5 powodów, dla których warto skorzystać z pomocy mentora finansowego

Jeśli jesteś zainteresowany poprawą swoich finansów, być może inwestowaniem lub masz problem finansowy, który nie wiesz, jak rozwiązać, to czas dowiedzieć się czym jest mentor finansowy i jak może Ci pomóc.

Celem mentora finansowego jest pomoc w analizie sytuacji finansowej, rozwiązywaniu problemów z pieniędzmi, tworzeniu planów oszczędnościowych lub bezpiecznych inwestycji, dzięki czemu można osiągnąć swoje cele lub marzenia.

Kim jest mentor finansowy?

Mentor to Twój osobisty doradca, który może całkowicie zmienić Twoje spojrzenie na dochody i wydatki, nauczyć Cię jak lepiej zorganizować swój budżet, czy też poprowadzić Cię w zarabianiu pasywnego dochodu lub znalezieniu możliwości inwestycyjnych.

Jeśli Twoje dochody są niskie, pomoże Ci zmniejszyć wydatki, spłacić długi i lepiej zarządzać pieniędzmi, dzięki czemu będziesz mógł oszczędzać, a nawet inwestować. Jeśli zarabiasz powyżej średniej, doradca finansowy pokaże Ci, jak znaleźć zyskowne i bezpieczne strategie inwestycyjne, aby powiększyć swój kapitał.

Kiedy powinieneś konsultować się z mentorem finansowym?

Znaczące zmiany w życiu

Niezależnie od tego, czy bierzesz ślub, spodziewasz się dziecka, zmieniasz pracę, przeprowadzasz się czy rozpoczynasz działalność gospodarczą, mentor pomoże Ci stworzyć jasny i skuteczny plan osiągnięcia Twoich celów. Czasy zmian wpływają na sytuację finansową, która może stać się niestabilna. Dlatego bardzo ważne jest profesjonalne wsparcie, które pozwala przygotować się do przejścia i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli bierzesz ślub — Twój budżet domowy ulegnie zmianie. Mentor finansowy pracuje z parą, pokonując bariery komunikacji finansowej, nad budową wspólnego budżetu. Pomaga też radzić sobie z nowymi wydatkami, bez uszczerbku dla finansów.

Chcesz zacząć inwestować

Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o inwestowaniu swoich oszczędności, musisz unikać błędów początkujących, bo one kosztują. Przede wszystkim mentor pomoże Ci dokonać świadomych wyborów, ponieważ jest to skomplikowane środowisko, które ciągle się zmienia.

Dla początkującego inwestora ocena ryzyka inwestycyjnego jest bardzo trudna, ponieważ konieczna jest znajomość niektórych wskaźników, np. zmienności aktywów. Wysoka zmienność charakteryzuje inwestycje o wysokim ryzyku, które z drugiej strony charakteryzują się bardzo wysokim oczekiwaniem na zysk. Ale ryzyko pojawia się również w przypadku nieuczciwych inwestycji, których wykrycie przez nowicjusza jest z reguły niemożliwe. Na podstawie m.in. Twojego doświadczenia, budżetu i preferencji, mentor pomoże Ci ustalić Twój profil inwestycyjny i stworzyć plan inwestycyjny dostosowany do Ciebie.

Przechodzisz przez kryzys finansowy

Mentor finansowy pomaga uniknąć kryzysów finansowych. Nie powinieneś więc czekać, aż osiągniesz te skrajności, aby zacząć porządkować swoje finanse. Jeśli jednak tak jest, potrzebujesz pomocy, aby podjąć skuteczną strategię, która pozwoli Ci wyjść z tej trudnej sytuacji.

Jest to profesjonalista, który pomaga Ci rozważyć opcje poprawy Twojej sytuacji, niezależnie od tego, czy chodzi o ustalenie nowego budżetu domowego, refinansowanie długów, uzyskanie akceptowalnych warunków pożyczki czy obliczenie nadpłaty kredytu hipotecznego.

W wielu przypadkach może poinformować Cię o możliwościach podatkowych, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie Twoich podatków lub wydatków, takich jak umorzenie długów, dotacje i dostępne zwolnienia.

Twoje finanse mają się dobrze, ale chcesz polepszyć swoją sytuację

Istnieją trzy sytuacje, w których mentor finansowy jest niezbędny: gdy Twoje finanse radzą sobie dobrze, a Ty chcesz radzić sobie lepiej; gdy zarabiasz więcej niż możesz wydać; lub gdy otrzymałeś nagrodę, lub spadek i chcesz wykorzystać ten wolny kapitał do inwestowania w krótkim, lub długim okresie.

Mentor pomaga Ci ustalić indywidualny plan, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele finansowe. Niezależnie od tego, czy chodzi o dokonanie dużego zakupu, takiego jak dom czy samochód, rozpoczęcie działalności gospodarczej, projektu zawodowego czy znalezienie możliwości uzyskania dodatkowych źródeł dochodu.

Pomoże Ci również reinwestować ten kapitał, bezpiecznie, z wysoką stopą zwrotu i akceptowalnym poziomem ryzyka, tak abyś mógł osiągnąć wolność finansową znacznie szybciej niż wydawało Ci się to możliwe.

Chcesz podejmować rozsądne decyzje finansowe

Kiedy chcesz spojrzeć szerzej na nurtującą Cię kwestię finansową, właściwą osobą, która Ci pomoże jest mentor finansowy. Aby zrealizować najważniejsze plany życiowe, każdy musi podejmować decyzje finansowe, a często nie ma doświadczenia ani informacji, których potrzebuje, aby zmaksymalizować szanse na sukces i zminimalizować ryzyko.

Mentor, w tym przypadku, to przewodnik w świecie produktów i usług finansowych. Może doradzić w zakresie skomplikowanych instrumentów finansowych, takich jak kredyty, lokaty bankowe i inwestycje. Nawet jeśli jesteś doświadczony i podejmujesz własne decyzje, konsultacja z mentorem jest dobrym sposobem na ocenę, czy twoje pomysły są rozsądne. Druga profesjonalna opinia ma wiele sensu, gdy w grę wchodzi nic innego jak Twoje bezpieczeństwo finansowe.

Podsumowanie

Mentor finansowy jest czymś w rodzaju lekarza rodzinnego dla finansów osobistych. Pomaga zaradzić problemom z pieniędzmi, umożliwia utrzymanie dobrej kondycji finansowej i jej poprawę, aby osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś.

W pewnym momencie swojego życia powinieneś uznać, że pieniądze wymagają odpowiedzialnego podejścia. Można oczywiście wziąć na siebie rozwiązywanie własnych problemów, albo uczyć się, by zostać dobrym inwestorem.

- Home Broker -

Warto przeczytać: