Designerskie projekty duetu ze Szkocji

Studio projektowe Timorous Beasties zostało założone w 1990 r. w Glasgow przez kolegów ze studiów, Alistaira MacAuleya i Paula Simonsa, którzy zaprzyjaźnili się wspólnie studiując wzornictwo włókiennicze na Akademii Sztuki w Glasgow. Początkowo projektowali tkaniny i tapety dla innych firm np. Sahco Hesslein, Mantero, Osbourne & Little, czy Dedar. Dopiero z czasem otworzyli biuro projektowe i zaczęli realizować własne projekty. Bezpośrednim powodem tej decyzji była potrzeba wpływu na każdy aspekt produkcji wyrobów. Pierwsze detaliczne salony sprzedaży otworzono 2004 r. w Glasgow i w 2007 r. w Londynie.

W studio odbywa się projektowanie i produkcja pod jednym dachem , wiele tapet i tkanin jest tam także odręcznie nadrukowywana. Projektanci stosują technikę sitodruku, ponieważ daje specyficzny efekt, który jest bardziej wszechstronny. Istnieje także możliwość zamówienia własnych kompozycji w wybranej kolorystyce. Projektanci czerpią inspiracje z otoczenia oraz z dziedzin sztuki np. holenderskiego wzornictwa, czy twórczości takich postaci jak : William Morris, Paul Klee, Pablo Picasso i Joseph Beuys.

schody

Najpopularniejszym wzorem z repertuaru Timorous Beasties, swoistym znakiem rozpoznawczym jest nowoczesna interpretacja znanego wzoru Tolie de Jouy . Zręcznie łączą wątek współczesnego miasta z konwencją wzoru Toile de Jouy , który tradycyjnie przedstawiał sceny rodzajowe XVIII w. Francji. Tak powstały wzory Glasgow Toile ( 2004 ) i Edinburgh Toile (2009). We wzorze Glasgow Toile zastąpiono realia XVIII w. Francji współczesną panoramą Glasgow, jednocześnie poruszając kwestie społeczne i polityczne. Sceny nie są przypadkowe, ale układają się w głębszy morał, ponadto pojawiają się miejsca bliskie autorom i znane zakątki Glasgow. Mamy tu, więc przedstawienie zdegenerowanego miasta w połączeniu z szatą sielskiego Toile de Jouy.

Timorous Beasties cechuje niekonwencjonalne podejście do wzornictwa, zamiłowanie do eksperymentowania w zakresie nowych technik projektowania i produkcji oraz poszukiwanie nowych środków wyrazu. Uzyskują własny unikalny styl przez mieszanie stylów i motywów. Takie działanie nazywają „nowoczesną tradycją”, które wynika z zamiłowania do niektórych tradycyjnych motywów np. akademickiego rysunku , czy stosowania skomplikowanych powtórzeń. Przykładem „nowoczesnej tradycji” może być ukazywanie współczesnych motywów na tle klasycznych wzorów tkanin lub tapet.

niesamowity design w domu

Estetyka projektów Timorous Beasties ewoluowała, od wczesnych motywów roślinnych i zwierzęcych po intensywny, wyrafinowany graficzny styl. Ich stylistyka bywa nieco surrealistyczna i prowokacyjna. Przykładem tego mogą być wzory z ciekawą i odważną interpretacją motywów owadów, roślin, ptaków lub innych zwierząt, oryginalne ornamenty lub czysto geometryczne wzory nawiązujące do stylistyki Op-artu.

Timorous Besaties może się poszczycić współpracą zarówno ze zna muni markami np. Nike, Brintons Carpets , czy Famous Grouse, oraz dużymi domami handlowymi tj. John Lewis Department Stores ( kolekcja poduszek w 2011 r.) oraz Liberty of London ( ekskluzywna kolekcja tkanin oraz akcesoriów domowych), a także z projektanckim duetem ‘Nobody and Co’. Philiph Tracy wykorzystał tkaniny projektu Timorous Beasies tworząc zjawiskowe kapelusze zaprezentowane na pokazie haute couture w 2000 r. Jednak najbardziej prestiżowym zleceniem było zaopatrzenie w akcesoria odnowionej Narodowej Galerii Portretów w Edynburgu.

wzornictwo wnętrza nieruchomości

Ich szerokie spectrum zainteresowań obok tapet i tkanin obejmuje także projektowanie elementów wyposażenia wnętrz np. mebli, poduszek , abażurów, ceramiki, szkła czy dywanów oraz aranżację wnętrz.

Studio Timorous Beeasties było częstymi laureatami prestiżowych nagród wśród , których należy wymienić Walpole Award for 'Best Emerging British Luxury Brand otrzymaną w 2007 roku ( dla najlepszej marki), British Luxury Design Talent w 2010 ( za najwyższy standard projektów i produktów w danym roku) oraz ICFF Editors Award otrzymaną w 2010 r. już po raz czwarty za najlepsze tapety. Nagroda ta jest wysoko ceniona i niesie prestiż , ponieważ jest przyznawana przez międzynarodowy zespół znanych producentów wyposażenia wnętrz.

- Home Broker -

Warto przeczytać: