie wyremontować, a to generuje kolejne koszty.

Mieszkania deweloperskie sprzedawane są w stanie surowym, a więc trzeba samodzielnie zadbać o dobre gładzie na ścianach i podłogi oraz drzwi. W mieszkaniu kupowanym od poprzedniego właściciela z pewnością znajdziemy nie tylko drzwi i podłogi, ale również kafelki na ścianach, a czasami nawet sprzęty. Jeżeli pozostawione będą one w dobrym stanie, wówczas koszty remontu zmniejszają się. Oczywiście, jeżeli współgrają z gustem nowego właściciela.

Jakie są plusy mieszkań z drugiej ręki?

Na pewno, poza ich ceną, jest możliwość zobaczenia funkcjonującego już osiedla. Wszystkie usterki, które mogą pojawić się w nowych blokach zostały już wychwycone i naprawione. Poza tym, takie bloki są już zamieszkałe od jakiegoś czasu, co oznacza, że wszyscy sąsiedzi w klatce nie rozpoczynają w tym samym czasie remontów. Często wiąże się to nie tylko z hałasem i brudem, ale również z tym, że pojawiają się problemy z ogrzewaniem, uszkadzana jest kanalizacja lub brakuje energii elektrycznej.

Wybór pomiędzy rynkiem, z którego pochodzi mieszkanie powinien zawsze należeć do właściciela. Warto sprawdzić kilka ogłoszeń z rynku wtórnego i naocznie obejrzeć mieszkania, aby móc ocenić, jaki może być konieczny nakład finansowy, aby mieszkanie wyremontować i doprowadzić do swoich wymagań oraz preferencji. Można też udać się do dewelopera i ocenić jego warunki.

- Home Broker -

Warto przeczytać: