Pośrednik w obrocie nieruchomościami

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Świadomość tego kim jest pośrednik nieruchomości u większości ludzi jest zerowa. Dodatkowo większość osób wykonując taki zawód uważa, że klient wie na czym on polega więc ten aspekt na spotkaniu nie jest poruszany. Z szybkim i prostym opisem natomiast możesz się spotkać natomiast na różnego typu forach. Mówi on o tym, że pośrednicy przyjmują ofertę od jednego klienta, pokazują ją drugiemu i na koniec wystawiają fakturę.

Czynności wykonywane są przez pośrednika nieruchomości:

1. Sprawdzenie stanu prawnego, który wymaga:

 • Identyfikacji właściciela
 • Weryfikacji wymaganych dokumentów
 • Sprawdzenie rejestru państwowego i gminnego
 • Sprawdzenie, czy dana nieruchomość np. nie była wzięta na kredyt, gdyż wtedy trzeba przed jej sprzedażą wyczyścić historię prawną jeśli mieszkanie przez wcześniejszego właściciela zostało w pełni spłacone.
 • Określenie koniecznych do zdobycia dokumentów, oraz pomoc w ich odnalezieniu

2. Wykonanie inwentaryzacji stanu faktycznego nieruchomości podczas której należy przygotować opis obiektu na podstawie oświadczenia osoby sprzedającej. Przygotowany opis powinien być zweryfikowany poprzez oględziny danego miejsca. Do przygotowywanych dokumentów należy także dołożyć potrzebne zdjęcia w formie potwierdzenia niektórych zapisów. Ostatni krok to identyfikacja wad i zalet sprzedawanego mieszkania lub domu.

3. Sprawdzenie stanu zadłużeń i obciążeń nieruchomości poprzez:

 • kontrole opłat rachunków i podatków nieruchomości
 • kontrole opłat za media, gdyż nieruchomość można sprzedawać wraz z internetem oraz telewizją przepisując na następnego właściciela umowę
 • kontrole spłaty istniejącego kredytu na daną nieruchomość
 • wyznaczenie ceny, za jaką może  być sprzedana nieruchomość

4. Określenie najbardziej aktualnej, możliwej do uzyskania ceny nieruchomości:

 • Porównując podobne oferty na rynku  w swoim mieście oraz okolicy
 • Zapoznanie się z końcowymi cenami po dokonaniu sprzedaży nieruchomości, gdyż te w wyniku negocjacji mogą ulec zmianie
 • Określenie aktualnego stanu rynku – popytu i podaży

W momencie, gdy wszystkie powyższe kroki zostaną wykonane to pośrednik może przejść do uzgadniania warunków umowy dotyczącej pośrednictwa, którą podpisze klient. Podpis przez klienta jak i pośrednika powinien być złożony w momencie, kiedy zostanie uzgodniona cena sprzedaży, zakres prac do wykonania czynności oraz terminy realizacji i wynagrodzenie dla pośrednika.

5. Opracowanie reklamy:

 • Przygotowanie ciekawego opisu do oferty dotyczącej nieruchomości
 • Przygotowanie sposobu prezentacji reklamy oraz miejsca, gdzie będzie ona się znajdować lub wyświetlać
 • Przygotowanie materiałów potrzebnych do reklamy
 • Zakup reklamy, która będzie się wyświetlać w określonym przez nas wcześniej miejscu.

Biuro pośrednictwa nieruchomości – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Biuro nieruchomości pomoże w poszukiwaniach

Nawet jeśli strasznie zależy nam na początku na znalezieniu konkretnej nieruchomości i jesteśmy pozytywnie do tego nastawieni to liczba lokali oraz miejsc, jakie będziemy musieli odwiedzić szybko mogą nas zniechęcić do działania. Dodając do tego odpowiedzi na e-maile, czy rozmowy przez telefon możemy dojść do wniosku, że zaczyna nam na wszystkie te aspekty brakować czasu.

Biuro nieruchomości gwarantuje bezpieczeństwo

Ważną czynnością, bez której niektóre aspekty tracą sens jest wykonywanie transakcji. Podczas przelewu niemałych kwot musimy mieć gwarancje, że bezpiecznie dane pieniądze trafią na podane przez nas konto. To właśnie biuro nieruchomości może zagwarantować nam bezpieczeństwo dając nam gwarancje, że pieniądze nie trafią do przypadkowej osoby z ulicy. Jednak oprócz przelewów wypełniane są także dokumenty, w których znajduje się duża ilość wrażliwych danych.

Bardzo często w biurach zainstalowany jest alarm, a same segregatory oraz teczki znajdują się w zamkniętej na klucz szafce. Klient o tego typu aspektach zostaje wcześniej poinformowany, a także sporządzana jest obustronna umowa, w której znajdują się konsekwencje prawne w przypadku wycieku danych lub utraty pieniędzy. W ten sposób osoby pracujące w biurze nieruchomości jeszcze bardziej zwracają uwagę na lokalizacje dokumentów nawet tych znajdujących się na serwerze.

Agent nieruchomości – jak nim zostać?

Od 2013 roku furtka do tego zawodu jest otwarta. Oznacza to, że właściwie każdy może zostać agentem nieruchomości. Większość osób pracujących w tym zawodzie na codzień przesiaduje w biurze nieruchomości. Część agentów nieruchomości współpracuje ze sobą tworząc w ten sposób jedną ogromną firmę, która rocznie sprzedaje kilka set tysięcy mieszkań.

Wymagania, jakie trzeba spełniać, aby zostać agentem nieruchomości różnią się w zależności od pracodawcy. Jednak większość firm, czy mniejszych spółek będzie wymagać od nas posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, która wydawana jest przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Jej uzyskanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy mieć wykształcenie średnie, a także ukończyć półroczny kurs organizowany przez PFRN, który zaliczymy zdając egzamin państwowy.

Prowizja pośrednika nieruchomości – ile wynosi?

Wysokość prowizji nie jest ustalana przez ogólnie do puszony cennik do obrotu. Przyjęło się jednak, że prowizja liczona jest w procentach. Oznacza to, że wysokość prowizji biura nieruchomości zależy od wartości danej nieruchomości. W większości biur jest to od 2 do 3% wartości nieruchomości, która jest aktualnie sprzedawana.

Choć można spotkać się z sytuacjami kiedy jest ona nie co trochę niższa lub wręcz przeciwnie znacznie większa np. 5,6%. Warto się jednak zastanowić nad wyborem agenta nieruchomości ze znacząco obniżoną prowizją, gdyż może on nie podejść do wszystkich aspektów związanych z naszą współpracą angażując się w ich wykonanie w 100%.

- Home Broker -

Warto przeczytać: