MDM — mieszkanie dla młodych

Dużo ludzi decyduje się na zakup własnego mieszkania. Wynajem często jest nieopłacalny i niepewny. Szczególnie młode osoby są zainteresowane własnym lokum, zwłaszcza gdy w planach mają założenie rodziny.

Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dla takich osób został stworzony MDM — mieszkanie dla młodych. Miał na celu ułatwienie startu młodym osobom, które pragnęły kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Dzięki dofinansowaniu wkładu własnego więcej młodych osób decydowało się na ten ważny dla nich krok.

MDM – co to znaczy

MDM to skrót od rządowego programu — mieszkanie dla młodych. Program ten został wprowadzony w 2013 roku. Od tego czasu, aż do roku 2018 cieszył się dużą popularnością wśród młodych osób. Rząd nie zdecydował się na przedłużenie tego programu. W zamian wprowadził mieszkanie plus skierowane do osób wynajmujących lokum. Od roku 2018 nie powstało więcej programów wspierających zakup mieszkań dla młodych.

MDM mieszkanie dla młodych

Pod hasłem MDM kryła się pomoc młodym w zakupie mieszkań poprzez dofinansowanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Program ten miał swoje ograniczenia. Aby dostać dofinansowanie, trzeba było spełnić pewne warunki takie jak:

  • wiek — program był skierowany do osób młodych, które nie mogły mieć więcej niż 36 lat. Wyjątkiem były pary posiadające więcej niż troje dzieci,
  • brak innych nieruchomości — osoby pragnące skorzystać z programu mieszkania dla młodych nie mogły być właścicielami innych nieruchomości,
  •  wielkość mieszkania — metraż mieszkania lub domu również miał znaczenie. Mieszkanie nie mogło być większe niż 75 m2, dom 100 m2. W przypadku wychowywania więcej niż trójki dzieci metraż mógł być większy o 10 m2,
  • zdolność kredytowa — aby skorzystać z programu konieczne było posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Kredyt musiał być zaciągnięty na minimum 15 lat,
  • limit cenowy mieszkania — wartość mieszkania nie mogła przekraczać limitu ustalonego dla poszczególnych rejonów,
  • suma dopłaty — była uwarunkowana wskaźnikiem przeliczeniowym w danej lokalizacji.

MDM od kiedy liczy się 5 lat

W przypadku zakupu mieszkania z dofinansowaniem nie można go wynająć ani sprzedać przed upływem 5 lat od daty zakupu. Jeżeli mieszkanie zostanie wynajęte, sprzedane lub w tym czasie zostanie nabyte prawo własnościowe do innego lokalu, nabywca ma obowiązek zwrotu części kwoty dofinansowania do Funduszu Dopłat. Do zwrotu kwoty dofinansowania jest również zobowiązana osoba, która dokonała wcześniejszej spłaty kredytu przekraczającej wartość dofinansowania.

dobrze przelicz mieszkanie dla młodych par

Korzystając z programu mieszkanie dla młodych, można również liczyć na dodatkowe dofinansowanie, jeżeli w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy w rodzinie urodziło się trzecie bądź kolejne dziecko. Polega ono na częściowej spłacie zaciągniętego kredytu. Spłata części kredytu może być przyznana tylko raz. Nie ulega wątpliwości, że MDM był dużą pomocą dla młodych osób. Zachęcone przez pomoc od rządu częściej decydowały się na nabywanie własnego lokum.

- Home Broker -

Warto przeczytać: