Na co zwrócić uwagę wybierając biurko gamingowe?

Biurko gamingowe to nie tylko oryginalny design, ale również szereg praktycznych właściwości, które ułatwią życie każdemu graczowi. Niektóre z rozwiązań docenią także pracownicy na home office. Jak wybrać biurko gamingowe? O tym poniżej.

Biurko gamingowe

Dobre biurko gamingowe musi charakteryzować się wyjątkową ergonomią i udogodnieniami, które ułatwią wielogodzinne spędzanie czasu przy komputerze. Wygoda, komfort pracy, design i funkcyjne dodatki sprawią, że wszystko będzie łatwiejsze.

Blat biurka gamingowego

Najważniejszy element i to właśnie od niego warto zacząć. Wybierając biurko gamingowe trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego blat, a dokładniej na dwie kwestie z nim związane:

  • przestrzeń roboczą
  • materiał wykorzystany do zrobienia blatu

Najpopularniejszym rozmiarem biurka gamingowego jest 160 x 80 cm. Na takiej powierzchni swobodnie można ustawić monitor (lub dwa), klawiaturę, myszkę, głośniki, a nawet sam komputer. Mniejsze biurka powinny znaleźć się w pokojach, gdzie przestrzeń jest bardziej ograniczona. W takiej sytuacji komputer może stać standardowo pod biurkiem lub obok niego.

Jeśli jednak pokój jest nieco bardziej przestronny, to warto zdecydować się na biurko oferujące więcej miejsca. Dotyczy to szczególnie osób, które często korzystają z drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Ustawienie go na biurku w zasięgu ręki znacznie podniesie komfort pracy.

biurko gamingowe fjke55

Drugą kwestią jest wspomniany wyżej materiał. Dobre biurka gamingowe muszą być wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia (żywiołową i pełną emocji rozgrywkę, zarysowania czy rozlane napoje).

Blat w takich sytuacjach nie może ulegać szkodom, aby nie stracić na swojej estetyce. Z tego względu najlepszym wyborem są:

  • płyty HDF
  • płyty MDF
  • drewno

Blat biurka powinien być również laminowany, aby nie był łatwy do zanieczyszczenia. Warto również rozważyć zakup maty dedykowanej pod konkretny model biurka. Pokrywa ona całą powierzchnię, z łatwością operuje się na niej myszą, a także jest odporna na zabrudzenia i rozlane napoje. W razie poważniejszych zanieczyszczeń można ją zwinąć, przenieść do łazienki i spokojnie umyć wodą. Dodatkowo poprawia stabilność wszystkich urządzeń znajdujących się na biurku.

Design biuirka gamingowego

Dla wielu graczy istotną kwestią jest sam wygląd biurka. Na rynku znajduje się wiele produktów w najróżniejszych wariantach, a więc każdy gamer znajdzie coś dla siebie. Można znaleźć biurka czarne, białe, szare, czerwone, zielone lub połączenia tych kolorów.

Różnią się również kształtem. Biurka gamingowe często mają wycięty front, co pozwala na wygodniejsze ułożenie rąk. Takie rozwiązanie skutkuje mniejszym zmęczeniem dłoni i minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Biurka gamingowe mogą być również standardowe, czyli prostokątne z równymi krawędziami. Taki design umożliwia łączenie dwóch lub trzech biurek tego samego rodzaju w jedno potężne stanowisko gamingowe.

Niezależnie od wybranego designu, czy będzie on tradycyjny, czy bardziej agresywny, biurko gamingowe musi być dosyć ciężkie i stabilne, a także zawierać dodatkowe wzmocnienia pod blatem.

Podświetlenie

Biurko powinno być dopasowane do komputera, fotela gamingowego i całego pokoju gracza. Zazwyczaj meble nie zawierają bezpośrednio podłączonego podświetlenia, a gracz sam musi zadbać o tej aspekt. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie będzie pasować do ogólnego wystroju.

Chcąc podkreślić wyjątkowy design biurka gamingowego i wyraźnie zaznaczyć, że jest to miejsce gracza, można sięgnąć po podświetlenie LED RGB. Popularne taśmy nie są jedynie sposobem, aby zrobić wrażenie na gościach przebywających w pokoju. Dobrze dobrane oświetlenie LED RGB wprowadzi do rozgrywek niepowtarzalny klimat, który pozwoli przenieść poza ekran wydarzenia z gry. W trakcie ogrywania takich tytułów jak Eve Online czy Mass Effect doskonale sprawdzą się odcienie niebieskiego, a przy większości przygodówek znakomicie wygląda zieleń i fiolet. Takie oświetlenie wyśmienicie wygląda też na zdjęciach i streamach.

Nie chcąc decydować się na jeden konkretny kolor, dobrym wyborem będą nowoczesne taśmy LED umożliwiające szybką zmianę barwy. Mogą zmieniać się samoczynnie i płynnie przechodzić w kolejne kolory albo świecić w sposób ustawiony przez użytkownika.

Ergonomia biurka gamingowego

Wycięty front biurka nie jest jedynym oryginalnym rozwiązaniem ułatwiającym korzystanie z komputera. Profesjonalne biurka dla graczy posiadają również wiele przydatnych uchwytów, które docenią nie tylko gamerzy, ale również pracownicy na home office.

Mogą to być:

  • podstawka na monitor – umożliwia ustawienie ekranu na odpowiedniej wysokości wzroku gracza
  • uchwyt na słuchawki – dzięki niemu słuchawki zawsze są bezpieczne, nie zagracają biurka, a ich kabel nie plącze się z innymi
  • uchwyt na napój – niemal każdy gracz i pracownik lubi mieć pod ręką napój, a uchwyt niweluje ryzyko rozlania. Dodatkowo nawet jeśli napój zostanie rozlany, to nie uszkodzi komputera ani urządzeń na biurku (o ile desktop nie został umieszczony centralnie pod nim)
  • uchwyt na pady z portem USB – w zestawie z niektórymi biurkami gamingowymi znajdują się również przydatne, ustawiane na biurku stojaki na pady z wejściami USB. Pozwalają na uporządkowanie drobnych urządzeń i ładowanie ich (pady do gry albo dyski zewnętrzne)
  • stojak na telefon – równie przydatne narzędzie, na którym można postawić smartfona i mieć go cały czas na oku (na przykład w celu śledzenia chatu na streamie)

- Home Broker -

Warto przeczytać: