Przez nieocieplony lub słabo zaizolowany betonowy strop strychu, a także na skutek braku odpowiedniego wykończenia dachu, może uciekać nawet do 30% ciepła z niższych kondygnacji budynku. Bez względu na to, czy to dom szkieletowy, modułowy czy tradycyjny, każda z tych konstrukcji wymaga właściwej termoizolacji, a przede wszystkim konieczne jest prawidłowe ocieplenie strychu.
Strych i poddasze nieużytkowe w domu jednorodzinnym
Według obowiązujących przepisów budowlanych, strych nieużytkowy to rodzaj poddasza, które nie może być użytkowane jako pomieszczenie mieszkalne. W tym przypadku przestrzeń pod dachem jest wykorzystywane w głównej mierze pod konstrukcję więźby, pełniąc jednocześnie funkcję wentylacyjną. Strych w domu jednorodzinnym to również często powierzchnia przeznaczona do składowania różnego rodzaju domowych sprzętów i przedmiotów. Tego typu pomieszczenie może nie potrzebuje dodatkowego ogrzewania, oddzielnego doświetlenia czy specjalnego wykończenia, jednak na pewno potrzebuje odpowiedniej termoizolacji. Zimny strych czy poddasze nieużytkowe stanowią zazwyczaj największą jednolitą powierzchnię w budynku, przez którą ucieka lub próbuje się wydostać największa ilość ciepła. Na szczęście z taką sytuacją można sobie stosunkowo łatwo poradzić.
Poddasze nieużytkowe to przestrzeń znajdująca się pod dachem przeważnie skośnym. Nie pełni ona zazwyczaj żadnych funkcji mieszkalnych i nie jest najczęściej w żaden sposób ogrzewana. Tego typu powierzchnia może nie być dostępna dla użytkowników budynku lub też może zostać zaadaptowana jako strych. W przypadku, gdy powierzchnia dachu nie posiada termoizolacji, wówczas prawidłowe ocieplenie strychu powinno polegać na ułożeniu materiału izolacyjnego na stropie, będącym barierą pomiędzy poddaszem a znajdującymi się poniżej ogrzewanymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Pozwoli to skutecznie zatrzymać ucieczkę ciepła z wnętrz użytkowych, co z kolei przełoży się na niższe koszty ogrzewania domu.
Termoizolacja na stropie betonowym przy dachu drewnianym
Strop betonowy (gęsto-żebrowy, monolityczny, prefabrykowany lub półprefabrykowany) jest projektowany najczęściej wtedy, gdy poddasze ma zostać przeznaczone na powierzchnię mieszkalną. Strop betonowy powstaje również wówczas, gdy na nieużytkowym poddaszu ma powstać strych. Tego typu strop ociepla się dopiero po zbudowaniu i wykończeniu dachu. Jest to jednak możliwe i łatwe do przeprowadzenia tylko wówczas, gdy istnieje wygodny dostęp na strych, a wysokość samego poddasza umożliwia swobodne poruszanie się po nim.
Ocieplenie strychu nieużytkowego, poddasza użytkowego czy też stropu betonowego można efektywnie i trwale wykonać stosując piankę poliuretanową PURIOS. Jest to jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów termoizolacji dostępnych obecnie na rynku. Ogromnym atutem tej metody izolacji jest szybkie tempo aplikacji pianki poliuretanowej, która dokładnie wypełnia wszystkie, nawet najbardziej niedostępne przestrzenie pod połacią dachu. Sprawna ekipa specjalizująca się termoizolacji powierzchni użytkowych pianą PUR jest w stanie z łatwością ocieplić cały strych zarówno użytkowy, jak i nieużytkowy w jeden dzień roboczy. Jeżeli bierzemy pod uwagę ocieplenie strychu z dachem drewnianym, najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku pianka otwarto-komórkowa PURIOS, ponieważ w porównaniu do piany zamknięto-komórkowej zapewni ona lepsze parametry termoizolacyjne.