Jak przygotować się do kupna mieszkania od dewelopera?

Przygotowujesz się do zakupu mieszkania i zastanawiasz się, czy korzystniejszą opcją byłoby kupno go od dewelopera, czy poprzedniego właściciela?

Pamiętaj, że wybierając mieszkanie od dewelopera uzyskujesz, od ręki lub dopiero po wybudowaniu budynku, dostęp do świeżo wykończonego lokum, w którym nikt przed Tobą nigdy nie mieszkał – a to tylko jedna z wielu zalet takiego rozwiązania. Jak przygotować się do kupna takiego mieszkania i jak będzie wyglądał ten proces? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Zanim jeszcze wybierzemy konkretną ofertę, warto oszacować nasze zdolności finansowe – między innymi analizując naszą zdolność kredytową. Jak się za to zabrać?

Przede wszystkim – bazy dłużników, takie jak BIK, zajmują się profesjonalnym monitoringiem niespłaconych zaległości (a pamiętajmy, że każdy negatywny wpis w takiej bazie ma bardzo przykre konsekwencje). Zamawiając raport na nasz temat w takiej bazie otrzymujemy kompleksowe, pewne informacje. Niestety – jest to usługa płatna. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, możemy samodzielnie przeanalizować nasze dotychczasowe zarządzanie finansami, jednak nie otrzymamy tak pewnych informacji.

Gdy już tego dokonamy – możemy przejść do wyboru odpowiedniej oferty. Propozycje mieszkań sprzedawanych przez dewelopera znajdziemy tak w internecie (na przykład sprawdzając portale ogłoszeniowe), jak i np. przeglądając gazety.

Pamiętajmy jednak, że abyśmy byli zadowoleni z mieszkania, powinno ono być jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Jak kupić mieszkanie od dewelopera, aby się nie rozczarować? Warto zorientować się, jak wygląda lokalna infrastruktura drogowa i ile zajmie dojazd do kluczowych miejsc miasta. Czy w okolicy znajdują się spełniające nasze oczekiwania sklepy i salony usługowe? Co z dostępem do szkolnictwa?

Oczywiście, dobre mieszkanie to takie kupione od rzetelnego dewelopera. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy przedwstępnej – sprawdźmy, czy:

  • inwestycja posiada niezbędne zezwolenia
  • jaki wygląda kwestia statusu prawnego działki
  • czy deweloper nie jest w trakcie postępowania komorniczego
  • jakimi opiniami cieszy się deweloper
  • jaka jest średnia cena za metr kwadratowy innych mieszkań w okolicy
  • jak prezentuje się lokalny plan zagospodarowania przestrzennego

Wybierając dobrego, sprawdzonego dewelopera i działkę budowlaną w odpowiednim miejscu, gwarantujemy sobie komfortowe mieszkanie w okolicy dopasowanej do naszych potrzeb.

 

Tanie mieszkania od dewelopera.

Wbrew pozorom, mieszkanie zakupione wprost od dewelopera nie musi być drogie, a tanie mieszkania od dewelopera nie oznaczają tandety wykonania! Przyczyny, dla których spora część mieszkań sprzedawanych przez dewelopera cechuje się zaskakująco niskimi cenami, są o wiele bardziej ludzkie.  To, ile zapłacimy za mieszkanie kupione od dewelopera zależy od wielu różnych czynników – między innymi jego lokalizacji, powierzchni, czy obecności dodatkowej powierzchni, jak na przykład balkon, taras, czy ogród. Pamiętajmy, że w większości przypadków ostateczną cenę mieszkania możemy z deweloperem negocjować. Aby natomiast uprościć sobie spłatę ceny mieszkania, zdecydować się możemy na skorzystanie z programów pomocowych, takich jak na przykład “mieszkanie dla młodych”.

 

zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę czy za kredyt?

Jeśli już znaleźliśmy odpowiednią dla nas propozycję – musimy się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę, czy za kredyt. Oczywiście, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, oba rozwiązania mają swoje plusy, które warto rozważyć.

 

Zacznijmy więc od plusów kupna mieszkania za pieniądze. Decydując się na taką opcję, przede wszystkim uwalniamy się od widma finansowego zobowiązania wiszącego nam nad głową nawet kilkanaście lat. Możliwość zapłaty od ręki może być także naszą kartą przetargową, w przypadku, gdy wybranym przez nas mieszkaniem interesują się także inne osoby. Możemy również pozwolić sobie na zakup mieszkania celem jego dalszego wynajmu. Niezależnie od tego, na jaką wysokość ustalimy czynsz, pieniądze wpłacane co miesiąc przez wynajmującego będą trafiały tylko i wyłącznie do naszej kieszeni. Inwestycja w nieruchomość jest stosunkowo mało ryzykowna, szczególnie w porównaniu do inwestowania np. w kryptowaluty czy rynki finansowe.

 

Natomiast kupno mieszkania na kredyt pozwala nam znacząco zmniejszyć koszta takiego przedsięwzięcia. Ponieważ ponosimy jedynie opłaty związane z wpłatą własną, zebranie kwoty niezbędnej do zakupu mieszkania nie jest ani tak trudne, ani tak długotrwałe. Nie zapominajmy też, że wydając całe nasze oszczędności na zakup mieszkania pozbawiamy się środków, które moglibyśmy wydać choćby na zakup odpowiednich, dopasowanych do naszego gustu mebli. Kupując mieszkanie na kredyt, mamy także prawo skorzystać ze specjalnych pakietów pomocowych, które mogą choćby znacząco obniżyć wysokość wymaganej wpłaty własnej.

- Home Broker -

Warto przeczytać: