Zarabianie na mieszkaniach. Sprawdź wynajem krótkoterminowy, długoterminowy i na pokoje

Gdy posiadamy nieruchomość, bardzo często chcemy na niej zarabiać pieniądze. Wynajem mieszkania lub domu innym osobom jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą, która posiada również kilka możliwości. W tym tekście przedstawiamy trzy opcje wynajmu mieszkania, takie jak najem krótkoterminowy, długoterminowy oraz na pokoje, a także podpowiadamy, jakie plusy posiadają poszczególne sposoby wynajmu i kiedy warto postawić na dane rozwiązanie.

Wynajem krótkoterminowy

Pierwszym typem wynajmu, jaki możemy stosować, aby zarobić na naszym mieszkaniu jest wynajem krótkoterminowy. Jest to wynajem mieszkania jako apartament na doby. Obecnie jest to bardzo popularne rozwiązanie dla turystów, którzy w ten sposób w danym mieście wynajmują całe mieszkanie. W tej opcji oferujemy mieszkanie w standardzie hotelowym, wynajmując je kolejnym gościom.

Chcę zarabiać w ten sposób, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie mieszkanie do tego. Powinno być ono stosunkowo małe w dobrej lokalizacji, z której blisko będzie do strategicznych punktów miasta, taki jak np. centrum czy dworzec kolejowy. Musimy również zakupić mieszkanie w popularnej lokalizacji i skorzystać z popytu na nią. Gdy chcemy wynajmować mieszkanie na doby, wymaga ono odpowiedniego dostosowania. Musi być urządzone w standardzie hotelowym oraz całkowicie wyposażone, tak aby goście mogli komfortowo w nim mieszkać.

Plusem tego sposobu wynajmu jest przede wszystkim kwestia finansowa. Działając w ten sposób możemy zarobić bardzo duże sumy miesięcznie, gdyż za jeden dzień wynajmu przy kilku osobach możemy zarobić nawet kilkaset złotych. Zapotrzebowanie na tego typu lokale stale również rośnie, gdyż klienci często wolą kameralne niezobowiązujące mieszkanie od hotelowego zgiełkowego klimatu.

Bardzo ciekawą opcją wynajmu krótkoterminowego jest przekazanie mieszkania w zarządza wynajem. Jest to oddanie mieszkania w zarządzanie w firmie która będzie zajmowała się obsługą gości a także pozyskiwaniem klientów w zamian za ok. 10% prowizję. Często może być to dużo lepsze rozwiązanie które wygeneruje dla nas sporo większe zyski, aniżeli bylibyśmy w stanie wygenerować samodzielnie.

Wynajem mieszkania na pokoje

Drugim sposobem wynajmu jest wynajmowanie mieszkania na pokoje. Ta opcja polega na wynajmowaniu poszczególnych pokoi w naszym mieszkaniu różnym lokatorom. W ten sposób możemy niezależnie wynajmować nawet kilka pokoi i zarabiać kilka mniejszych czynszów co mam dać miesięcznie spory zarobek. Będzie on przeważnie mniejszy niż przy wynajmie mieszkania na doby, ale w dalszym ciągu będzie wyższy od wynajęcia mieszkania jednemu lokatorowi.

Chcąc wynajmować mieszkanie w ten sposób, powinniśmy posiadać nieruchomość zlokalizowaną blisko uczelni lub fabryk, gdyż to właśnie studenci oraz pracownicy głównie są zainteresowani wynajmem tego typu. Chcąc wynajmować mieszkanie na pokoje, powinniśmy również kompleksowo je wyposażyć. Osoby szukające takiego lokum chcą korzystać najczęściej z niego już od pierwszego dnia wynajmowania, a więc musimy zadbać o wyposażenie łazienki i kuchni oraz wszystkich części wspólnych, a także podstawowe wyposażenie pokoi, takich jak łóżko, biurko czy szafa.

Plusem tego sposobu wynajmowania z pewnością jest możliwość zarobienia większego zysku, niż przy wynajmie długoterminowym. Nie musimy również zajmować się na bieżąco gośćmi, a jedynie co pewien czas musimy szukać nowych lokatorów. Nie musimy również dostosowywać mieszkania w tak wysokim standardzie jak przy wynajmie krótkoterminowym, a sam lokal może być dużo bardziej różnorodny pod kątem lokalizacji czy metrażu i ustawienia.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy mieszkania to wynajem mieszkania jednemu lokatorowi. Wynajmujemy je najczęściej na rok, lub nawet kilka lat. Wynajem taki ma charakter długotrwały oraz regularny i ciągły. Jest to najpopularniejszy sposób wynajmowania nieruchomości na rynku, gdzie panuje spory popyt na tego typu usługi.

Przede wszystkim chcąc wynajmować mieszkanie długoterminowo, możemy robić to z praktycznie z każdą nieruchomością. Nie musimy zatem wyszukiwać na rynku konkretnego mieszkania. Nieruchomość możemy wynająć również umeblowaną, ale i pustą do umeblowania przez nowych najemców. Niepodważalnym plusem tego sposobu zarabiania jest również ciągłość dochodu. Nie musimy bowiem, co pewien czas wyszukiwać nowych lokatorów a zazwyczaj jeden lokator będzie generował dla nas zysk regularnie z przez wiele miesięcy.

Nie musimy również poświęcać żadnych sił ani uwagi na ten sposób zarabiania co jest bardzo komfortowe. Jako że pod wynajem długoterminowy możemy zakupić praktycznie każdą nieruchomość, pozwala to na wyszukiwanie ofert na rynku i zakup nieruchomości po bardzo atrakcyjnych – okazjonalnych cenach np. kupując nieruchomości poniżej średniej wartości rynkowej.

Kiedy warto wybrać dany rodzaj najmu?

Z wynajmu krótkoterminowego warto korzystać zdecydowanie, wtedy kiedy chcemy zarobić bezwzględnie jak najwięcej pieniędzy. Jest to najlepszy typ wynajmu dla takiego celu i pozwala osiągać w spore zarobki. Powinniśmy na niego również stawiać, jeśli posiadamy czas i chcemy sami angażować się w biznes związany z wynajmem mieszkania. W zamian za poświęconą siłę zarobimy dużo więcej, niż przy innych typach wynajmu.

Wynajem długoterminowy będzie najlepszą opcją, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają czasu i nie chcą angażować się w zarządzanie nieruchomością. Dzięki temu osoby te będą mogły wynajmować mieszkanie praktycznie bez jakiegokolwiek zainteresowania nim. Wynajem długoterminowy jest również dobrym pomysłem, jeśli kupujemy mieszkanie głównie w celach inwestycyjnych i nie zależy nam bezwzględnie na najwyższym możliwym zarobku.

Wynajem mieszkania na pokoje będzie z kolei idealnym wyborem, jeśli posiadamy już mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji. Dzięki temu zmaksymalizujemy możliwie zarobek i będziemy mieli zapewniony spory napływ chętnych. Wynajem mieszkania na pokoje to również złoty środek pomiędzy wynajmem krótkoterminowym i długoterminowym, gdzie chcemy zarobić więcej, ale nie chcemy przeznaczać sporej ilości czasu na zarządzanie biznesem.

- Home Broker -

Warto przeczytać: