Mieszkanie w stylu loft

Styl loftowy niezmiennie utrzymuje się w czołówce wnętrzarskich trendów. Powstał w wyniku recesji w Stanach Zjednoczonych, gdy ogromne fabryki, hale produkcyjne przestawały funkcjonować a ich budynki pustoszały. Korzystając z niskich cen wynajmu, zaczęli wykorzystywać je nowojorscy artyści, urządzając w nich swoje pracownie, organizując tam wystawy i liczne spotkania towarzyskie.

Przystosowując pustostany do swoich celów, twórcy tchnęli w nie ducha wolności, niezależności i indywidualizm. Tak narodził się loft. Obecnie mieszkanie w stylu loft charakteryzuje nowoczesny minimalizm. Loftowe wnętrza są przestrzenne, surowe, nieprzeładowane dodatkami. Dominują tam materiały, takie jak surowa cegła, beton, drewno, szkło i oczywiście metal. Niebanalne, industrialne elementy to także odkryte kable, żarówki, przeszklenia, surowe belki na suficie, a także blacha pokryta rdzą.

Mieszkanie w bloku w stylu loft

To, że nasze mieszkanie w bloku nie ma ogromnej powierzchni, wysokiego sufitu czy ogromnych okien, nie oznacza, że nie można urządzić go w stylu loft. Aranżacja małego mieszkania wymaga zastosowania kilku prostych zasad. Jeśli jest taka możliwość, warto pozbyć się niepotrzebnych ścianek działowych, by jak najbardziej powiększyć przestrzeń. Podłoga i ściany powinny tworzyć neutralną bazę. Najlepiej, by posadzka była jednolita w całym mieszkaniu.

Dominujące barwy to biel, szarość, delikatne beże. W dodatkach najczęściej króluje czerń. Mieszkanie w bloku stylu loft nie powinno być nadmiernie przepełnione meblami. Tu liczy się minimalizm. Warto ograniczyć ich ilość, stawiając na konkretne, charakterystyczne meble. Świetnym rozwiązaniem będą takie meble, gdzie łączą się różne materiały typowe dla loftu,  np. metal z drewnem czy szkłem. Niekoniecznie meble muszą być w jednym stylu. Pożądane są połączenia mebli nowych z tymi z odzysku. Świetnym dodatkiem do loftu będzie metalowa szafka przemysłowa czy stara maszyna do pisania. Należy jednak pamiętać, by wnętrze było koncepcyjnie spójne.

Kawalerka i małe mieszkanie w stylu loft

Loft kojarzy się przede wszystkim z nieograniczoną przestrzenią i przestronnością. Wydaje się zatem, że kawalerka i małe mieszkanie w stylu loft to aranżacyjne wyzwanie. Wcale tak nie jest. Nawet niewielkie pomieszczenie można z łatwością zaaranżować tak, by poczuć industrialny klimat. W kawalerce jedną ze ścian można pokryć czerwona cegłą lub surowym betonem. Dobrze zaprezentują się także łatwo dostępne i proste w montażu betonowe płyty.

Kolejnym krokiem jest dobór oświetlenia. Nie jest tajemnicą, że światło tworzy klimat wnętrza. W stylu loft prym wiodą czarne lampy, metalowe klosze, połączenie metalu i szkła. Loftową ścianę w małym mieszkaniu podkreślą minimalistyczne kinkiety a jako oświetlenie główne sprawdzi się lampa sufitowa, typu pająk, składająca się z samych żarówek i wyeksponowanego okablowania. W optycznym powiększeniu niewielkiej przestrzeni kawalerki pomogą lustra, np. takie w czarnej ramie, które doskonale wpisują się w loft.

Całości dopełni dobór dodatków. Aranżując tak małą przestrzeń, jaką jest kawalerka, trzeba pamiętać, by każdy element wyposażenia traktować w kategorii dodatku. Akcesoria kuchenne, koszyczek na drobiazgi, to wszystko są rzeczy, które tworzą wnętrze. By dopełnić dzieła na ścianie małego loftowego mieszkania może zawisnąć czarny zegar, prosta grafika za szkłem, plakat w metalowej ramie.

- Home Broker -

Warto przeczytać: