Mieszkanie w kamienicy – plusy i minusy

Kamienice stanowią sporą część zabudowy śródmiejskiej polskich miast. Ich zabytkowe fasady cieszą oczy przechodniów i turystów, a lokalizacja – bardzo często w ścisłym centrum – zdaje się być jednoznacznym atutem. Czy tak jest faktycznie? 

Mieszkanie w kamienicy

W praktyce występuje duże zróżnicowanie lokali mieszkalnych w starej zabudowie. Oprócz wydzielonych mieszkań, stanowiących odrębną własność, całkiem często można spotkać się z udziałami w kamienicy. Te ostatnie w praktyce oznaczają najczęściej właśnie mieszkanie, tyle, że z ich posiadaniem nie da się powiązać konkretnej przestrzeni, ograniczonej czterema ścianami – przynajmniej w sensie prawnym. Wadą takiego mieszkania mogą być potencjalne problemy, wynikłe np. z niezgody pomiędzy właścicielami. Ich zaletą  zwykle jest niska cena, dlatego też znajdują, pomimo opisanych trudności, licznych amatorów.

Czy mieszkanie w kamienicy jest wygodne?

Wygoda mieszkania w śródmieściu i urok starszej zabudowy w dużej mierze niwelują wszelkie niedogodności, z którymi może kojarzyć się mieszkanie w kamienicy. Do zalet należy też dobry dostęp do infrastruktury miejskiej – omawiamy wszak budynki mieszkalne, które powstawały zwykle równocześnie z nią. Bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych, szkół, przedszkoli czy choćby sklepów stanowi niewątpliwy atut takiej lokalizacji. Bardzo często  lokale w kamienicach mogą pochwalić się urokliwymi elementami architektonicznymi, będącymi na przykład śladami po dawnych sposobach użytkowania czy przebudowach. Niejednokrotnie spotkać w nich można zabytkowe elementy wykończenia wnętrz, dodające całości stylu innej epoki – dębowe parkiety czy piękne, stare podłogi. Oferują też niezapomniane widoki z okien – na główne ulice i place miasta.

Warto również wspomnieć o walorach użytkowych mieszkań. Przede wszystkim – mają przeważnie bardzo regularny kształt, a pokoje są dobrze doświetlone światłem słonecznym. Mieszkanie w takiej kamienicy jest więc lokum idealnym pod względem możliwości dobrego rozplanowania przestrzeni mieszkalnej i prowadzenia wygodnego życia.

Sprzedaż mieszkania w kamienicy

Oczywiście może się również zdarzyć, że lokum przestanie odpowiadać naszym potrzebom. Jego sprzedaż nie powinna nastręczać trudności. Nabywcami, oprócz osób chcących wykorzystać lokal zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, mogą być również inwestorzy, planujący prowadzić w nim działalność: bardzo często spotyka się lokale mieszkalne w kamienicy, zamienione w gabinety lekarskie czy biura rachunkowe. Nierzadkie są tez przypadki kupna takiego mieszkania jako lokaty kapitału (oprócz wzrostu wartości można równocześnie zarabiać na czynszach od lokatorów lub najmie krótkoterminowym za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów, trudniących się tego typu działalnością).

Sprzedaż mieszkania w kamienicy można zorganizować zarówno na własną rękę, jak i powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej agencji. To ostatnie rozwiązanie wiąże się z pewnymi kosztami przy finalizacji sprzedaży, pozwala jednak na znaczną oszczędność czasu. Fachowcy zadbają również o stronę prawną transakcji, zabezpieczając interesy zarówno sprzedawcy, jak i kupującego.

- Home Broker -

Warto przeczytać: