Podstawowe odmiany materacy na łóżko i ich właściwości

Porządny materac na łóżko potrafi zagwarantować każdemu człowiekowi odpowiednio długi, głęboki i ogólnie rzecz biorąc zdrowy sen. Materac ten występuje zwykle w jednej z czterech najpowszechniejszych form, jednakże warto wiedzieć, czym każda z tych form będzie się charakteryzować, aby w razie czego móc polepszyć warunki panujące w sypialni i w prosty sposób poprawić jakoś swojego snu.

Większości ludzi znane są materace piankowe oraz materace sprężynowe. Alternatywnym wyborem będą natomiast materace lateksowe i kieszeniowe, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, albowiem mają całkiem sporo do zaoferowania.

Materace sprężynowe

Zacznijmy jednak od absolutnej klasyki gatunku, czyli od materacy sprężynowych, które już od lat występują w polskich domach i nic nie zapowiada, by miało się to kiedykolwiek zmienić. Materace sprężynowe można też znaleźć pod określeniem materace bonellowe. Wyróżnia je budowa oparta na specjalnych sprężynkach, które są ze sobą łączone i w ten właśnie sposób przygotowują jednolitą powierzchnię, która później może się uginać pod wpływem ciężaru ciała osoby leżącej.

Dawniej sprężynowa warstwa była łączona w materacach z pianką, jednakże dziś piankę zastępuje się przeważnie innymi materiałami o nieco lepszych właściwościach, które mają za zadanie dodatkowo zabezpieczyć materiał przed pękaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Materace sprężynowe są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Na ogół mają wysoki poziom twardości, który nie każdemu będzie jednak odpowiadać.

Materace piankowe

Dobrym zastępstwem dla klasycznych materacy sprężynowych okażą się natomiast materace piankowe, które są już znacznie bardziej zróżnicowane pod względem oferowanego poziomu twardości, albowiem mogą być miękkie, półmiękkie, półtwarde, ale też i bardzo twarde i sztywne. Wyróżnia je świetne elastyczność. Specjalistyczne odmiany pianek stosowane w tych materacach potrafią dosłownie współgrać z ciałem i dopasowywać się do jego naturalnej krzywizny, jednocześnie oferując mu świetne stabilne oparcie.

Najlepsze w spełnianiu tej roli okazują się materace na łóżko wykonane z pianki termoplastycznej, reagującej na ciepło ułożonego na niej ciała. Jest ona wręcz gwarancją tego, że sen będzie i przyjemny, i zdrowy. Pianka nie należy może do najtańszych materiałów, ale inwestycja w materac z pianki wysoko elastycznej to po prostu inwestycja w lepszą jakość życia.

Materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy jest natomiast odmianą materacu sprężynowego, w którym każda ze sprężyn będzie umieszczona w oddzielnej kieszonce. Ma to bardzo dobry wpływ na ogólne zachowanie materaca. Dzięki temu, że sprężyny nie tworzą tutaj zbitej jednolitej powierzchni, mogą one pracować niezależnie od siebie, czyli uginać się tylko wtedy, gdy to właśnie na nie zostanie wywarty nacisk przez ciało. Inteligentna konstrukcja sprawdza się wprost idealnie w materacach na łóżka dwuosobowe. Nawet w przypadku gdy na takim materacu ułożą się dwie osoby, nie powinny one sobie wzajemnie przeszkadzać, albowiem ruchy jednej z tych osób nie będą wpływać na ułożenie materaca pod drugą osobą.

Materace lateksowe

Materace kieszeniowe wydają się naprawdę nowoczesne i ciekawe, jednakże tak to już jest, że nawet one nie wszystkim będą w stu procentach odpowiadać. Ostatnią alternatywą dla sprężynek czy pianki jest natomiast lateks, za którego główną pozytywną cechę można uznać wysoką elastyczność. Lateksowe materace na łóżko, właśnie z uwagi na tę elastyczność, znakomicie dostosowują się do każdego kształtu ciała i każdej masy.

Doskonale podeprą kręgosłup w jego najbardziej newralgicznych częściach, wykazując się własnościami prozdrowotnymi, decydującymi o jakości snu. Warto też mieć pojęcie o dodatkowych wyjątkowych właściwościach lateksu, do których należy jego zdolność do hamowania rozwoju bakterii i grzybów. Lateksowy materac na łóżko będzie najlepszym wyborem dla każdego alergika. Za każdym razem stworzy on bezpieczną i zdrową powierzchnię do spania.

- Home Broker -

Warto przeczytać: