Upcykling – oryginalny i ekologiczny sposób na wyposażenie wnętrza

W dobie produkowanych taśmowo mebli z płyt MDF, bliźniaczo podobnych do siebie kolekcji a także nacisku na ochronę środowiska – postał upcykling. Co to takiego?

Określenie upcykling odkryto już w 1994 roku w Niemczech – oznacza formę wtórnego przetwarzania odpadów. Brzmi podobnie do znanego nam powszechnie recyklingu, jednak jest to zupełnie coś innego. Produkty powstałe w wyniku upcyklingu posiadają wartość o wiele większą niż zużyte do ich produkcji surowce. Stają się unikalne i niebanalne, niczym dzieła sztuki. Ze względu na wykorzystywanie odpadów, upcykling znacznie przyczynia się do zmniejszenia ich ilości i jednocześnie oszczędza energię potrzebną do wyprodukowania przedmiotu w fabryce.

Jednak nie jest to zjawisko nowe a doskonale znane z przeszłości, kiedy to warunki ekonomiczno-gospodarcze wymuszały na nas konieczność wykorzystywania każdej rzeczy w rozmaity sposób. Nasze mamy i babcie z powodzeniem można nazwać więc prekursorkami upcyklingu. W minionej epoce nikogo nie dziwiła sukienka uszyta ze starej zasłony czy pareo z koca.

Dziś wracamy do korzeni i na nowo uczymy się wtórnego wykorzystywania rzeczy. Współczesny upcykling wykracza jednak daleko poza modę. Wkrada się niemal do każdej dziedziny życia, a ostatnimi czasy robi furorę w urządzaniu i dekorowaniu wnętrz.

Jak grzyby po pojawiają się artyści specjalizujący się w przetwarzaniu odpadów i niepotrzebnych nikomu elementów w przepiękne meble i dodatki. Strategia ta wykorzystywana jest szeroko w stylu industrialnym, który czerpie z dorobku przeszłości, nadając mu nowoczesnego designu.

I tak nikogo nie dziwi już dzisiaj łóżko wykonane z oszlifowanych i pomalowanych w odpowiedni sposób palet, półki ze skrzynek na owoce, oraz stół ze szpuli do przechowywania kabli. Te odpady są obrobione w taki sposób, że zyskują piękny i niebanalny wygląd. Często za pomocą odpowiedniego szlifu, innym razem poprzez dodanie szklanego blatu.

Upcykling jednak najbardziej rozwinął się w zakresie dodatków. Obowiązuje tutaj pełna dowolność i niczym nieograniczone możliwości. Wieszak na ubrania może być wykonany z obcasów butów, żyrandol z wytłoczek na jajka, abażur z płatków kosmetycznych i wiele wiele innych. Grunt to pomysł.

Meble i akcesoria powstałe z upcyklingu są przede wszystkim oryginalne i ciekawe, ale także ekologiczne. Do ich wytworzenia używa się przede wszystkim materiałów naturalnych lub surowców wtórnych. A więc oprócz niebanalnego designu dbamy też o środowisko.

- Home Broker -

Warto przeczytać: