Dom szkieletowy – plusy i minusy nowoczesnej technologii

Większość osób marzy o domu. Posiadanie własnego miejsca na ziemi w naszym wyobrażeniu gwarantuje stabilność i daje twardy grunt. Jednak kupno działki oraz wybudowanie domu to bardzo duże wyzwanie finansowe. Niewielki procent ludzi w Polsce może sobie pozwolić na ten przywilej. Właśnie z tego powodu powstają tańsze alternatywy dla tradycyjnego domu. Jedną z nich jest dom szkieletowy. Jakie są zalety takiego budynku? Czy ma on jakiekolwiek wady?

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy?

Technologia szkieletowa dopiero od jakiegoś czasu stała się w Polsce wykorzystywana. Jednak dla wielu osób to wciąż nowość, której nie do końca ufają. Więc co sprawia, że domy szkieletowe tak szybko zyskują popularność?

Czas budowy

Być może dla wielu z nas to zaskakujące, ale czas budowy często odgrywa bardzo istotną wolę. Technologia szkieletowa skutecznie go minimalizuje. Większość firm oferuje wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym w czasie 6 miesięcy. Przy rozbudowanym projekcie dopasowanym do indywidualnych potrzeb termin realizacji może wydłużyć się o około 3 miesiące. Jednak jest to nieporównywalnie krótko biorąc pod uwagę inwestycję, jaką jest tradycyjny murowany dom.

Niska cena

Pewnie nikogo z nas nie dziwi fakt, że to cena jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór domu szkieletowego. Wpływa na nią przede wszystkim krótki czas budowy. Jednak nie da się ukryć, że materiały potrzebne do wybudowania takiego budynku są znacznie tańsze niż w przypadku domu murowanego.

Charakter pasywny

Zaczynamy myśleć coraz bardziej przyszłościowo, dlatego już na etapie budowy domu staramy się oszacować koszt związany z utrzymaniem domu. Właśnie z tego względu wiele osób wybiera budynek szkieletowy, któremu bardzo łatwo nadać charakter pasywny. Firmy specjalizujące się w tej technologii budowlanej stosują różnego rodzaju rozwiązania, które zabezpieczają dom przed utratą ciepła.

Szybkie wykończenie

Wykończenie domu szkieletowego jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Po wykonaniu wszystkich instalacji we wnętrzu budynku wystarczy położyć tynki, płytki oraz panele. Są to pracę w miarę proste, więc istnieje możliwość szybkiego wprowadzenia się do domu.

Zdrowie

Warto zaznaczyć, że dom szkieletowy jest wykonany z materiałów, które dają duże korzyści dla organizmu. Drewno pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest bardzo zdrowe dla układu oddechowego, a w szczególności dla płuc. Materiały użyte do budowy domu szkieletowego zapobiegają powstawania pleśni wewnątrz budynku.

Jakie problemy stwarza budowa domu szkieletowego?

Należy podkreślić, że dom szkieletowy niestety nie jest idealny. Podczas budowy, jak i w trakcie mieszkania możemy odczuć wiele plusów oraz minusów tego typu budynku. Korzyści z wyboru domu szkieletowego jest wiele. Czy wady są na tyle znaczące, że będą w stanie przekreślić to rozwiązanie?

Firma budowlana

Kwestia firmy budowlanej nie powinna stanowić problemu, jeśli znajdziemy taką, która dobrze zna się na budowie domów szkieletowych. Jednak możemy mieć z tym problem, ponieważ tego rodzaju budownictwo nie jest jeszcze zbyt popularne i niewiele firm potrafi robić to profesjonalnie i zgodnie z zasadami.

Potrzeba konserwacji

Jeśli chodzi o dom szkieletowy, jest to dom w dużej mierze wykonany z drewna, przez co wymaga częstej konserwacji. Niestety, ale żeby budynek pozostał w dobrym stanie technicznym, należy zabezpieczać go co kilka lat.

Problemy z hałasem

Wiele osób, które mieszkają w domach szkieletowych twierdzi, że koniecznością jest dokładne wyciszenie stropu. W domu wykonanym przede wszystkim z drewna bardzo niosą się wszystkie dźwięki, przez co tracimy prywatność i narażamy się na utratę odpoczynku. Wyciszenie stropu to dość droga inwestycja, jednak z pewnością przekłada się na komfort mieszkańców.

Jeśli chodzi o domy szkieletowe cena ich jest na tyle niska, że ludzie decydują się na tę inwestycję mimo wszystkich wad. Warto wziąć pod uwagę fakt, że to korzyści przeważają nad trudnościami związanymi z budową i użytkowaniem tego domu. To tani budynek, a dodatkowo odpowiedni dla każdego, kto spieszy się z budową.

- Home Broker -

Warto przeczytać: