Początek wiosny, więc i tematyka na Kocham Budować nie może być inna – ogród! Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bardzo modnemu w ostatnim czasie zagadnieniu upraw ekologicznych. Ogród bio, ogródek ekologiczny, zdrowa żywność, produkty ekologiczne, żywność bio, sami przyznacie, że tych określeń pełno we wszystkich mediach; TV, prasie, internecie – wiadomo, moda. Tym razem jednak nie musi to wcale przywoływać od razu wizji ludzi robiących coś w owczym pędzie tylko i wyłącznie dlatego, że aktualnie jest na to trend. Ogród bio to w końcu powrót do starych i sprawdzonych od wieków metod upraw, a dzisiejsi konsumenci są przecież coraz bardziej świadomi i wymagający.
Bio, eko, ekologiczny?
Bio, eko, organiczny, ekologiczny – czy są jakieś różnice pomiędzy tymi określeniami? Szczerze mówiąc… nie za bardzo. Producenci np. żywności stosują je zamiennie – choć najbardziej precyzyjne byłoby określenie “ekologiczny” – wszystkie te terminy znaczą tak naprawdę to samo. Według prawa unijnego “żywnością ekologiczną” można nazwać taką, którą wytworzono minimum w 95% metodą ekologiczną. Tak, brzmi to trochę jak masło maślane. Nie siląc się na jakieś skomplikowane definicje uprawy ekologiczne to takie, w których nie stosuje się żadnych sztucznych, chemicznych dodatków. Uprawa jest przyjazna dla środowiska, a otrzymywane produkty są po prostu zdrowe. Nie odbiegamy jednak za bardzo od tematu – nie chcemy pisać dzisiaj o praktykach producentów, a raczej skupimy się na tym jak można zamienić własny ogród w ogród bio.
Ogród bio – przede wszystkim gleba!
Żeby stworzyć u siebie ogród bio trzeba wziąć pod uwagę różne rzeczy, ale najważniejsze jest jednak podłoże. To właśnie od gleby zależy w największym stopniu kondycja roślin, ich prawidłowy wzrost, wygląd, wytrzymałość na mróz oraz odporność na różnego rodzaju choroby i szkodniki. No dobrze, ale jak to zrobić bez używania sztucznych nawozów? Odpowiedź jest prosta – kompost! Jego regularne stosowanie zapewnia roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przy tym poprawia strukturę gleby – staje się bardziej przewiewna oraz lepiej gromadzi wodę co ma szczególne znaczenie np. podczas suszy. Przygotowanie kompostu jest proste, najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie kompostownika (można go zrobić samodzielnie lub po prostu kupić). Trafić mogą do niego najróżniejsze resztki organiczne: ścięta trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, całe warzywa i owoce (np. obite i uszkodzone), obierki, popiół drzewny, a nawet papier (niezadrukowany) lub zużyte torebki po herbacie. Teraz wystarczy już tylko uzbroić się w cierpliwość, proces powstawania kompostu jest dość czasochłonny i zajmuje od kilku miesięcy do nawet dwóch lat… Gdy brakuje nam czasu można wykorzystać np. termokompostownik, który przyspiesza cały proces nawet dwukrotnie.
No dobrze, a gdy czas oczekiwania chcemy skrócić do absolutnego minimum…? Nie stanowi to żadnego problemu, ogród bio i inne uprawy ekologiczne, wcale nie muszą oznaczać, że rezygnujemy z gotowych produktów. Na rynku znaleźć można wyroby przeznaczone do ogrodu, które wyprodukowane zostały wyłącznie z naturalnych składników.
Produkty bio do ogrodu
OK, jeśli nie kompost to co? Możliwości jest całkiem sporo. Wykorzystać można na przykład już gotowe nawozy oparte na naturalnych składnikach np. Humvit-eko. Oprócz ekonawozów dobrym pomysłem są także gotowe, ekologiczne podłoża. Do upraw ekologicznych można wykorzystać np. ziemię uniwersalną BIO. W jej składzie nie występują żadne sztuczne dodatki, można znaleźć za to komponenty pochodzenia naturalnego, takie jak np. guano, glinkę, kompost zielony. W ofercie producenta występują też podłoża ekologiczne do konkretnych zastosowań np. ziemia ogrodowa BIO do warzyw i pomidorów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać wyroby innych producentów, warto jednak przeczytać dokładnie skład, żeby nie trafić na coś co jest bio tylko z nazwy.
Warzywa z upraw ekologicznych mogą wyglądać gorzej od tych uprawianych z wykorzystaniem środków chemicznych, to jednak nic nie może się równać z ich smakiem i wartościami odżywczymi. Własny ogród bio jak widać nie wymaga jakichś ogromnie skomplikowanych zabiegów, dlatego warto pomyśleć u uprawianiu warzyw albo kwiatów właśnie w taki sposób. Może będzie to wymagało minimalnie większych nakładów pracy, ale jaka satysfakcja z otrzymania zdrowych i naturalnych produktów.