House flipping – czym jest i jak się to robi?

Niskie oprocentowanie standardowych produktów inwestycyjnych doprowadziło do dużego zainteresowania nieruchomościami. Inwestorzy korzystają z różnych strategii zarabiania, w tym tzw. house flipping. Na czym polega house flipping? Ile można zarobić na szybkim obrocie nieruchomością? Sprawdzamy!

Czym jest house flipping?

Pod terminem „house flipping” kryje się metoda zarabiania na nieruchomościach. Inwestor kupuje zaniedbane, nadające się do gruntownego remontu lub odświeżenia mieszkanie, wykonuje w nim niezbędne prace, urządza i następnie sprzedaje z zyskiem. By jednak zmaksymalizować zysk, urządzanie mieszkania sprowadza jedynie się do wyposażenia poszczególnych pomieszczeń w niezbędne sprzęty i wykorzystanie zasad home stagingu przy ich prezentacji.

Dotychczas house flipping był bardzo popularny głównie w Stanach Zjednoczonych. Utrzymujące się na niskim poziomie oprocentowanie lokat bankowych doprowadziło jednak do tego, że również w Polsce coraz więcej osób postrzega obrót nieruchomościami jako sposób na dobry zarobek.

Jak znaleźć mieszkanie pod house flipping?

Zysk inwestora zależy w głównej mierze od tego, czy znajdzie on atrakcyjną nieruchomość. Pod house flipping nie nadaje się każde mieszkanie czy dom. Zasada jest prosta – by zarobić, potrzebne jest mieszkanie zaniedbane, do remontu lub odświeżenia, które ma potencjał sprzedażowy. Osoby zarabiające na obrocie nieruchomościami muszą wykazać się systematycznością i cierpliwością – niezbędne jest regularne przeglądanie serwisów z ogłoszeniami.

Paradoksalnie w dużych miastach dość trudno znaleźć zaniedbane nieruchomości. Według specjalistów takich mieszkań czy domów nie ma wiele. By dotrzeć do tych lokali, których wartość jest niedoszacowana, poszukiwania warto rozszerzyć również o licytacje komornicze i przetargi mieszkaniowe. Bardzo owocna może być też współpraca z pośrednikiem, który na bieżąco monitoruje lokalny rynek nieruchomości.

House flipping i home staging idą w parze

W przypadku house flippingu klucz do sukcesu polega na dostrzeżeniu potencjału zaniedbanego mieszkania, a następnie doprowadzeniu go do takiego stanu, który będzie atrakcyjny dla osoby poszukującej lokum dla siebie lub najbliższych. Wyremontowanie mieszkania to jednak nie wszystko – inwestor musi też wiedzieć, jak dotrzeć z ofertą do potencjalnych nabywców. Im szybciej lokal zostanie zbyty, tym lepiej. W przeciwnym razie zysk inwestora będzie trzeba pomniejszyć o koszty utrzymania mieszkania.

W prezentacji wyremontowanych mieszkań pomocny jest home staging. To zbiór technik, które mają pomóc sprzedawcy w skutecznym przekonaniu nabywcy, że oglądane przez niego mieszkanie w pełni odpowiada jego potrzebom. Home staging do prezentacji lokalu wykorzystuje m.in. profesjonalne zdjęcia czy odpersonalizowanie wnętrz sprzedawanego mieszkania.

Ile można zarobić na house flippingu?

Czy stosując house flipping można dobrze zarobić? Jeżeli spojrzeć na wyniki finansowe osób, które zajmują się tym zawodowo, to osiągają one roczną stopę zwrotu od 30 do nawet 150 proc. By jednak móc pochwalić się imponującymi zyskami z inwestycji, potrzebne jest doświadczenie. Każda inwestycja jest inna, a inwestor musi być przygotowany na niespodziewane wydatki, które pojawią się choćby przy remoncie. Podstawą jest oczywiście kalkulacja kosztów i potencjalnego zarobku. Wielu wytrawnych inwestorów radzi osobom początkującym ustalenie minimalnego zysku na poziomie np. 10 000 czy 20 000 zł.

Zysk z flipowania w dużej mierze jest uzależniony również od tego, czy inwestor posiada kapitał własny, czy też kupuje mieszkania z pomocą banku. W drugim przypadku obsługę kredytu trzeba uwzględnić po stronie kosztów. Z uwagi na wiele zmiennych, każdy inwestor musi samodzielnie określić, czy flipowanie będzie mu się opłacać i czy będzie w stanie zarobić taką kwotę, która będzie dla niego satysfakcjonująca.

- Home Broker -

Warto przeczytać: