Jak rozwiązać typowe problemy z hałasem dochodzącym do Twojego domu?

Kiedy budujemy i projektujemy nasze domy, akustyka jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślimy. Ilu z nas aktywnie myśli o tym, jak brzmią nasze mieszkania? Jak to często bywa z akustyką, są one poza zasięgiem wzroku, a tym samym poza myślami — dopóki nie pojawi się problem.

Może dźwięk stereo w sypialni nastolatka odbija się echem w całym domu lub hałas przejeżdżających pociągów utrudnia spanie. A może twoja sąsiadka z sąsiedniego mieszkania skarżyła się, że słyszy twój telewizor przez ścianę.

Dziedzina akustyki wprawia większość ludzi w zakłopotanie, a wielu budowniczych i deweloperów nie traktuje priorytetowo wydawania pieniędzy na doradztwo akustyczne, aby domy i mieszkania brzmiały przyjemnie dla mieszkańców.

Na szczęście nie trzeba studiować dziewiętnastowiecznych sal koncertowych, aby móc rozmawiać o dźwięku w pomieszczeniach. Dla zwykłych ludzi proste zrozumienie typowych problemów może prowadzić do łatwych napraw DIY.

Zrozumienie dźwięku w Twoim domu

Dźwięk w pomieszczeniu ma cztery główne związki z powierzchniami pomieszczenia. Może być pochłaniany, transmitowany, odbijany lub rozpraszany. Materiały pochłaniające, takie jak grube zasłony lub dywan, wyciszają dźwięk, a transmisja dźwięku oznacza, że ​​dźwięk przedostaje się do innych przestrzeni, przechodząc przez powierzchnie. Kiedy dźwięk jest odbijany, oznacza to, że odbija się od powierzchni. Kiedy jest rozproszony, oznacza to, że się rozprasza.

Akustyka pomieszczeń obejmuje zrównoważenie pochłaniania, odbicia i rozpraszania, aby zarówno stworzyć przyjemnie brzmiące pomieszczenia, jak i złagodzić transmisję do innych pomieszczeń. Zbyt duża absorpcja może sprawić, że pomieszczenie będzie brzmiało matowo i bez życia. Zbyt dużo odbicia może sprawić, że małe pomieszczenia będą głośne i nieprzyjemne. Zbyt duże rozproszenie może utrudnić zlokalizowanie miejsca, z którego dochodzi dźwięk.

Wspólne problemy z wyciszeniem domu i rozwiązania

Dobrze brzmiący dom nie jest na tym samym poziomie, co dobrze brzmiąca sala koncertowa. To tylko dom, którego profil dźwiękowy odpowiada potrzebom jego mieszkańców. Większość z nas chce, aby nasze domy były ciche, z niewielkim hałasem zewnętrznym, który by nam przeszkadzał, i aby odgłosy innych osób w środku nie przeszkadzały nam w życiu. Aby to osiągnąć, należy pamiętać o pewnych kwestiach akustycznych przy wyborze lub przebudowie domu.

Lokalizacja i budowa domu, żeby było cicho

Nawet jeśli dom znajduje się na hałaśliwej ulicy lub obok autostrady, nadal możesz znaleźć w nim samotność, ale musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Uważaj na zbyt wiele okien. Okna, nawet zamknięte, są najważniejszymi przekaźnikami dźwięku z zewnątrz. Ten wspaniały pokój z dwupiętrowym oknem może nie być dobrym pomysłem, jeśli twoi sąsiedzi uwielbiają urządzać grilla, jednak grube zasłony mogą pomóc w powstrzymaniu dźwięku.

Materiały zewnętrzne również odgrywają dużą rolę w ograniczaniu hałasu. Cegła lub kamień, nawet jeśli jest tylko fornirem, przepuszczają znacznie mniej dźwięku niż siding winylowy lub deska stiukowa. Dodatkowo możesz ukształtować swój krajobraz tak, aby blokować dźwięki z zewnątrz. Rząd wiecznie zielonych lub gęstych drzew tworzy skuteczną barierę dźwiękową.

Materiały wewnętrzne użyte do budowy domu

Niektóre problemy akustyczne można łatwo złagodzić dzięki małym wyborom. Rozważ różne rodzaje drzwi. Szklane lub francuskie drzwi mogą wpuszczać dużo światła, ale słabo tłumią dźwięk. Drzwi przesuwne stodoły są jeszcze gorsze, ponieważ nie tworzą szczelnego uszczelnienia z otaczającą ścianą.

Ważny jest również wybór podłogi. Podłogi drewniane i płytki mogą być luksusowe, ale skuteczniej przenoszą hałas i sprawiają, że małe pomieszczenia są głośniejsze dzięki silniejszym odbiciom. Drewno liściaste na górze może powodować skrzypienie podczas stawiania kroków wraz ze starzeniem się podłogi. Rozważ dywan na wyższych poziomach o dużej powierzchni.

Aranżacja pomieszczeń

Potrzeby dźwiękowe młodej pary znacznie różnią się od potrzeb czteroosobowej rodziny, a wraz z wiekiem dzieci zmieniają się potrzeby dźwiękowe rodziny.

Każdy rodzic wie, jak ważny jest dźwięk w śledzeniu dzieci, więc posiadanie głównej sypialni na innym piętrze niż inne sypialnie może utrudnić monitorowanie małych dzieci. Ale gdy dzieci dorastają, separacja rodziców i dzieci staje się kwestią prywatności dźwiękowej.
Niemowlęta i małe dzieci mogą być obudzone przez hałas z ulicy lub brzęk rur, ale można tego łatwo uniknąć, przenosząc je do pomieszczeń dalej od źródła hałasu, np. bliżej podwórka lub z dala od łazienki. Poza dziećmi rozważ pomieszczenia jako domowe biura. Domowe biuro od strony ulicy lub znajdujące się obok sali telewizyjnej może uniemożliwić pracę. Rozważ zamianę głośnego biura na cichszą, ale rzadziej używaną sypialnię gościnną.

System rozrywki

Telewizory i zestawy stereo są często najbardziej frustrującymi źródłami hałasu. Telewizor zamontowany na ścianie między dwiema sypialniami jest znacznie bardziej słyszalny w drugim pokoju, niż gdyby był wolnostojący. Telewizory naścienne mogą wyglądać ładnie i oszczędzać miejsce, ale źródło dźwięku przy ścianie umożliwia przesyłanie i wzmacnianie dźwięku przez tę ścianę.

Na przykład. Jeśli odtwarzasz muzykę na telefonie komórkowym lub małym głośniku i poprosisz znajomego, aby słuchał po drugiej stronie ściany, a następnie przyłożysz głośniki telefonu do ściany, nagle hałas jest znacznie bardziej słyszalny niż wcześniej. Nazywa się to hałasem strukturalnym i można go łatwo usunąć, odłączając telewizor od ściany lub używając głośników zewnętrznych.

Ale bądź świadomy tego, co kryje się za telewizorem. Jeśli jest przed kamienną powierzchnią, będzie znacznie głośniejszy niż w pobliżu zwykłej ściany, ponieważ kamień jest bardziej odbijający niż płyta gipsowo-kartonowa.

Otwarta koncepcja

Jedną z najtrudniejszych dziś dźwiękowo sytuacji jest koncepcja otwarta. Otwarta koncepcja jest wygodna do rozrywki i szybkiego przemieszczania się między pokojami, ale może to być dźwiękowy koszmar. Wspólna otwarta koncepcja obejmuje jeden połączony salon, jadalnię i kuchnię. Jeśli jadalnia i salon służą wyłącznie do rozrywki, może to prowadzić do poczucia izolacji dźwiękowej od reszty domu.

Ale to nie znaczy, że otwarty plan piętra jest akustyczną ślepą uliczką. Dodanie dywanów o dużej powierzchni do podłóg z twardego drewna może złagodzić ilość dźwięku w pomieszczeniu poprzez redukcję odbić. Ciężkie zasłony będą pochłaniać dźwięk zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeśli hałas staje się zbyt duży, rozważ dodanie przegrody lub zainstalowanie drzwi między przestrzeniami wcześniej pozostawionymi.

Na szczęście wiele rozwiązań akustycznych jest łatwych. Głośna ulica? Wypróbuj zasłony. Hałaśliwe kroki? Dodaj obszar dywanu. Wysokiej jakości akustyka nie musi angażować wykonawcy ani brzydkich paneli ściennych. Dla większości z nas dobrze brzmiący dom jest w zasięgu ręki.

- Home Broker -

Warto przeczytać: