Jak stworzyć w domu przestrzeń do pisania?

Wiele osób ma potrzebę, czy to ze względu na pracę, studia czy hobby, spędzania czasu na pisaniu w domu, ale to, czego często nie bierze się pod uwagę, to przestrzeń, w której ta praca jest wykonywana. Bardzo ważne jest, aby mieć konkretną przestrzeń, w której można pracować, dzięki czemu można wykorzystać swoją produktywność i kreatywność znacznie więcej z pisania lub cokolwiek potrzebujesz mały kąt, w którym do pracy. 

Wybierz właściwe miejsce.

Najważniejszą rzeczą i pierwszą, jaką powinieneś zrobić, jest bardzo dobre wybranie miejsca, w którym chcesz stworzyć to miejsce pracy. Jeśli masz możliwość, ideałem byłoby przeznaczenie całego pokoju, aby móc się odizolować i skoncentrować, jeśli tego potrzebujesz, ale jeśli nie jest to możliwe, nie jest bezwzględnie konieczne, aby był to kompletny lub odizolowany pokój, lub bardzo duża przestrzeń, każdy kąt domu, w którym czujesz się komfortowo, jest całkowicie uzasadniony, aby przekształcić go w swoje miejsce pracy.

Dodatkowo wskazane jest, aby znajdował się on w pobliżu okna, dzięki czemu znacznie dłużej będziesz mógł cieszyć się naturalnym światłem, co docenią Twoje oczy, jeśli spędzasz dużo czasu na pisaniu, nauce lub pracy. Jeśli zamierzasz korzystać z komputera lub jakiegokolwiek urządzenia, które musi być podłączone do prądu lub ładowane w tej przestrzeni, ideałem jest umieszczenie miejsca do pisania w pobliżu przynajmniej jednego gniazdka. Wreszcie, spróbuj zlokalizować swoje miejsce do pisania w pokoju w domu, gdzie możesz być sam, przynajmniej przez kilka godzin dziennie, tak aby nikt nie przeszkadzał ci podczas pisania. Jeśli to ostatnie nie jest możliwe, zawsze można zdecydować się na odizolowanie się od hałasu poprzez słuchanie muzyki w słuchawkach.

Stwórz komfortową przestrzeń.

Kiedy już wybierzesz miejsce, w którym urządzisz swoją przestrzeń do pisania, kolejnym krokiem jest jej budowa, dlatego musisz bardzo dobrze wybrać meble.

  1. Wygodne krzesło, które pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy siedzącej, ponieważ będą w nim spędzać dużo czasu. Powinien też mieć kółka, aby można było wygodnie się po nim poruszać i zmieniać pozycje bez konieczności wstawania.
  2. Dobre biurko lub stół o odpowiedniej wielkości to również konieczność w przestrzeni do pisania, będziesz potrzebował dobrego miejsca do pisania, czy to ręcznie, czy przy pomocy komputera lub maszyny do pisania.
  3. Biurko z szafką z szufladami lub osobną szafką z szufladami do przechowywania wszystkich tych rzeczy, które będziesz musiał mieć pod ręką podczas pisania, takich jak zeszyty, pamiętniki, długopisy, akcesoria komputerowe itp.
  4. Tablica, na której można notować pomysły i robić konspekty, aby zorganizować proces pisania. Jest to bardziej praktyczne niż praca na papierze, ponieważ oprócz recyklingu możesz pisać i wymazywać tyle razy, ile chcesz, modyfikując swoje pomysły w miarę postępu pracy.
  5. Tablica korkowa, na której można zgrabnie umieścić wszystko, co trzeba mieć w zasięgu wzroku.
  6. Kosz na śmieci, do którego można wyrzucić wszystko, co już nie jest przydatne, np. papiery czy dokumenty. Dobrym miejscem na umieszczenie go będzie miejsce pod stołem, gdyż w ten sposób nie będzie on przeszkadzał ani nie będzie zbyt widoczny.

Udekoruj miejsce według własnego uznania.

W procesie tworzenia przestrzeni do pisania w domu, dekoracja jest bardzo ważnym punktem. Będzie to miejsce, w którym będziesz spędzać dużo czasu, dlatego konieczne jest stworzenie przestrzeni, w której będziesz czuć się nie tylko komfortowo fizycznie, ale także wizualnie. Spróbuj udekorować swoją przestrzeń wyłącznie na podstawie swojego gustu i zawsze staraj się zachować pewną koordynację z dekoracją reszty domu, bardzo ważne jest, aby nie było ostrych kontrastów między przestrzenią do pisania a resztą domu.

półki biurowe w domu

Oto kilka rad, aby stworzyć spokojne, relaksujące i inspirujące środowisko, w którym możesz rozwijać swoje umiejętności pisania.

  1. Umieść obraz lub zdjęcie, które lubisz na wysokości oczu, to pomoże ci się trochę odpocząć.
  2. Używaj jasnych, nienasyconych kolorów na ścianach i meblach, ponieważ mocne kolory mają tendencję do zmniejszania koncentracji i zwiększania poczucia zatłoczenia.
  3. Używaj lampy stołowej, która pomaga ci widzieć wyraźnie w nocy i nie zmusza cię do nadwyrężania oczu.
  4. Jeśli masz okno, użyj zasłon, które przepuszczają światło.

Utrzymuj przestrzeń w porządku i czystości.

Kiedy już masz swoją idealną przestrzeń do pisania ustawioną w swoim domu, najważniejszą rzeczą jest utrzymanie jej w czystości i porządku. Porządek jest koniecznością w przestrzeni do pisania, ponieważ pomaga utrzymać pozytywny nastrój i zwiększa produktywność. W tym celu wykorzystaj wszystkie wyznaczone miejsca do przechowywania, takie jak szuflady, organizery na papier, teczki, tablice itp. Spróbuj stworzyć porządek w swoim własnym nieładzie, każdy człowiek jest inny i ma swoje upodobania i sposób pracy, z tego powodu organizacja nie jest czymś dokładnym, istnieje wiele technik, ale musisz znaleźć te, z którymi czujesz się najbardziej komfortowo, te, z którymi przedmioty nie przeszkadzają ci, te, z którymi pracujesz bez uczucia przytłoczenia lub frustracji.

Oprócz utrzymania porządku w przestrzeni do pisania lub pracy, bardzo ważne jest utrzymanie jej w czystości. Podobnie jak w przypadku reszty domu, konieczne jest okresowe czyszczenie przy użyciu konkretnych produktów przeznaczonych do poszczególnych mebli. Staraj się nie gromadzić dużej ilości papieru i odpadów w swoim miejscu do pisania. Jak już wspomnieliśmy, bardzo przydatne jest umieszczenie w pobliżu kosza na śmieci, gdzie można wyrzucić to, co już nie jest przydatne, a także poddać to recyklingowi.

- Home Broker -

Warto przeczytać: